HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

#ALERT: Likwidacja kwarantanny po przyjeździe do Polski

28.03.2022

Od 28 marca 2022 r. zniesiona zostaje kwarantanna po przyjeździe do Polski.

Oznacza to że wszyscy podróżni (obywatele Polski i cudzoziemcy) nie muszą już m.in. wykonywać testów na obecność koronawirusa w związku z chęcią wjazdu do Polski. Nie ma różnicy czy przyjeżdżają do Polski spoza Unii Europejskiej czy w ramach podróży wewnątrz Unii Europejskiej.

Pozostałe istotne punkty nowego rozporządzania to:

  1. zniesienie wymogu noszenia maseczek w innych miejscach niż apteki i budynki w których wykonuje się działalność leczniczą;
  2. osoby które wcześniej skierowano na kwarantannę, muszą ją dokończyć na wcześniejszych warunkach;
  3. osoby które przybyły z Ukrainy w związku z wojną mają możliwość uzyskania tzw. paszportu covidowego (np. o odbyciu odpowiednich szczepień przeciw covid) bez przedstawienia tłumaczenia przysięgłego zagranicznego zaświadczenia o odbyciu szczepienia;
  4. utrzymanie do 30 kwietnia 2022 r. wstrzymania kolejowych przewozów pasażerskich z Białorusi.

Jednocześnie w Polsce dalej obowiązują inne przepisy dotyczące sytuacji cudzoziemców, wprowadzone w związku z epidemią koronawirusa.

Zaprzestanie stosowania kwarantanny po przyjeździe do Polski nie oznacza równoczesnej likwidacji przedłużenia ważności wiz czy zezwoleń na pracę cudzoziemców na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej. Obecnie nie ma informacji, kiedy automatyczne przedłużenie ważności dokumentów cudzoziemców przestanie obowiązywać.

W dalszym ciągu mają także zastosowanie ograniczenia we wjeździe cudzoziemców przybywających do Polski bezpośrednio z Białorusi i Rosji. Do wjazdu do Polski z tych państw są uprawnione tylko określone grupy cudzoziemców np. pracownicy wykonujący pracę w Polsce. Członkowie rodzin cudzoziemskich pracowników wciąż mogą nie być w stanie wjechać do Polski (w zależności od statusu osobistego np. nauki w Polsce). Ograniczenia nie dotyczą tylko obywateli Białorusi czy Rosji, ale wszystkich cudzoziemców przyjeżdżających do Polski z tych krajów.