HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Porozmawiajmy o pieniądzach – pytania i odpowiedzi

Pytanie#17: Czy wszystkie koszty organizacji imprezy integracyjnej mogą być sfinansowane z ZFSS?

Odpowiedź: Imprezy integracyjne stanowią połączenie różnego rodzaju świadczeń mieszczących się w pojęciu działalności socjalne. W szczególności są to świadczenia związane z wypoczynkiem, działalnością kulturalno-oświatową, czy sportowo-rekreacyjną. Nie ma zatem przeszkód, aby wszystkie koszty związane z imprezą integracyjną były sfinansowane z ZFŚS. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku przyznania pracownikom dodatkowych świadczeń „przy okazji” imprezy integracyjnej np. nagród za indywidualne osiągnięcia, związane z nimi koszty nie będą stanowiły kosztu samej imprezy integracyjnej. W rezultacie możliwość ich sfinansowania z funduszu może być ograniczona lub wyłączona.

Spółki będą miały jeden dzień na wdrożenie przepisów o sygnalistach

Półtoraroczne spóźnienie ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa zaowocowało przyspieszeniem wdrożenia tych przepisów w spółkach zatrudniających od 50 do 249 osób. Będą miały na to 24 godziny od ogłoszenia nowych przepisów w Dzienniku Ustaw.   – adw. Bartosz Tomanek komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj. 

SN: Dominujący wspólnik nie może być pracownikiem

“Nie uznaje się za zatrudnienie pracownicze zatrudnienia dominującego wspólnika wtedy, gdy udział innych wspólników w kapitale zakładowym spółki jest tak mały, że pozostaje w istocie iluzoryczny, to jest nie przekracza kilku procent. Taka skala większości udziałów (przewagi głosów) oraz sposób jej wykorzystywania nakazuje bowiem traktować stosunki pracy w wieloosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na równi ze stosunkami w spółce jednoosobowej, której konstrukcja prawna nie ma odpowiednika na gruncie prawa pracy, gdyż w jej ramach stosunek tego prawa byłby pozbawiony zasadniczych elementów konstrukcyjnych.” Sąd Najwyższy w wyroku z 13 grudnia 2022 r. I USKP 144/21. Sprawa oczywiście na kanwie nie pracowniczej, ale zusowej – w sprawie ubezpieczona była zatrudniona w oparciu o umowę o pracę na stanowisku prezesa zarządu w jednoosobowym zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, posiadając jednocześnie ponad 95% udziałów w tej spółce. A skoro tak, to można wyrzucić ubezpieczoną z ubezpieczenia pracowniczego i uznać, że była ubezpieczona jako przedsiębiorca, a to zaś wpływa na wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Parę rzeczy tu się nie klei jak choćby to, że ubezpieczona nie była jedynym wspólnikiem sp. z o. o. wiec w istocie nie miała nawet ubezpieczenia jako przedsiębiorca – ZUS zachował się zatem wspaniałomyślnie nie odbierając jej tego tytułu. Kwestia zatrudnienia pracowniczego wspólników sp. z o. o. od lat jest przedmiotem sporów. – r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie#74: Czy badając sytuację materialną pracownika pracodawca powinien wziąć pod uwagę wypłacane mu świadczenia wychowawcze z programu „Rodzina 500+”? 

Odpowiedź: Kluczową kwestią jest w tym kontekście sposób uregulowania pojęcia sytuacji materialnej pracowników oraz zasad przyznawania świadczeń w regulaminie funduszu. Badając sytuację materialną pracownika, pracodawca musi bowiem pozostawać w zgodzie z postanowieniami takiego regulaminu. Może się jednak zdarzyć tak, iż regulamin funduszu nie zawiera definicji pojęcia sytuacji materialnej pracownika ani tym bardziej nie precyzuje, czy badając to kryterium socjalne pracodawca powinien uwzględniać świadczenia wychowawcze z programu „Rodzina 500+”. W takiej sytuacji należy przyjąć, że kwoty świadczenia wychowawczego powinny być uwzględniane w sytuacji materialnej pracownika, gdyż w znacznym stopniu wpływają na tę sytuację. Świadczenie wychowawcze nie musi być uwzględniane w sytuacji materialnej jedynie w odniesieniu do takich świadczeń, wobec których ze względu na ich naturę pełne badanie sytuacji socjalnej nie jest konieczne, jak np. spotkanie integracyjne. Z drugiej strony jest absolutnie konieczne np. przy zapomogach.

Porozmawiajmy o pieniądzach – pytania i odpowiedzi

Pytanie #16: Czy w regulaminie ZFSS można zastrzec możliwość skorzystania z jednego z dwóch świadczeń alternatywnych np. dopłata do wypoczynku wakacyjnego dziecka albo „wyprawa szkolna” dla dziecka?

