HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Polskie rozwiązanie w sprawie minimalnego wynagrodzenia pod prąd dyrektywie

Trwają prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Rozwiązanie zaproponowane przez resort nie do końca odpowiada postanowieniom dyrektywy – orientacyjna wartość referencyjna minimalnego wynagrodzenia może być równa 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Pani minister nie sprecyzowała też, z jakiego okresu miałoby być przyjmowane przeciętne wynagrodzenie do obliczania minimalnego. Co to oznacza dla przedsiębiorców? Wprowadzenie nowego mechanizmu ustalania minimalnego wynagrodzenia obowiązującego we wszystkich państwach UE jest kontrowersyjnym pomysłem – w niektórych krajach będzie to oznaczało dużo szybszy wzrost minimalnego wynagrodzenia. Wzrost kosztów pracodawców to poważne zagrożenie, w szczególności dla małych przedsiębiorstw. W wielu przypadkach może oznaczać konieczność redukcji etatów lub zmianę formy zatrudnienia pracowników na umowy cywilnoprawne. – adw. Karolina Schiffter komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

Wobec tych, którzy nie zaktualizują swoich danych wojskowych, mogą być stosowane sankcje na Ukrainie, a nie w Polsce

18 maja 2024 roku weszła w życie ukraińska ustawa o mobilizacji. Zobowiązuje ona wszystkich mężczyzn w wieku poborowym do zaktualizowania swoich danych wojskowych, niezależnie od miejsca pobytu – za granicą czy na Ukrainie. Osoby unikające mobilizacji, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości od 17 tysięcy do 25 tysięcy hrywien. Mężczyźni uznani za „częściowo zdolnych do służby” muszą ponownie przejść wojskową komisję lekarską. Co powinni wiedzieć ukraińscy mężczyźni przebywający za granicą? – Aleksander Dżuryło w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Wywiad w języku ukraińskim jest dostępny: tutaj. 

*****

До тих, хто не оновить військово-облікові дані, санкції можуть бути застосовані в Україні, а не в Польщі

18 травня 2024 року набрав чинності Закон України про мобілізацію. Він зобов’язує усіх чоловіків призовного віку оновити свої військово-облікові дані, незалежно від того, де вони перебувають — за кордоном чи в Україні. Ті, хто ухиляється від мобілізації, можуть бути оштрафовані на суму від 17 тисяч до 25 тисяч гривень. Визнані «обмежено придатними» мають повторно пройти військово-лікувальну комісію. Що потрібно знати українським чоловікам, які перебувають за кордоном? – Польське радіо для України поговорило з юристом Олександром Джурило.

Інтерв‘ю доступне за посиланням.

 

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #126: Czy istotne jest rozróżnianie pomocy materialnej i zapomogi? 

Odpowiedź: Tak. Jak widać powyżej, zapomoga i pomoc materialna to dwa różne pojęcia, które pozostają jednak w ścisłym związku. O ile bowiem każda zapomoga będzie formą pomocy materialnej, to już nie każda pomoc materialna będzie mogła być określana jako zapomoga. Dla kwalifikacji danej pomocy materialnej jako zapomogi istotna jest przyczyna, dla jakiej jest przyznawana. Powinna ona sprowadzać się do zdarzeń losowych bądź trudnej sytuacji materialno-życiowej pracownika. I tak przykładowo bon towarowy przyznany pracownikowi z okazji świąt Bożego Narodzenia nie będzie zapomogą, podczas gdy podobny bon na zakup wyposażenia kuchni przyznany w związku z pożarem w mieszkaniu pracownika już taką zapomogą będzie. Wskazane rozróżnienie ma kluczowe znaczenie ze względów podatkowych. Zgodnie bowiem z  art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci są wolne od podatku dochodowego niezależnie od ich wysokości, jeżeli są finansowane m.in. z środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Rząd proponuje wyższe kary i skuteczniejsze kontrole przedsiębiorców, którzy nie płacą składek, podatków lub zatrudniają na czarno

Najnowsza propozycja MRPiPS zakłada też uszczelnienie systemu zatrudniania cudzoziemców i rozszerzenie uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy oraz Straży Granicznej. Kontrole legalności pracy i pobytu zagranicznych pracowników u przedsiębiorców prowadzone przez SG i PIP będą mogły się odbywać równocześnie i bez zawiadomienia o zamiarze ich wszczęcia. Dziś informowanie o planowanej kontroli ułatwia przygotowanie się do niej np. poprzez tworzenie dokumentów poświadczających rzekome zgodne z przepisami zatrudnianie obcokrajowców. Z kolei za pomocą systemów teleinformatycznych będzie możliwa weryfikacja, czy zagraniczny pracownik faktycznie podjął i wykonywał pracę zgodnie z wydanym zezwoleniem oraz czy są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. – r. pr. Tomasz Rogala komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

