HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #27: Czy pracodawca może wprowadzić do regulaminu funduszu postanowienie, zgodnie z którym będzie miał możliwość badania sytuacji życiowej przy przyznawaniu wszelkich świadczeń z funduszu? 

Odpowiedź: Tak. Pracodawca może wprowadzić do regulaminu funduszu postanowienie, w świetle którego będzie miał prawo badania sytuacji życiowej uprawnionego w stosunku do wszelkich świadczeń z funduszu, a więc również świadczeń, co do których regulamin nie przewidywał obowiązku badania sytuacji życiowej. Należy jednak uważać, by z takiego postanowienia wynikało właśnie prawo, a nie obowiązek dotyczący badania sytuacji życiowej pracowników. Nie zawsze bowiem konieczne będzie analizowanie tego kryterium socjalnego.

FAQs – Praca zdalna

Przedstawiamy Państwu odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dot. pracy zdalnej.

Część I pytania 1 – 7.
21.06.2022

Część IIpytania 8 – 14.
01.07.2022

Część IIIpytania 15 – 21.
06.07.2022

Część IV różnice pomiędzy pracą zdalną a telepracą.
15.07.2022

Część V jakie podstawowe dokumenty powinien mieć przygotowane pracodawca.
21.07.2022

Część VI pytania 24-29.
28.07.2022

Część VII pytania 30-35.
10.08.2022

Część VIII pytania 36-45.
19.08.2022

Praca zdalna – propozycje zmian (więcej).
03.10.2022

 

Dzieci cudzoziemców mogą legalnie pracować w Polsce. Jakie wymogi muszą spełnić?

Niepełnoletni cudzoziemcy także mogą wykonywać pracę w Polsce. Pracodawca musi jednak w przypadku ich zatrudnienia zarówno spełnić wymogi związane z legalnym zatrudnieniem cudzoziemców (wynikające z przepisów imigracyjnych), jak i przestrzegać zasad zatrudnienia osób nieletnich, które przewiduje kodeks pracy. – Marcin Snarski komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Zdrowe miejsce pracy: Czy można o BHP i mobbingu mówić w jednym zdaniu?

Nasz cykl – zdrowe miejsce pracy ma na celu przybliżenie czytelnikom, nie tylko tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy w tradycyjnym ujęciu, w którym ważne jest, aby w toku pracy pracownik nie doznał wypadku obsługując taśmę produkcyjną, czy aby nie spadła mu przysłowiowa cegła na głowę. Chcielibyśmy spojrzeć na zagadnienie bezpieczeństwa i higieny pracy z szerszej perspektywy, w której termin ten oznacza nie tylko ochronę życia i zdrowia pracownika przed czynnikami niebezpiecznymi i szkodliwymi w środowisku pracy, ale także dbałość o stworzenie mu optymalnych warunków pracy, aby mógł on wykonywać ją w sposób produktywny, bez narażania go na obciążenie psychiczne.

Jednym z najbardziej negatywnych zjawisk w środowisku pracy jest mobbing. Zgodnie z definicją zawartą w art. 94(3) KP mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Mobbing, o którym mowa powyżej to zjawisko, do którego dochodzi w czasie pracy czy też w związku z pracą.

Według szwedzkiego lekarza i psychologa Heinza Leymanna, którego badania stanowią podwaliny do zdefiniowania zjawiska mobbingu, jako mobbing identyfikowane są takie działania jak przykładowo:

  • Działania zaburzające możliwość komunikowania się jak choćby: ograniczanie możliwości wypowiadania się; stałe przerywanie czy ograniczanie kontaktu przez poniżające i upokarzające gesty.
  • Działania zaburzające relacje społeczne: unikanie rozmów z ofiarą; odizolowanie miejsca pracy czy traktowanie „jak powietrze”.
  • Działania mające wpływ na jakość sytuacji życiowej i zawodowej, choćby zlecanie wykonania prac bezsensownych lub poniżej umiejętności.
  • Działania mające na celu zaburzenie społecznego odbioru osoby – ataki na reputację: mówienie źle za plecami danej osoby, rozsiewanie plotek, parodiowanie sposobu chodzenia, mówienia, gestów.
  • Czy w końcu działania mające szkodliwy wpływ na zdrowie ofiary jak choćby zmuszanie do wykonywania prac szkodliwych dla zdrowia, stosowanie przemocy czy działania o podłożu seksualnym.

