HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

GMI Legal Update: Dzieci z Ukrainy poniżej 13 roku życia już mogą posługiwać się Diia.pl w celach podróżowania

07.06.2023

Polskie władze wydały komunikat specjalny. Potwierdza on, że od 5 czerwca 2023 r. dorośli uchodźcy z Ukrainy mogą pobrać osobny dokument Diia.pl dla swoich dzieci poniżej 13. roku życia, co wcześniej nie było możliwe. O pracach w tym zakresie informowaliśmy tutaj.

Oficjalna aplikacja rządowa “mObywatel”, w której dostępna jest Diia.pl, zawiera teraz nową zakładkę “Dzieci”. Elektroniczny dokument dla dzieci ukraińskich uchodźców można pobrać w tym miejscu. Zanim dokument zostanie udostępniony, aplikacja poprosi użytkownika o wyrażenie kilku zgód formalnych.

Dostęp zostanie przyznany wyłącznie rodzicom, których numery PESEL “UKR” są powiązane z numerami PESEL “UKR” dzieci. Innymi słowy, Diia.pl dla dzieci nie może być pobrana przez rodziców, którzy nie zostali zadeklarowani jako opiekunowie dzieci podczas ich rejestracji w urzędzie gminy.

Dzięki wyżej wymienionym zmianom uchodźcy z Ukrainy w każdym wieku mogą teraz swobodnie podróżować. Mogą oni odwiedzić dowolny kraj strefy Schengen (w ramach ruchu bezwizowego Schengen) lub powrócić do strefy Schengen z krajów trzecich, w tym z Ukrainy. W tym celu mogą korzystać z elektronicznych zezwoleń na pobyt Diia.pl i ważnych paszportów.