HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

GMI Legal Udapte: Diia.pl umożliwi podróżowanie dzieciom uciekającym z Ukrainy przed rosyjską inwazją

14.03.2023

Już wkrótce dokument Diia.pl będzie dostępny dla dzieci-uchodźców z Ukrainy. Nadchodzące zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy pozwolą dzieciom na korzystanie z elektronicznego dokumentu Diia.pl przy podróżowaniu poza teren Polski i przy powrocie do kraju.

Od końca lipca 2022 roku dorośli uchodźcy z Ukrainy mogą podróżować np. pomiędzy Polską a Ukrainą lub w obrębie strefy Schengen na podstawie elektronicznego zezwolenia na pobyt Diia.pl i ważnego paszportu. Jednocześnie dzieci poniżej 13 roku życia mają ograniczone możliwości podróżowania, gdyż dokument Diia.pl nie jest dla nich dostępny ze względu na wiek.

Dzięki zmianom dorośli uchodźcy będą mogli korzystać z osobnego dokumentu Diia.pl dla swoich dzieci. Rodzice, którzy zarejestrowali swój pobyt i pobyt swoich dzieci w urzędzie gminy oraz pobrali własny dokument Diia.pl za pośrednictwem rządowej aplikacji mobilnej “mObywatel”, będą mogli pobrać Diia.pl również dla dzieci.

Z technicznego punktu widzenia, uzyskanie Diia.pl dla dzieci będzie możliwe, gdy tylko polskie władze wydadzą specjalny komunikat w tej sprawie, potwierdzający dostosowanie systemów informatycznych do nowej regulacji. Spodziewamy się, że nastąpi to w ciągu najbliższych kilku tygodni.