Mieszkasz w Polsce, pracujesz w Niemczech? Jest ważny wyrok dla pracowników przygranicznych

Orzeczenie Trybunału powinno mieć zastosowanie również do osób zatrudnionych w Polsce, lecz zamieszkujących obszary przygranicze na terenie państw sąsiednich i odwrotnie – pracowników mieszkających w Polsce i pracujących u naszych sąsiadów. Sprawa będąca przedmiotem wyroku dotyczyła wprawdzie dodatku rodzinnego, ale można ją przenieść chociażby na grunt uchwalonego w ostatnich dniach przez Sejm tzw. babciowego czy wsparcia w postaci świadczenia 800 plus. Zgodnie z wyrokiem Trybunału pracownikowi mieszkającemu zagranicą, a pracującemu w Polsce nie powinno się odmawiać prawa do tych świadczeń tylko dlatego, że on i jego rodzina nie mieszkają w Polsce. Analogicznie, jeżeli w którymś z państw sąsiednich przysługują pracownikom tam zamieszkującym jakieś świadczenia, to powinny one analogicznie przysługiwać pracownikom mieszkającym w Polsce i wykonującym pracę w tym państwie. – r. pr. Paweł Sych komentuje dla Business Insider Polska.

Artykuł tutaj.

Wywiad Blajer mówi: Molestowanie i mobbing w pracy

Niezależnie od tego, czy pracodawca jest dużą globalną firmą czy małym przedsiębiorcą, może się spotkać z problemem molestowania lub mobbingu w miejscu pracy. W ostatnich latach poczucie niezadowolenia ze strony pracowników w zakresie tego jak się czują w pracy, jak są traktowani ze strony przyłożonych, jest coraz częstsze. To oznacza, że coraz częściej pojawiają się z ich strony roszczenia na tym tle. Natomiast obowiązkiem każdego pracodawcy jest prewencja – musi on wdrożyć w organizacji odpowiednie narzędzia przeciwdziałania, a pracownik powinien wiedzieć, gdzie może się zwrócić w takiej sytuacji. – r. pr. Karolina Kanclerz w rozmowie z redaktorem Pawłem Blajerem dla Biznes24.

Wywiad dostępny tutaj.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych – pytania i odpowiedzi

Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem, w którym zamieściliśmy odpowiedzi na najciekawsze pytania, zadane przez uczestników konferencji Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2024.

W zestawieniu znalazły się m.in. pytania:

  • Czy można finansować zabiegi In Vitro?
  • Czy można dofinansować z ZFŚS NC+ czy Netflix?
  • Czy pracodawca może przeznaczyć środki z ZFŚS na zakup rowerów?

Pobierz: tutaj.

Wywiad Blajer mówi: Zatrudnianie nieletnich

Przepisy nakładają szereg obostrzeń i wymogów związanych z zatrudnieniem pracowników młodocianych. Taki pracownik może wykonywać jedynie prace lekkie, a pracodawcy zobowiązani są przygotowania specjalnego katalogu prac. Dziś widzimy w Internecie, mediach społecznościowych, jak młode osoby w wielu płaszczyznach nas, dorosłych, wyprzedzają. Jednocześnie przepisy Kodeksu pracy i innych ustaw mówiących o ich zatrudnieniu w ogóle tego nie widzą. W tym roku odchodzimy 50-te urodziny Kodeksu pracy i wiele tych przepisów uchwalonych 50 lat temu bez zmian obowiązuje do tej pory, w tak zmieniającej się rzeczywiści, komplikując przedsiębiorcom kwestie zatrudnianie młodocianych. – adw. Krzysztof Gąsior w wywiadzie z redaktorem Pawłem Blajerem dla Biznes24.

Wywiad dostępny tutaj.

Warsztaty online: Kształtowanie wynagrodzeń w instytucjach finansowych – wymogi regulacyjne i dobre praktyki

Zapraszamy do udziału w warsztatach online, organizowanych przez MMC Polska.

W ramach spotkania nasi Prawnicy omówią temat: Ład Korporacyjny a system wynagrodzeń.

  • Kluczowe zasady Ładu korporacyjnego.
  • Ład korporacyjny a raportowanie ESG.
  • Rola compliance w kontekście wynagrodzeń.

Termin: 12-13 czerwca br., godz. 9:00-15:30, online.

Rejestracja oraz szczegółowa agenda: tutaj.

Spotkanie LMD Managers Community: Aspekty rozliczeń, w tym premiowanie członków zespołu

Zapraszamy do udziału w spotkaniach LMD Managers Community, organizowanych przez Tomczak Stanisławski.

W ramach spotkań r. pr. Sławomir Paruch weźmie udział w dyskusji nt. różnych aspektów rozliczeń, w tym premiowania członków zespołu.

Termin: 11 czerwca 2024 r., Warszawa.

Szczegółowa agenda oraz rejestracja: tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.