HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

#koronawirusalert: Nowe rozporządzenie antycovidowe

22.12.2020

Nowe rozporządzenie antycovidowe – rozszerzony obowiązek kwarantanny i ograniczenia w prowadzeniu działalności.

Wczoraj, tj. 21 grudnia br. opublikowano nowe rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 r.

Najważniejsze zmiany dotyczą rozszerzenia kręgu osób, które będą zobowiązane do poddania się kwarantannie. Zmieniono również krąg podmiotów, których działalność podlegać będzie ograniczeniom.

Kwarantanna po przekroczeniu granicy

Co do zasady osoby przyjeżdzające do Polski spoza państwa członkowskiego UE będą zobowiązane do odbycia kwarantanny wynoszącej 10 dni od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Z obowiązku zwolnione będą osoby, które przekraczają granicę w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, m.in. załogi samolotów czy kierowców wykonujących międzynarodowy transport samochodowy.

W przypadku przyjazdu z państwa członkowskiego UE kwarantanna będzie dotyczyć przypadków przekraczania granicy samolotem, pociągiem lub samochodem przystosowanym do transportu więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą). Obowiązek ten nie będzie dotyczył więc osób przekraczających granicę na własną rękę samochodem osobowym. Poza wyjątkami analogicznymi jak w przypadku przekraczania granicy z państwa spoza UE, z kwarantanny zwolnione będą osoby, które przekraczają granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie sąsiednim.

Ponadto z obowiązku kwarantanny zwolnione będą osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 i posiadające odpowiednie zaświadczenie o poddaniu się szczepieniu.

Ograniczenia w prowadzeniu działalności handlowej

Od 28 grudnia br. zmianie ulegnie krąg podmiotów, które w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 nie będą mogły prowadzić działalności. Zakaz obejmie m.in. przedsiębiorców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży odzieży lub butów. Natomiast z dotychczasowego zakazu wyłączeni zostali ci przedsiębiorcy, w przypadku których przeważająca działalność stanowi sprzedaż mebli. Ponadto zakazane będzie prowadzenie sprzedaży detalicznej lub świadczenia usług na wyspach handlowych znajdujących się ww. obiektach.  Zakaz obowiązywać będzie do 17 stycznia 2021 r.

Ponadto w placówkach handlowych niezbędne będzie odkażanie stanowisk kasowych co najmniej raz na godzinę oraz zapewnienie rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk. Są to obowiązki przedsiębiorców, których niespełnienie może skutkować m.in. nieprzyznaniem lub odebraniem pomocy publicznej udzielonej na podstawie tzw. ustawy antykryzysowej.

Działalność hoteli a wyjazdy służbowe

Zmianie ulegną również zasady prowadzenia działalności hotelowej. Co do zasady nie będzie już możliwe korzystanie z usług noclegowych w razie wykonywania czynności służbowych lub zawodowych. Wyjątki od tej zasady zostały wymienione w rozporządzeniu i dot. m.in. osób wykonujących zawód medyczny, kierowców transportu drogowego, załóg statków, samolotów czy pociągów, jak również pełnomocników procesowych, świadków czy biegłych wezwanych na rozprawę przed sądem. Osoba, która będzie chciała skorzystać z noclegu w hotelu będzie musiała potwierdzić, że objęta jest którymkolwiek z wyjątków, za pomocy właściwego dokumentu, np. wezwania z sądu na dany dzień rozprawy. Dodatkowo z zakazu wyłączone są hotele robotnicze oraz hotele dla pracowników sezonowych.

Obowiązki pracodawców

Podobnie jak dotychczas, pracodawcy będą zobowiązani do zapewnienia osobom zatrudnionym rękawiczek lub środków dezynfekujących, jak również do zachowania odległości między stanowiskami pracy wynoszącej co najmniej 1,5 m. Odległość ta może być mniejsza jedynie w sytuacji, gdy jej zapewnienie nie jest możliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy (np. na linii produkcyjnej). W takiej sytuacji pracodawca musi jednak zapewnić inne środki ochrony indywidualnej mające zapobiegać zakażeniom.

Ponadto utrzymany został obowiązek zasłania ust i nosa przez pracowników, jeżeli w danym pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Nakaz ten jest jednak względy, bowiem pracodawca może postanowić, że obowiązek ten nie będzie stosowany. W takiej sytuacji rekomendujemy jednak każdorazowo ocenę, jakie jest ryzyko zakażenia, z uwzględnieniem warunków pracy oraz ewentualnie zastosowanie innych środków zapobiegawczych. Nakaz ten nadal nie będzie obowiązywał w trakcie spożywania posiłków oraz napojów.