Nawet najlepiej zorganizowane, nowoczesne, ergonomiczne biuro czy praca przy zmodernizowanej linii produkcyjnej, nie może być uznane za bezpieczne miejsce pracy, jeśli pracownicy czują strach wkraczając na jego teren, mają obawy przed wypowiedzeniem się, czują mdłości ze stresu za każdym razem, gdy myślą o swoich obowiązkach zawodowych. Mówiąc o bezpieczeństwie pracy, należy mówić także o tym, że człowiek w pracy powinien czuć się dobrze, być wolnym od nielegalnej presji, która może wpływać na jego stan emocjonalny, zdrowie psychiczne czy decyzję o pozostawaniu w zatrudnieniu. Niesprzyjające środowisko pracy, w którym pracownik doświadcza przemocy fizycznej lub psychicznej ma negatywny wpływ na jego motywację, lojalność i efektywność.

Warto pamiętać, że obowiązek przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Sposobów na jego realizację jest wiele, podstawowym z nich jest prewencja, czyli podejmowanie działań zmniejszających ryzyko wystąpienia mobbingu – choćby prowadzenie szkoleń pomagających w rozpoznaniu i eliminacji tego zjawiska. Istotne jest także opracowanie i wdrożenie procedur dzięki którym pracownicy będą wiedzieć w jaki sposób zgłaszać ewentualne nieprawidłowości, zaś pracodawcy jak na takie zgłoszenia reagować.

Jeśli chcecie Państwo nauczyć się lepiej identyfikować niepożądane zjawiska w pracy i dowiedzieć się jak im zapobiegać, zapraszamy do kontaktu.

Webinar: Zmiany w kodeksie pracy

Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global zaprasza do udziału w webinarze Zmiany w kodeksie pracy, organizowanym przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Podczas webinaru mec. Robert Stępień oraz mec. Sławomir Paruch poruszą temat Praca zdalna w kodeksie pracy oraz omówią następujące zagadnienia:

  • Prawa i obowiązki zdalnego pracownika;
  • Odpowiedzialność pracodawcy za pracownika pracującego zdalnie w zakresie BHP;
  • Koszy pracodawcy związane z pracą zdalną;
  • Praca zdalna z zagranicy.

Termin: 6 lipca br., godz. 10:00-11:30, online.

Szczegółowa agenda oraz rejestracja: tutaj. 

PCS | Littler – Kancelaria Pierwszego Wyboru

Zapraszamy do lektury artykułu o PCS | Littler, opublikowanego w rankingowym wydaniu Rzeczpospolitej.

Artykuł jest dostępny: tutaj.

 

PCS | Littler – Kancelaria Pierwszego Wyboru

W ciągu 2 lat powstała firma prawnicza określana kancelarią pierwszego wyboru prawa HR.

Liczby są rzeczywiście imponujące – ponad 110-osobowy zespół (prawnicy, zespół global mobility&immigration, administracja), 6 biur w Polsce, 3-krotny wzrost w ciągu 2 lat. Wzrost zatrudnienia w ostatnim roku wyniósł ok. 65%. Część największej na świecie firmy prawniczej prawa pracy Littler.

Ale to nie statystyki są najważniejsze.

Wspólnicy PCS | Littler stworzyli największą w Polsce społeczność entuzjastów prawa HR i prawa imigracyjnego. Profil firmowy LinkedIn obserwuje ponad 8 tys. ekspertów branży a profil partnera zarządzającego r. pr. Sławomira Parucha przyciąga uwagę 30 tysięcy osób a r. pr. Łukasza Chruściela ponad 20 tys. osób. Mecenas Paruch jest najczęściej obserwowanym prawnikiem w polskiej społeczności mediów nie tylko w branży prawa HR. Wyznacza trendy na rynku.

