HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #87: Prezes spółki Bird chce zorganizować dla swoich pracowników trzydniowe szkolenie w Krakowie, połączone z wyjściami do teatru i na basen. Do której z form działalności socjalnej powinien je zakwalifikować, aby móc sfinansować je w całości ze środków funduszu? 

Odpowiedź: Zakwalifikowanie konkretnego świadczenia do jednej z form działalności socjalnej nie ma większego znaczenia, jeżeli regulamin funduszu zezwala na finansowanie wszystkich istotnych w danym przypadku form działalności socjalnej, a więc zarówno usług na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej oraz działalności sportowo-rekreacyjnej.

Webinar: Umowa o pracę i B2B na analogicznym stanowisku – bomba, którą da się rozbroić!

Zapraszamy do udziału w webinarze: Umowa o pracę i B2B na analogicznym stanowisku – bomba, którą da się rozbroić!

Pracodawcy często wychodząc naprzeciw kandydatom do pracy dość swobodnie podchodzą do tego jakiego typu umowa będzie zawarta. Notorycznie na takim samym „stanowisku” są zatrudnieni jednocześnie i pracownicy i kontraktorzy. Natomiast często pracodawcy nie zdają sobie sprawy, że największe ryzyko takiej sytuacji spoczywa na nich samych. Zapraszamy na spotkanie, na którym opowiemy m.in.:

  • o tym jak pogodzić B2B i umowy na pracę w jednym zespole;
  • o najważniejszych ryzykach prawnych, podatkowych i składkowych, a także kto je ponosi;
  • jakie działania zaradcze należy podjąć, aby zminimalizować poziom ryzyka dla organizacji.

Termin: 13 września br., godz. 11:00-11:45, online.
Rejestracja: tutaj.

Udział jest bezpłatny.

Zatrudnianie cudzoziemców po zmianach

Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Zatrudnianie Cudzoziemców po zmianach wydanej wspólnie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

W publikacji przedstawiamy w przystępny i praktyczny sposób zasady zatrudniania obcokrajowców. Ze względu na złożoność zasad regulujących procedury administracyjne związane z legalizacją pracy i pobytu cudzoziemców omawiamy wszystkie kluczowe kwestie związane z tą materią:

  • Formalności związane z zatrudnianiem cudzoziemców;
  • Cudzoziemcy uprawnieni do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę;
  • Zezwolenia na pracę;
  • Oświadczenie o powierzeniu pracy;
  • Zezwolenie na pracę sezonową;
  • Jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę;
  • Szczególne zasady dotyczące zatrudnienia obywateli Ukrainy w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

Publikacja dostępna na stronie Dziennika Gazety Prawnej.

GMI Legal Update: Ryzyko zamknięcia polskiej granicy dla podróżnych z Białorusi lub Rosji

Możliwość podróży do Polski z Białorusi i Rosji może wkrótce zostać ograniczona, a nawet całkiem zawieszona – tak wynika ze wspólnego oświadczenia Ministrów Spraw Wewnętrznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii opublikowanego po spotkaniu konsultacyjnym w dniu 28 sierpnia 2023 r. (pełna treść oświadczenia jest dostępna na stronie internetowej MSWiA: tutaj). To samo dotyczy możliwości podróży z Białorusi lub Rosji do Litwy, Łotwy i Estonii. Ministrowie poszczególnych krajów deklarują bowiem gotowość całkowitego zamknięcia przejść granicznych z Białorusią i Rosją w razie kontynuowania przez Rosję i Białoruś działań określanych jako próby intencjonalnej destabilizacji sytuacji w regionie.

Należy spodziewać się, że instrumentem prawnym, który posłuży do zamknięcia granic z Białorusią i Rosją, będzie wciąż obowiązujące rozporządzenie z 13 marca 2020 r. w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych, które pierwotnie służyło ograniczeniu ruchu na granicy w związku z pandemią covid-19. Odnośnie podróży obywateli Rosji do Polski rozporządzenie już dziś przewiduje pewne ograniczenia.

Jeśli do zamknięcia granic dojdzie, to prawdopodobnie obejmie ono zarówno lądowe, jak i lotnicze przejścia graniczne z Polską. Być może zachowane zostaną wyłączenia określonych kategorii podróżnych spod zakazu przekraczania granicy. Mało prawdopodobne jest jednak przyjęcie rozwiązań prawnych uniemożliwiających podróżnym z Białorusi lub Rosji podróż do Polski tranzytem przez inny kraj strefy Schengen.

Pobierz PDF tutaj.

Pracownicy zwolnieni z kluczowych opłat. Czeka nas lawina pozwów?

W praktyce omawiane zmiany są podwójnie niekorzystne dla pracodawców. Po pierwsze będą musieli liczyć się z wyższymi roszczeniami, a po drugie w razie niekorzystnego wyroku będą musieli analizować, czy w ogóle opłaca się im składać apelację ze względu na opłatę sądową. Oczywiście w pierwszej instancji z opłat będą zwolnieni też pracodawcy, którzy dochodzą swoich roszczeń w sprawach z zakresu prawa pracy. Jednak powództw przeciwko pracownikom, w szczególności na wyższe kwoty, jest w praktyce niewiele, to znikoma liczba. – r. pr. Paweł Sych komentuje dla Business Insider Polska.

