HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #9: Czy jest możliwe zrezygnowanie z tworzenia funduszu tylko na pewien czas?

Odpowiedź: Tak. Ustawa nie wprowadza w tym aspekcie żadnych ograniczeń. Pracodawca może więc zrezygnować z tworzenia funduszu nie tylko na stałe, ale również tymczasowo. Może to nastąpić np. w razie przejściowych trudności finansowych. Pracodawca powinien wskazać termin, do którego rezygnuje z tworzenia funduszu. Może również postanowić, że fundusz zostanie utworzony po wypracowaniu zysku w określonej wysokości.

Webinar: Prawo do bycia offline 

Zapraszamy do udziału w webinarze: Prawo do bycia offline. 

Obecnie, gdy co trzeci pracownik pracuje zdalnie, presja, aby pracownicy byli zawsze osiągalni i dostępni nabiera szczególnego wymiaru. Czy czeka nas przełomowy krok i możliwość nieodbierania służbowych telefonów i nieodpisywania na maile po godzinach pracy zostaną prawnie usankcjonowane?

Podczas webinarium omówimy następujące zagadnienia:

– jak rozwiązać konflikt wolności osobistej i obowiązków zawodowych?

-elastyczny czas pracy, prawo do odpoczynku, przerwy w pracy – czy zdają egzamin?

– jak takie rozstrzygnięcia wyglądają w innych krajach i jakie plany ma polski ustawodawca?

– jak dzisiaj poradzić sobie z tym w praktyce?

Termin: 11 lutego br., godz. 11:00 – 12:00.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Zgłoszenia prosimy kierować na adres:

perspektywyhr@pcslegal.pl.

Elastyczny czas pracy – pytania i odpowiedzi

Pytanie #30: Jak w praktyce wprowadzić ruchomy czas pracy tak, aby pracownicy mogli zaczynać i kończyć pracę w pewnych ramach czasowych, przy ewidencji czasu pracy, kiedy trzeba dokładnie podawać godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy? Wiem, że należy podpisać porozumienie z pracownikami, ale jak to dokładnie wygląda, jak to sformułować? 

Odpowiedź: Ruchomy czas pracy to potoczne określenie rozkładu czasu pracy, w którym wskazany jest przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy. Przykładowo regulamin pracy może stanowić, że pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy mieszczącej się między godz. 7 a 10. Taki rozkład czasu pracy wprowadza się w porozumieniu ze stroną społeczną – związkami zawodowymi a w ich braku z przedstawicielem pracowników. Ponadto nawet w braku takiego porozumienia może być stosowany na pisemny wniosek pracownika.

Elastyczny czas pracy – pytania i odpowiedzi

Pytanie #29: Czy Dyrektor Finansowy pracujący w podstawowym rozkładzie czasu pracy ma prawo do nadgodzin?

Odpowiedź: To zależy czy jest członkiem zarządu lub kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjnej. Jeżeli jest członkiem zarządu to nie przysługuje mu prawo do godzin nadliczbowych. Jeżeli jest kierownikiem wyodrębnionej komórki organizacyjne również nie, z wyjątkiem pracy w godzinach nadliczbowych przypadających w niedzielę i święta, jeżeli w zamian za pracę w takim dniu nie otrzymali innego dnia wolnego. O takich pracownikach pisaliśmy szerzej w naszych wcześniejszych odpowiedziach. Jeżeli Dyrektor Finansowy nie jest żadnym z powyższych to traktowany jest jak zwykły pracownik i ma prawo do godzi nadliczbowych na zasadach ogólnych.

Praca zdalna – pytania i odpowiedzi

Pytanie #2: Jak określić miejsce pracy przy pracy zdalnej. Czy należy obecnie zmieniać umowy jeśli wpisana jest siedziba firmy?

Odpowiedź: Nie ma konieczności zmiany umowy o pracę w zakresie miejsca pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca jest uprawniony do polecenia pracy zdalnej, tj. wykonywania jej poza miejscem jej stałego wykonywania, bez konieczności zmiany umowy o pracę. Treścią polecenia może być również wskazanie miejsca pracy, np. miejsca zamieszkania. Pracownik powinien oświadczyć, że posiada warunki lokalowe i techniczne do świadczenia pracy zdalnej. Rekomendujemy, aby kwestia ta została uregulowana w wewnętrznym dokumencie (np. regulaminie pracy zdalnej czy zarządzeniu pracodawcy), tak aby uniknąć sytuacji wykonywania pracy z dowolnego miejsca, np. restauracji czy plaży.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.