HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

TSUE: Gotowość 24/7 można wliczać do czasu pracy, ale…

Ze względu na zmiany technologiczne, które nastąpiły od tego czasu, oraz gwałtownie zmieniające się warunki na rynku pracy, istnieje potrzeba redefinicji pojęcia dyżuru oraz wprowadzenia stosownych zmian w przepisach. Obok tradycyjnego dyżuru pracowniczego pojawia się bowiem nowa forma – pozostawanie przez pracowników w kontakcie z pracodawcą. – r. pr. Robert Stępień komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Webinar: Sztuczna inteligencja w zatrudnieniu – science fiction czy rzeczywistość?

Zapraszamy na kolejne spotkanie organizowane przez kancelarię PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global.

Temat: Sztuczna inteligencja w zatrudnieniu – science fiction czy rzeczywistość?

Podczas webinaru omówimy:

  • Czy można wykorzystywać sztuczną inteligencję w zatrudnieniu?
  • Zatrudnieni lub zwolnieni przez algorytm – ryzyka i możliwości.
  • Błędy sztucznej inteligencji a odpowiedzialność pracodawcy.
  • Czy sztuczna inteligencja może być pracodawcą?

Termin: 12 stycznia 2022., godz. 11:00-11:45, online.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Rejestracja: tutaj.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #4: Pracodawca udzielił pracownikowi urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych i wypłacił świadczenie urlopowe. Pracownik musiał jednak przerwać urlop z powodu choroby. Czy pracownik jest zobowiązany do zwrotu świadczenia urlopowego?

Odpowiedź: Ustawa nie reguluje wprost takiej sytuacji. Należy jednak przyjąć, że konieczność przerwania urlopu z przyczyn niezależnych od pracownika, jak np. choroba czy odwołanie z urlopu przez pracodawcę, nie będzie skutkować obowiązkiem zwrotu wypłaconego świadczenia urlopowego w całości ani nawet w części.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #3: Czy dla udzielenia zwrotnej bądź bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe konieczne jest zawarcie umowy między pracownikiem a pracodawcą?

Odpowiedź: Co do zasady, ustawa wymaga zawarcia umowy w przypadku udzielania każdej pomocy na cele mieszkaniowe, a więc niezależnie od tego, czy ma ona charakter zwrotny (przyjmując na przykład formę pożyczki na budowę domu czy remont mieszkania), czy też charakter bezzwrotny. Jednakże w praktyce zawarcie takiej umowy będzie miało znaczenie szczególnie w przypadku pomocy zwrotnej. Wtedy bowiem pracownik musi złożyć w umowie oświadczenie, w którym zobowiąże się do zwrotu pomocy mieszkaniowej na warunkach określonych tą umową.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #2: Czy pracodawca może utworzyć więcej niż jeden fundusz?

Odpowiedź: Nie. U danego pracodawcy może istnieć tylko jeden fundusz – to zasada jednego funduszu. Zatem niezależnie od tego, czy jest w centrali firmy, czy też w jednym z jej oddziałów, świadczenia będą mu przysługiwać na takich samych zasadach jak innym pracownikom, a więc na podstawie kryteriów socjalnych. Jednakże, jeżeli dany podmiot ma strukturę wielozakładową, w której każdy zakład czy oddział jest odrębnym pracodawcą, może być utworzone tyle funduszy, ile jest zakładów (oddziałów).

Polski Ład: Czy walka z pracą na czarno uderzy w relacje B2B

Zgodnie z Polskim Ładem płatnik składek będzie wyłącznie odpowiedzialny za opłacenie składek od wynagrodzenia z tytułu „nielegalnego zatrudnienia”. Samozatrudnienie nie spełnia tej definicji, a zatem samozatrudniony, który wniesie o ustalenie istnienia stosunku pracy ze swoim kontrahentem, powinien partycypować w opłaceniu składek na ubezpieczenia społeczne w części należnej od pracownika – adw. Bartosz Wszeborowski komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Trójkąt umów to pułapka w ubezpieczeniach społecznych

Sąd apelacyjny powziął wątpliwości dotyczące interpretacji pojęcia „wykonuje pracę na rzecz pracodawcy” zawartego w art. 8 ust. 2a ustawy systemowej. Chodziło o objęcie zakresem wskazanego przepisu realizacji umowy zlecenia zawartej z przedsiębiorcą powiązanym kapitałowo i osobowo z przedsiębiorcą będącym pracodawcą dla zleceniobiorcy- r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

 

Zasady ustalenia wysokości wynagrodzenia w umowie o pracę

Co do zasady kwota wynagrodzenia za pracę ustalona przez strony w umowie o pracę (i faktycznie wypłacana pracownikowi) stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Kwestia ustalenia wysokości rzeczywiście przysługującego pracownikowi wynagrodzenia, a co za tym idzie także wysokości podstawy wymiaru składek, od lat budzi jednak wiele wątpliwości, zwłaszcza wskutek kwestionowania ich przez ZUS. – r. pr. Kinga Polewka-Włoch oraz Julita Kołodziejska komentują dla ius.focus.

Artykuł dostępny tutaj.

Zmiana płacy za podróż służbową nie zawsze wymaga formalności

Nie zachodzi powinność dokonania wypowiedzenia zmieniającego w sytuacji, gdy pracodawca koryguje poszczególne składniki wchodzące w skład należności z tytułu podróży służbowej, zachowując ich dolne granice, lecz nadal wypłaca pracownikowi nominalnie pierwotnie uzgodnioną kwotę – r. pr. Kinga Polewka-Włoch komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

Czy pracodawca może przyznać zaszczepionym pracownikom benefity?

Jedynie około 50% Polaków zaszczepiło się pełną dawką szczepionki przeciwko koronawirusowi. Sytuacja pandemiczna drastycznie się pogarsza. Wielu pracodawców decyduje się wziąć sprawy w swoje ręce i zadbać o bezpieczeństwo w zakładzie pracy. Coraz częściej zachęcają pracowników do szczepień, oferując im różnego rodzaju benefity. Czy taka praktyka jest dozwolona? – r. pr. Paweł Sych oraz Kinga Ciosk komentują dla Magazynu Rekruter.

Artykuł: tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.