HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

GMI Legal Update: Europejska ochrona czasowa dla osób wysiedlonych z Ukrainy oficjalnie przedłużona

25.10.2023

Z dniem 24 października 2023 r. w Dzienniku Urzędowym UE została opublikowana formalna decyzja Rady Unii Europejskiej o przedłużeniu do 4 marca 2025 roku tymczasowej ochrony dla osób wysiedlonych z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju. Link do decyzji: tutaj.

W swojej decyzji Rada wskazała że z unijnej ochrony czasowej (we wszystkich krajach UE) korzysta obecnie ok. 4 milionów wysiedleńców z Ukrainy i w związku z możliwą dalszą eskalacją konfliktu rosyjsko – ukraińskiego, prawdopodobny jest ich dalszy gwałtowny napływ, co uzasadnia przedłużenie ochrony o kolejny rok.

Przedłużenie europejskiej ochrony czasowej nie oznacza automatycznego przedłużenia uprawnień przyznanych obywatelom Ukrainy w Polsce przez polską specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W związku z tzw. statusem UKR. Uprawnienia wynikające z polskiej specustawy – w szczególności prawo legalnego pobytu w Polsce – na chwilę obecną co do zasady obowiązują do 4 marca 2024 r.

Spodziewamy się, że na skutek decyzji Rady UE również polska specustawa zostanie w najbliższych miesiącach znowelizowana i uprawnienia z niej wynikające zostaną przedłużone do 4 marca 2025 roku.