HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Trampolina do ESG – pytania i odpowiedzi #8-11

29.01.2024

W ramach cyklu webinarów Trampolina do ESG omawiamy, jak przygotować się do raportowania ESG w obszarach społecznym i ładu korporacyjnego, w tym compliance. W poniedziałkowych publikacjach odpowiadamy na najważniejsze pytania uczestników.

Jak co tydzień, publikujemy dla Państwa FAQs Trampolina do ESG – dzisiaj podpowiemy, o co należy zadbać w firmie, aby prawidłowo raportować wskaźnik work-life balance S1-15 w ramach ESRS.

Pytanie #8: Jakie informacje w ramach wskaźnika work-life balance będą ujawnione w raporcie ESG? Odsetek pracowników uprawnionych do korzystania z urlopów ze względów rodzinnych oraz tych, którzy są uprawnieni i skorzystali z urlopów wraz z podziałem na płeć.

Pytanie #9: Czy urlopy ze względów rodzinnych to tylko urlopy rodzicielskie? Nie. Urlop ze względów rodzinnych obejmuje urlop macierzyński, urlop ojcowski, urlop rodzicielski lub ze względów rodzinnych i urlop opiekuńczy, które są dostępne na podstawie prawa krajowego.

Pytanie #10: Jaki jest cel ujawnienia informacje z zakresu work-life balance w raporcie ESG? Wprowadzenie odpowiednich praktyk i polityk, które zapewnią równe i sprawiedliwe korzystanie z urlopów przez wszystkich pracowników bez względu na płeć.

Pytanie #11: Jakie polityki w ramach S1-15 warto wprowadzić do firmy? W pierwszej trójce naszego zestawienia znalazły się: polityka rodzicielska, polityka reintegracji (jak powinien wyglądać powrót do pracy pracowników, którzy korzystali z urlopów ze względów rodzinnych), polityka benefitów rodzicielskich – o to warto zadbać od razu.

Zapraszamy na kolejny webinar z cyklu Trampolina do ESG pt. Praktyczne aspekty standardów raportowania (ESRS): Pracownicy w łańcuchu dostaw (S2), który odbędzie się już 19 lutego br., godz. 11:00-11:45, online. Zapisy tutaj.