Rośnie grono wspólników i partnerów PCS | Littler. W 2022 roku do grona Partnerów imiennych dołączył r. pr. Robert Stępień, kierujący Zespołem Relacji ze Związkami Zawodowymi i zespołem w Krakowie, a do grona wspólników dołączyła r. pr. Karolina Kanclerz, kierująca zespołem we Wrocławiu. Grono partnerów poszerzyło się o r. pr. Miłosza Awedyka, r. pr. Tomasza Rogalę i r. pr. Pawła Sycha. Wśród prawników na rynku panuje opinia, że PCS | Littler jest trampoliną do sukcesu i zrozumienia zasad funkcjonowania rynku prawniczego.

PCS | Littler jest doceniany w Polsce i na świecie za działania pro bono

Motto PCS | Littler od początku istnienia brzmi: Human Matters. To zobowiązuje w dzisiejszych czasach przede wszystkim do pomocy potrzebującym.
Od początku istnienia PCS | Littler dzieli się nieodpłatnie doświadczeniem. Kancelaria została wyróżniona za stronę www poświęconą doradztwu prawnemu w czasie pandemii oraz za serwis informacyjny dot. pandemii. Niemal codziennie organizowała spotkania online, podczas których gromadziła od kilkudziesięciu do kilkuset osób poszukujących pomocy w zakresie zarządzania HR. W ubiegłym roku było to blisko 150 takich spotkań.

Ostatnie miesiące to przede wszystkim praca pro bono na rzecz uchodźców z Ukrainy w ramach inicjatywy „Jak pomóc Ukrainie”. Zespół PCS | Littler pod kierunkiem adw. Karoliny Schiffter udziela nieodpłatnych porad prawnych. Pomógł już ponad 700 osobom, opublikował kilkadziesiąt artykułów i alertów, zorganizował kilkanaście nieodpłatnych spotkań online. W pomoc pro bono na rzecz uchodźców z Ukrainy zaangażowanych jest kilkunastu członków zespołu imigracyjnego kancelarii.

Z przesłaniem niesienia pomocy dla Ukrainy Karolina Schiffter i Sławomir Paruch dotarli do USA, gdzie w maju br. wygłosili prelekcję na konferencji Executive Employer 2022 przed blisko tysiącem najznamienitszych gości – prawników i menadżerów największych amerykańskich firm. Wystąpienie odbiło się szerokim echem w Polsce i USA i przyniosło wymierną pomoc potrzebującym.

Plany na najbliższy rok i co dalej ze strategią rozwoju PCS | Littler?

Partnerzy chcą przede wszystkim umacniać pozycję PCS | Littler jako kancelarii pierwszego wyboru oraz pokazywać klientom, że współpraca z PCS | Littler to inwestycja. Inwestycja w rozwój ich biznesów, przekładająca się na konkretne efekty finansowe, związane z uzyskiwaniem przewagi konkurencyjnej dzięki konstruktywnej poradzie prawnej.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #26: Czy przejęte środki funduszu mogą być wydatkowane tylko na rzecz pracowników przejętych, czy również na rzecz dotychczasowych pracowników pracodawcy przejmującego? 

Odpowiedź: Brak jest w ustawie uregulowania poruszającego tę kwestię. Należy jednak zwrócić uwagę, iż w przypadku gdyby okoliczność zatrudnienia u pracodawcy przejmującego lub przekazującego miała stanowić kryterium uprawniające do korzystania z funduszu, to w takiej sytuacji mielibyśmy do czynienia z wprowadzeniem kryteriów pozasocjalnych. To skłania do przyjęcia stanowiska, iż dopuszczalne jest wydatkowanie przejętych środków zarówno na rzecz pracowników przejętych, jak i dotychczasowych pracowników pracodawcy przejmującego.

Zdrowe miejsce pracy: Obowiązki BHP wobec pracowników zdalnych po nowelizacji

22 czerwca 2022 r. rozpoczną się w Sejmie prace nad projektem ustawy o zmianie Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, który wprowadzi na stałe pracę zdalną.

Wśród pracodawców pojawiają się w związku z tym pytania w jaki sposób i kiedy wprowadzić nowe regulacje. Powyższe wzbudza obawy, gdyż pracodawca, który nie będzie przestrzegał obowiązków z zakresu BHP, może narazić się na grzywnę nawet do 30 tys. zł.

