HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Szef może przymusowo wysłać na zaległy urlop

 Prawo pracodawcy do udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego bez zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów wprost przewidywała ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Pracodawcy wciąż mają możliwość jednostronnego wysłania pracownika na zaległy urlop (również w wymiarze większym niż 30 dni). Pracownik ma obowiązek taki urlop wykorzystać. – r. pr. Karolina Kanclerz oraz Łukasz Marzec komentują dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

Webinar: Nadchodzi koniec nierównego wynagradzania kobiet i mężczyzn

Zapraszamy do udziału w webinarze, organizowanym wspólnie Pracodawcami Pomorza.

Temat: Nadchodzi koniec nierównego wynagradzania kobiet i mężczyzn.

Podczas webinaru zostaną omówione następujące zagadnienia:

  • Co zmieni dyrektywa o przejrzystości wynagrodzeń?
  • Jakie nowe obowiązki zostaną nałożone na pracodawców w zakresie luki płacowej (gender pay gap)?
  • Podnosić czy obniżać wynagrodzenia – jak je wyrównać w praktyce?
  • Czy wyrównywanie wynagrodzeń może uruchomić proces zwolnień grupowych?

Termin: 10 października br., godz. 10:10-12:00, online.

Szczegółowa agenda oraz rejestracja: tutaj.

PIERWSZA STRONA GP: Pracodawcy mogą mieć spory kłopot z milionowymi roszczeniami

Zwolnienie pracowników z opłaty za pozew bez względu na kwotę roszczenia spowoduje wzrost roszczeń pracowników w sprawach o rekompensaty za mobbing, nierówne traktowanie czy molestowanie. Do tej pory, gdy funkcjonował limit 50 tys. zł w sprawach pracowniczych, widać było, że wiele osób ograniczało do tej kwoty swoje roszczenia, aby nie wnosić opłaty. Teraz, gdy tego limitu nie ma, nie będzie też ograniczeń w określaniu kwoty zadośćuczynienia czy odszkodowania od pracodawcy. – r. pr. Robert Stępień komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

Pogotowie BHP PCS | Littler: Wypadek przy pracy podczas samowolnego korzystania z urlopu zaległego

Pan Jakub otrzymał o 8:00 rano maila od pracownika, który oświadczył, że nie będzie świadczył pracy do końca września, dlatego że zostały mu jeszcze 2 dni urlopu zaległego, które właśnie zamierza „odebrać”.  Pan Jakub nie odpowiedział na maila pracownika, ponieważ był w podróży, a pracownik nie pojawił się w pracy. Około godz. 12:00 tego samego dnia, pracownik zadzwonił do Pana Jakuba z informacją, że oblał się wrzątkiem podczas robienia herbaty w domu, jednak w związku z tym, że nie dostał oficjalnej zgody na wykorzystanie urlopu zaległego, uważa, że jest to wypadek przy pracy. Czy zdarzenie jakiemu uległ pracownik może zostać uznane za wypadek przy pracy?

Odpowiedź: Nie. Takie zdarzenie nie będzie uznane za wypadek przy pracy.

Aby uznać dane zdarzenie za wpadek przy pracy koniecznie jest łączne spełnienie 4 przesłanek: 1. nagłość, 2. przyczyna zewnętrzna, 3. uraz lub śmierć, 4. związek z pracą. W przedstawionym stanie faktycznym nie wystąpiła 4. przesłanka wypadku przy pracy tj. „związek z pracą”, zarówno w wymiarze funkcjonalnym – pracownik nie wykonywał czynności związanych z pracą; miejscowym – pracownik nie przebywał w miejscu świadczenia pracy, jak i czasowym – pracownik nie był wtedy w pracy.

Pracownik nie korzystał w tym czasie z urlopu zaległego, ponieważ Pan Jakub mu go nie udzielił. SN wskazuje, że o ile udzielenie urlopu zaległego w terminie do końca września jest obowiązkiem pracodawcy, a jego niewykonanie naraża go na odpowiedzialność za wykroczenie przeciwko prawom pracownika, to nie oznacza, że pracownik może sobie tego urlopu udzielić sam, w sytuacji, gdy pracodawca tego nie czyni. Przyjmuje się przy tym, że samo zawiadomienie pracodawcy o rozpoczęciu zaległego urlopu wypoczynkowego nie usprawiedliwia nieobecności pracownika w pracy.

Pan Jakub powinien uznać zatem nieobecność swojego pracownika za nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy i wyjaśnić mu, że w takim przypadku danego zdarzenie nie zostanie uznane za wypadek przy pracy.

