HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Wywiad: Dobry prawnik biznesu nie jest prawnikiem gabinetowym | #RZECZoPRAWIE

16.11.2022

Zapraszamy Państwa do obejrzenia rozmowy r. pr. Sławomira Parucha z red. Wojciechem Tumidalskim w ramach programu #RzeczoPrawie.

“Rolą prawnika powinno być umożliwianie klientom realizacji ich inicjatyw i zamierzeń gospodarczych w sposób efektywny i zgodny z prawem.

Dobry prawnik widzi rzeczywistość przez pryzmat konstrukcji prawnych. Gdy idzie ulicą, patrząc na samochody widzi umowy leasingu i ubezpieczeń. Gdy patrzy na domy, widzi najmy, finansowanie inwestycji itp. – taka osoba odnajdzie się jako prawnik w biznesie.”

W PCS | Littler konstruktywnie mówimy klientom, co można i należy zrobić, a nie dlaczego powinni zrezygnować ze swoich inicjatyw. Oczywiście są też ryzyka, ale wyodrębniliśmy kategorię prawdopodobieństwa ziszczenia się ich. Prawnik biznesowy nie powinien blokować inicjatyw, lecz umożliwiać ich realizację – sam jest w pewnym sensie inwestycją klienta i powinien przynosić dobrą stopę zwrotu

„Kluczowym rozróżnieniem dla mnie nie jest to, czy prawnik ma aplikację czy nie, tylko czy ktoś potrafi samodzielnie prowadzić sprawę klienta – rozumianą jako rzecz do załatwienia. Czy też ten ktoś nie ma jeszcze doświadczenie oraz odpowiednie cechy osobiste i społeczne, które pozwolą mu sprawę doprowadzić do końca”. – podkreśla Sławomir Paruch.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu: tutaj.