  • Pracodawca zachowuje wobec pracownika zdalnego niemal wszystkie obowiązki z zakresu BHP, które przewiduje Kodeks pracy (za wyjątkiem np. obowiązku udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, czy też organizowania stanowiska pracy i dbania o ich stan, co jest z oczywistych względów niemożliwe w przypadku pracy zdalnej).
  • Najistotniejszym obowiązkiem Pracodawcy będzie przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego – zidentyfikowanie zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, uwzględniając czynniki mechaniczne, fizyczne, chemiczne, biologiczne, które mogą wystąpić w trakcie wykonywania pracy zdalnej.
  • Na tej podstawie pracodawca musi opracować informację zawierającą m.in. zasady i sposoby właściwej organizacji stanowiska pracy zdalnej z uwzględnieniem wymagań ergonomii, zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy zdalnej oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.
  • Pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy zdalnej będzie musiał odebrać od pracownika oświadczenia:
    • o zapoznaniu się z przygotowaną przez pracodawcę oceną ryzyka zawodowego oraz informacją zawierającą zasady bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, w którym pracownik zobowiązuje się do ich przestrzegania oraz
    • potwierdzające, że na stanowisku pracy zdalnej w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą są zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki tej pracy.

Ze względu na krótkie vacatio legis (14 dni od wejścia w życie ustawy), Pracodawca, który będzie chciał wprowadzić u siebie pracę zdalną lub hybrydową, powinien odpowiednio wcześnie dokonać oceny ryzyka zawodowego, a także przygotować wzory informacji przekazywanej dla pracownika oraz oświadczeń.

Chętnie wesprzemy Państwa we wszelkich kwestiach związanych z nadchodzącymi zmianami związanymi z pracą zdalną.

Cykl: Nie, bo RODO!

Zapraszamy do udziału w cyklu webinarów Nie, bo RODO!.

„Nie, bo RODO” – jak często to słyszymy? Zbyt często. Pomimo, że RODO jest stosowane już od ponad 4 lat, wśród przedsiębiorców wciąż w wielu kwestiach panuje niezrozumienie czy nieuzasadniona obawa przed podejmowaniem decyzji wymagających przetwarzania danych osobowych, co niejednokrotnie paraliżuje biznesowe decyzje.

Tymczasem RODO to świetne narzędzie biznesowe w rękach pracodawców – wystarczy wiedzieć, jak z niego korzystać. Od lat doradzamy największym pracodawcom w tym zakresie i wypracowujemy najlepsze rozwiązania dla biznesu. A że dane osobowe są wszędzie w codzienności pracodawców i działów HR, nieustannie musieliśmy znajdować rozwiązania dopasowana do biznesu, które są w zgodzie z przepisami o ochronie danych osobowych.

Postanowiliśmy podzielić się z Państwem najciekawszymi czy najbardziej kontrowersyjnymi zagadnieniami, z którymi najczęściej spotykamy się w praktyce. Pokażemy pomysły i rozwiązania, które przełamują utarte schematy i ograniczenia. Nie akademizujemy, nie teoretyzujemy ale działamy praktycznie i biznesowo. Zapraszamy do udziału w spotkaniach online w ramach organizowanego przez nas cyklu „Nie, bo RODO!”. Spotykamy się raz w miesiącu. Poniżej szczegóły dotyczące tematyki spotkania.

1. Kontrole trzeźwości – ostatni dzwonek aby dostosować się do nowych przepisów

  • Co z dotychczasowymi kontrolami? Czy dotychczas pracodawcy działali wbrew przepisom?
  • Kogo będą mogli badać pracodawcy?
  • Czy kontrole wyrywkowe będą dozwolone?
  • Co należy zrobić, aby być w zgodzie z nowymi przepisami?
  • Kto, jak i kiedy może przeprowadzać kontrole?
  • Konsekwencje stwierdzenia nietrzeźwości.

Termin: 6 lipca br., godz. 11:00-11:45, online.