Odpowiedź: Tak, regulamin ZFŚS może przewidywać świadczenia alternatywne tj. umożliwiać skorzystanie z wyłącznie jednego z dwóch (lub więcej) świadczeń. Rozwiązanie to pozwala dostosować katalog świadczeń do oczekiwań pracowników oraz odpowiednio zaplanować budżet funduszu. Warunkiem skorzystania z określonego świadczenia jest wówczas nieskorzystanie ze świadczenia alternatywnego. W praktyce pracodawcy często wprowadzają tego rodzaju rozwiązania w odniesieniu do dofinansowania do wypoczynku pracownika oraz dofinansowania do wypoczynku dziecka, czy dofinansowania do aktywności kulturalnych oraz dofinansowania do aktywności sportowych.

Nowe uprawnienia pracowników wynikające z nowelizacji kodeksu pracy

Pracownicy, a wśród nich rodzice zyskają dużo dodatkowych uprawnień. Dodatkowy urlop rodzicielski będzie przedłużony o 9 tygodni, ale tylko wtedy, jeżeli dwójka rodziców z niego skorzysta. Pracownicy, którzy zatrudnieni na co najmniej 6 miesięcy mogą zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o zmianę umowy czy o bardziej przewidywalne warunki pracy, np. o zmianę umowy z umowy na czas określony na umowę na czas nieokreślony. – r. pr. Marcin Szlasa-Rokicki w wywiadzie dla Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego.

Wywiad jest dostępny tutaj: https://warszawa.tvp.pl/479119/telewizyjny-kurier-warszawski

Czy udzielenie urlopu opiekuńczego jest zawsze obowiązkowe?

Choć z samej treści przepisu nie wynikają wprost okoliczności, w których pracodawca może odmówić udzielenia takiego urlopu, to w określonych sytuacjach pracodawca będzie mógł odmówić pracownikowi skorzystania z urlopu opiekuńczego. Pracodawca będzie mógł odmówić skorzystania przez pracownika z urlopu opiekuńczego, jeśli złożony przez niego wniosek zawiera braki formalne. Jeśli wniosek będzie np. dotyczył innego krewnego niż syn, córka, matka, ojciec lub małżonek i pracownik nie wykaże, że osoba taka zamieszkuje z nim w tym samym gospodarstwie domowym, to urlop opiekuńczy nie będzie mu przysługiwał. – r. pr. Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

Kłopoty z pracą zdalną. Za bezpodstawną odmowę pracodawca zostanie ukarany

Pracodawcy powinni zadbać o umieszczenie w odpowiedzi na wniosek uprzywilejowanego pracownika odpowiedniej przyczyny. Zamiast twierdzić, że nie stać ich na udzielenie im pracy zdalnej, powinni powołać się na organizację czy rodzaj pracy, które to uniemożliwiają. Paradoks tej sytuacji jest taki, że to najczęściej wydatki, czyli sprawy finansowe, wstrzymują zgody pracodawców na udzielenie możliwości pracy z domu, co zgodnie z art. 6719 par. 6 nie może być jednak wprost przyczyną odmowy. – adw. Bartosz Tomanek komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony. Pracowników i pracodawców czekają ważne zmiany

Z projektu rozporządzenia ministra zdrowia wynika, że stan zagrożenia epidemicznego w Polsce zostanie zniesiony 1 lipca 2023 roku. Wpłynie to na sytuację pracowników i pracodawców – zmiany obejmą m.in. zasady szkoleń i badań medycyny pracy oraz ponowne podwyższenie limitu wysokości odpraw i odszkodowań. – r. pr. Paweł Sych komentuje dla Interia Biznes.

Artykuł tutaj.

Krzysztof Gąsior dołącza do grona Partnerów PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler

Krzysztof Gąsior jest adwokatem i posiada ponad 10-letnie doświadczenie w doradztwie z zakresu prawa pracy.

Wspiera lokalnych i międzynarodowych klientów zarówno w sprawach indywidualnych, jak i we wdrażaniu kompleksowych projektów restrukturyzacyjnych i innowacyjnych. Autor wielu publikacji prasowych oraz gość licznych programów telewizyjnych o tematyce biznesowej i HR.

Jego reputacja i doświadczenie przyciągają uwagę klientów z różnych branż, w tym z sektora finansowego, technologicznego oraz przemysłowego. Krzysztof jest ceniony za swoją zdolność do rozwiązywania skomplikowanych problemów prawnych oraz za doskonałe relacje z klientami, co stanowi kluczowy element w budowaniu długotrwałych relacji biznesowych. Posiada także wieloletnie doświadczenie w obsłudze klientów z sektora usług biznesowych (SSC, BPO), ze szczególnym uwzględnieniem pogodzenia specyfiki działalności takich podmiotów z lokalnymi uwarunkowaniami prawnymi.

Dołączenie Krzysztofa do zespołu PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler to wzmocnienie oferty kancelarii oraz potwierdzenie naszego zaangażowania w stały rozwój i umacnianie pozycji na rynku prawniczym w Polsce.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.