GMI Legal Update: Zmiany w procesie uzyskiwania wizy do Polski w Indiach

W ślad za decyzją podjętą przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych o zakończeniu współpracy z firmami outsourcingowymi pośredniczącymi w polskich procesach wizowych, rząd opublikował oficjalną informację o zmianie sposobu aplikowania o polskie wizy w Indiach.

Od wtorku 26 września br. do odwołania wszystkie wnioski o polskie wizy oraz odwołania w sprawach polskich wiz w Indiach mogą być składane wyłącznie bezpośrednio w oficjalnych placówkach dyplomatycznych, tj. w Ambasadzie RP w Nowym Delhi lub Konsulacie Generalnym RP w Bombaju. Rezerwowanie terminów spotkań wizowych następuje za pośrednictwem internetowego systemu e-konsulat, przy czym terminy są przydzielane w drodze loterii.

W konsekwencji powyższych zmian czas uzyskania wizy do Polski w Indiach może się znacznie wydłużyć. Mając to na uwadze, rekomendujemy planowanie procesu zatrudnienia cudzoziemca z Indii nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Oficjalne informacje opublikowane przez MSZ są dostępna na stronach rządowych tutaj.

Warsztat: Różnorodność i inkluzywność w firmie okiem prawnika

Zapraszamy do udziału w serii warsztatów dot. różnorodności, równości i włączania (DE&I), organizowanych przez fundację Razem dla Różnorodności w Biznesie.

Pierwszy wartatsz z serii zostanie poprowadzony przez naszych Prawników – r. pr. Marcin Szlasa-Rokicki, r. pr. Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz oraz apl. radc. Michalina Lewandowska–Alama przedstawią temat: Różnorodność i inkluzywność w firmie okiem prawnika.

Termin: 18 października br., godz. 10:00-11:30, online.

Rejestracja: tutaj.  Uczestnistwo jest odpłatne.

 

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #91: Czy wniesienie aportem do spółki prawa handlowego zakładowych lokali mieszkalnych spowoduje zwiększenie środków funduszu o udziały lub akcje objęte za aport? 

Odpowiedź: Nie. W art. 7 ust. 1 pkt 8 ustawy jest o mowa wyłącznie o przychodach z tytułu sprzedaży i likwidacji, natomiast wniesienie aportu nie stanowi żadnej z tych czynności. 

Porozmawiajmy o pieniądzach – pytania i odpowiedzi

Pytanie #26: Czy wypłata świadczeń świątecznych z ZFŚS przyznanych z uwzględnieniem sytuacji socjalnej będzie zwolniona ze składek oraz opodatkowania, jeżeli zostanie wypłacona z wyprzedzeniem (np. 3 miesiące przed świętami)? 

Odpowiedź: Wypłata świadczeń świątecznych z wyprzedzeniem może rodzić ryzyko zakwestionowania takiego świadczenia i zakwalifikowania go jako przychód pracownika niekorzystający ze zwolnień podatkowo-składkowych. Świadczenia świąteczne są formą pomocy finansowej przyznawanej z uwagi na zwiększone wydatki w okresie świątecznym. W przypadku wypłaty ze znacznym wyprzedzeniem, może zostać zakwestionowany związek z tymi szczególnymi okolicznościami. Wypłacona kwota może zostać wówczas uznana za dodatkowy przychód pracownika. Zachowanie kryteriów socjalnych i wypłacenie świadczenia z środków ZFŚS może nie być wystarczającym uzasadnieniem dla zastosowania stosownych zwolnień.

Ochrona pracowników – idea szczytna, wykonanie fatalne

Idea szczególnej ochrony niektórych kategorii pracowników jest niewątpliwe szczytna. Jeżeli prawo bierze jakichś pracowników pod szczególną ochronę to ta ochrona powinna być szczelna. Nie może być tak, by pracodawca mógł ją obchodzić. Ochrona ta nie może mieć jednak charakteru absolutnego, aby się nie okazało, że pod jej płaszczem pracodawca nie może zwolnić pracowników, którzy ewidentnie złamali prawo lub działali na szkodę pracodawcy lub innych pracowników. Niestety ostatnia nowelizacja kpc, która wejdzie w życie 22.9.23 do tego prowadzi. – r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

Webinar: Jesienne pożegnanie z telepracą

Zapraszamy do udziału w webinarze Jesienne pożegnanie z telepracą.

Podczas webinaru porozmawiamy m.in. o:

  • Jakie są różnice pomiędzy telepracą a pracą zdalną?
  • Co powinien zrobić pracodawca aby przejść z telepracy na pracę zdalną?
  • Jakie dokumenty przygotować i przechowywać?
  • Pół roku pracy zdalnej – z jakimi sprawami najczęściej zwracają się do nas Klienci?

Termin: 3 października br., godz. 11:00-11:30, online.

Rejestracja: tutaj.

Udział jest bezpłatny.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.