HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

#ALERT: Specustawa – dokument elektroniczny umożliwi podróżowanie obywatelom Ukrainy

22.07.2022

Obywatele Ukrainy którzy przyjechali do przyjechali do Polski w związku z wojną są często pozbawieni możliwości podróżowania. Nie otrzymują dokumentów (w rodzaju np. karty pobytu), które są konieczne do przekraczania polskiej granicy. Wkrótce ma się to zmienić. Rząd pracuje nad umożliwieniem podróżowania na podstawie elektronicznego dokumentu.

Obywatele Ukrainy którzy dokonali rejestracji w urzędzie gminy jako uchodźcy (objęci tzw. specustawą ukraińską) mają możliwość korzystania z elektronicznego dokumentu tożsamości na telefonie. Jest to dodatkowa usługa udostępniona w polskiej aplikacji mObywatel. Planowana zmiana polega rozszerzeniu zakresu funkcji tego dokumentu o możliwość używania go podczas przekraczania granicy.

Planowane jest również notyfikowania przez Polskę wzoru tego dokumentu Komisji Europejskiej. W ten sposób elektroniczny dokument (pokazywany na telefonie) zastąpi uchodźcom z Ukrainy np. polską wizę. Sam dokument elektroniczny umożliwi im wówczas podróże do innych krajów strefy Schengen.

Obywatele Ukrainy którzy przebywają w Polsce na podstawie specustawy powinni już teraz zadbać o założenie profilu ePUAP. Profil ePUAP jest wymagany do zalogowania w aplikacji mObywatel i uruchomienia usługi elektronicznego dokumentu tożsamości.

W przypadku osób, które jeszcze nie zarejestrowały się jako uchodźcy w urzędach gminy możliwe jest założenie profilu podczas procedury rejestracji. Formularz rejestracji zawiera w tym celu dodatkowe pola do wypełnienia. Uchodźcy z Ukrainy którzy nie założyli sobie profilu ePUAP wcześniej mogą to zrobić oddzielnie. W tym celu będzie konieczna ponowna wizyta w urzędzie gminy.

Nowe rozwiązanie nie ma oficjalnej daty wejścia w życie. Planowane jest szybkie procedowanie projektu, który mógłby zostać wprowadzony już w najbliższych dniach.