Artykuł tutaj.

“Nietykalni” pracownicy. To teraz największy ból głowy kadrowych

22 września 2023 r. wejdą w życie znowelizowane przepisy Kodeksu postępowania cywilnego, które zagwarantują im skuteczniejszą ochronę przed zwolnieniem z pracy. Zmiana ta może zadziałać jak tsunami. Sądzę, że informacja o możliwości zabezpieczenia szybko się rozpowszechni i osoby szczególnie chronione przed zwolnieniem będą korzystać z nowych rozwiązań, w tym w szczególności działacze związkowi. Mamy jednak argumenty, jak powstrzymać automatyczne stosowanie tych przepisów i wierzymy, że sądy się z nimi zgodzą. – r. pr. Paweł Sych komentuje dla Business Insider Polska.

Artykuł tutaj.

Spór wyciągnięty na zewnątrz może uderzyć w pracownika rykoszetem

Publiczne wypowiedzi pracodawcy, które kwestionują możliwość wykonywania określonego zawodu przez pracownika, które obiektywnie nie godzą w jego godność, samoistnienie nie stanowią naruszenia dóbr osobistych pracownika, gdy to pracownik przenosi konflikt z pracodawcą na płaszczyznę wychodzącą poza zakład pracy. – r. pr. Karolina Kanclerz oraz Łukasz Marzec komentują dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

Porozmawiajmy o pieniądzach – pytania i odpowiedzi

Pytanie #22: Zgodnie z przepisami obowiązującymi u pracodawcy, pracownik może otrzymać refundacje zakupu okularów korekcyjnych co 3 lata. Czy przyznanie pracownikowi refundacji przed upływem ustalonego terminu będzie stanowić przychód pracownika?

Odpowiedź: Nie, przyznanie dofinansowania przed upływem ustalonego przez pracodawcę okresu uprawniającego do uzyskania ponownej refundacji nie będzie automatycznie skutkowało powstaniem przychodu po stronie pracownika. Przepisy nie przewidują czasowych ograniczeń w tym zakresie, więc obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów powstaje adekwatnie do zapotrzebowania pracownika. Należy jednak pamiętać, że ze zwolnienia podatkowego można skorzystać wyłącznie, gdy ma to związek z obowiązkami z zakresu BHP. Jeśli pracownikowi pogłębi się wada wzroku, ma prawo do zwrócenia się do pracodawcy o zrealizowanie dodatkowych badań. Gdy potwierdzą one powiększenie wady i konieczność wymiany soczewek, pracownik może zakupić okulary lub szkła kontaktowe, a pracodawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracownika. Przyznanie zatem ponownego dofinansowania powinno być uzasadnione okolicznościami np. znaczne pogorszenie wzroku pracownika i konieczność wcześniejszej wymiany okularów korekcyjnych.

Pogotowie BHP PCS | Littler: Czy pracodawca może pozwolić (innemu pracownikowi) na przewóz poszkodowanego pracownika do szpitala bez wzywania karetki

Kolega Pana Jana z produkcji zasłabł podczas pracy, upadł na maszynę i rozciął sobie głowę co spowodowało silne krwawienie. Pan Jan natychmiast zgłosił wypadek do pracodawcy i zaproponował, że osobiście przewiezie kolegę na pogotowie w obawie o wykrwawienie. Pracodawca Pana Jana zgodził się na samodzielne przewiezienie poszkodowanego pracownika do szpitala i nie wzywał już karetki na miejsce zdarzenia. Czy pracodawca mógł zgodzić się na przewiezienie poszkodowanego przez innego pracownika bez wzywania pogotowia?

Odpowiedź: Nie, stan w jakim znajdował się poszkodowany pracownik należało uznać za stan nagłego zagrożenia życia, który wymaga interwencji odpowiednich służb medycznych – taki obowiązek przewidują powszechnie obowiązujące przepisy. Pracodawca nie powinien pozwolić na to, aby Pan Jan przewoził poszkodowanego pracownika.

Zgodnie z art. 4 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, kto zauważy osobę znajdującą się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub jest świadkiem zdarzenia powodującego taki stan, w miarę posiadanych możliwości i umiejętności ma obowiązek niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do skutecznego powiadomienia o tym zdarzeniu podmiotów ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Za stan nagłego zagrożenia życia uznaje się stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia.

Wyrażenie zgody na dokonanie przewozu przez Pana Jana mogłoby pogorszyć stan poszkodowanego pracownika a nawet stworzyć ryzyko uraty przez niego życia – to z kolei mogłoby rodzić po stronie pracodawcy odpowiedzialność karną za narażenie poszkodowanego na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.