HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Polska nie wdrożyła nowej dyrektywy o delegowaniu w terminie. Jakie zasady obowiązują po upływie terminu na implementację dyrektyw

27.07.2020

W dalszym ciągu trwają prace parlamentarne nad projektem zmiany ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, mającej na celu wdrożenie przepisów dyrektywy unijnej 2018/957 z 28 czerwca 2018 r.

Mimo że prace nad tym projektem w ostatnim czasie wyraźnie nabrały tempa, to już teraz można śmiało powiedzieć, że wejście w życie proponowanych zmian w wymaganym przez dyrektywę terminie 30 lipca br. jest nierealne.

Skutki dla pracodawców zagranicznych. Brak bezpośredniej skuteczności dyrektywy unijnej.

Braku terminowego wdrożenia dyrektywy unijnej 2018/957 pozostaje bez wpływu na pracodawców delegujących pracowników do Polski. Dopóki ustawa wdrażająca dyrektywę nie wejdzie w życie, delegowanie pracowników do Polski będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach.

W szczególności, pracownicy delegowani do Polski nie będą mogli kierować roszczeń do swoich pracodawców opartych bezpośrednio o przepisy dyrektywy 2018/957, której Polska nie wdrożyła w terminie.

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość bezpośredniego stosowania przepisów dyrektywy, której dane państwo członkowskie nie wdrożyło w terminie – jednak taka możliwość jest ograniczona do relacji między podmiotami prywatnymi a państwem. W związku z tym możliwość bezpośredniego stosowania przepisów Dyrektywy nie odnosi się do stosunków między pracownikami delegowanymi do Polski a ich pracodawcami.

Jeżeli zatem dyrektywa 2018/957 nie zostanie wdrożona na czas, pracodawcy delegujący pracowników do Polski będą mogli nadal stosować polskie przepisy krajowe niezgodne z tą dyrektywą. Nowymi obowiązkami obciążeni zostaną dopiero od dnia wejścia w życie polskiej ustawy zmieniającej ustawę o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Skutki dla pracodawców w Polsce.

Nieterminowe wdrożenie dyrektywy unijnej do polskiego porządku prawnego nie oznacza jednak, że tak samo jak na dotychczasowych zasadach delegować pracowników z Polski za granicę będą mogli też pracodawcy polscy.

Pracodawcy z Polski powinni liczyć się z tym, że inne państwa członkowskie UE wdrożą dyrektywę w terminie. Odpowiednie rozwiązania przygotowane zostały już m. in. we Francji
i Belgii i obecnie czekają już tylko na wejście w życie. Już począwszy od 30 lipca br. na polskich pracodawcach mogą zatem spoczywać obowiązki zagwarantowania dodatkowych warunków zatrudnienia pracownikom delegowanym przez nich do innych państw członkowskich UE.