Prelegenci: r. pr. Paweł Sych, r. pr. Robert Stępień.

 

2. Praca zdalna zagrożeniem dla bezpieczeństwa danych – jak skutecznie się więc ochronić?

  • Dlaczego dane są zagrożone w trakcie pracy zdalnej – najczęstsze incydenty;
  • Regulamin – co powinno się znaleźć i czy to wystarczy?
  • Jakie podjąć środki, aby zminimalizować ryzyko?
  • W jaki sposób kontrolować przestrzeganie zasad przez pracowników?
  • Kto ponosi odpowiedzialność za dane w trakcie pracy zdalnej?

Termin: 3 sierpnia br., godz. 11:00-11:45, online.

Prelegenci: r. pr. Paweł Sych, r. pr. Robert Stępień.

 

3. Background screening – zakazany owoc czy uzasadnione działanie?

  • Czym jest background screening?
  • Czy w ogóle można sprawdzać pracowników lub kandydatów? Prawo do prywatności versus interes pracodawcy.
  • Źródła informacji – otwarte zasoby, rejestry, byli pracodawcy – co można wykorzystać?
  • Kiedy i jak przeprowadzić weryfikację, aby nie narazić się na odpowiedzialność.

Termin: 7 września br., godz. 11:00-11:45, online.

Prelegenci: r. pr. Paweł Sych, r. pr. Robert Stępień, r. pr. Sławomir Paruch.

 

4. Nowoczesny pracodawca to pracodawca cyfrowy – jak sprawnie odejść od papieru

Papier zniesie wszystko, ale czy jest potrzebny? Nie ma sensu zwlekać z elektronizacją dokumentacji pracowniczej. Papierowy obieg dokumentów powinien być wkrótce już tylko wspomnieniem.

W trakcie naszego spotkania odpowiemy na pytanie jak to zrobić i czy jest się czego bać? Powiemy także, jakie korzyści niesie elektronizacja i dlaczego warto podjąć się tego zadania. Obalimy też kilka mitów, które na ten temat funkcjonują. I liczymy również na ciekawą dyskusję.

Termin: 19 października br., godz. 11:00-11:45, online.

Prelegenci: r. pr. Paweł Sych, r. pr. Robert Stępień.

 

5. Związek zawodowy jako administrator danych – co i kiedy trzeba a czego nie można przekazywać organizacjom związkowym

RODO obowiązuje nie tylko pracodawców, ale również związki zawodowe. Z tego powodu muszą przetwarzać dane stosując wszystkie obowiązujące zasady i ograniczenia. Również pracodawcy powinni o tym pamiętać przekazując związkom dane. O tym, jak związki zawodowe powinny obchodzić się z danymi i co zrobić, kiedy pracodawca otrzyma żądanie przekazania informacji oraz jak reagować w razie naruszenia przez związek przepisów o ochronie danych opowiemy na najbliższym spotkaniu.

Termin: 16 listopada br., godz. 11:00-11:45, online.

Prelegenci: r. pr. Paweł Sych, r. pr. Robert Stępień.

 

6. Incydenty ochrony danych – najczęstsze sytuacje, jak reagować i jak się uchronić się przed konsekwencjami

Incydenty się zdarzają i nie ma całkowicie „kuloodpornego” rozwiązania, żeby ich uniknąć. Nie oznacza to, że jesteśmy skazani na kary finansowe. Wystarczy podjąć odpowiednie działania – zarówno przed jak i po. W trakcie naszego spotkania powiemy:

  • czym w ogóle jest incydent?
  • kto za to odpowiada?
  • gdzie są największe zagrożenia?
  • jak reagować i nie panikować?
  • zgłaszać czy nie zgłaszać PUODO?
  • co zrobić aby nie zapłacić kary – działania przed i po incydencie.

Termin: 14 grudnia br., godz. 11:00-11:45, online.

Prelegenci: r. pr. Paweł Sych, r. pr. Robert Stępień.

 

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Program do pobrania: tutaj. 

 

Jeśli życzą sobie Państwo uczestniczyć w całym cyklu
Nie, bo RODO!
prosimy o informację na:
perspektywyhr@pcslegal.pl

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.