HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

#ALERT: Polska znosi kwarantannę przy wjeździe z Ukrainy oraz zamyka przestrzeń powietrzną dla samolotów z Rosji

28.02.2022

25 lutego 2022 r. zniesiono ograniczenia związane z kwarantanną dla osób przekraczających granice z Ukrainą w związku z wojną. Osoby uciekające z Ukrainy nie są zobowiązane w szczególności do okazania negatywnego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2 ani odbycia obowiązkowej 7-dniowej kwarantanny po wjeździe do Polski.

Zmiany mają na celu zapewnienie płynnego przemieszczania się osób na granicy polsko-ukraińskiej. Podleganie kwarantannie może w teorii wciąż dotyczyć  osób przemieszczających się z Ukrainy bez związku z konfliktem zbrojnym, chociaż w tej chwili priorytetem władz jest sprawne wpuszczanie osób przybywających z Ukrainy.

Podróżni ze wszystkich innych kierunków (w tym osoby wjeżdżające z UE), mogą nadal podlegać 7-dniowej kwarantannie, w zależności od ich statusu i/lub posiadania negatywnego wyniku testu na Covid-19 lub posiadania potwierdzenia szczepienia. Ogólne ograniczenia związane z kwarantanną po wjeździe do Polski zostały przedłużone od 28 lutego do 31 marca 2022.

26 lutego 2022 wprowadzono także zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników z Federacji Rosyjskiej. Działanie to jest elementem sankcji nałożonych przez Polskę i Unię Europejską na Rosję, związanych z konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Nie określono końcowej daty trwania zakazu.

Jednocześnie wstrzymanie pasażerskiego ruchu kolejowego między Polską a Białorusią zostało przedłużone do 31 marca 2022 roku.