HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Każdy urząd inaczej liczy ryczałt za pracę zdalną. Firmy są hojniejsze

Informacje z administracji publicznej najlepiej dowodzą, że każdy inaczej liczy ryczałt za pracę zdalną i nie ma jednego prawidłowego sposobu na ustalenie kwoty zwrotu podwyższonych kosztów pracy na odległość. Pracodawcy unikają szczegółowego uzasadniania tych wyliczeń, wskazując jedynie, co ten ryczałt rekompensuje. – adw. Bartosz Tomanek komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

 Artykuł: tutaj.

Jesteś rodzicem? Nie przegap tego terminu, a zyskasz kilka tysięcy złotych

Od środy 26 kwietnia zmienią się wysokości zasiłków za czas urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. Zyskają na tym w szczególności opiekunowie, którzy obecnie korzystają z drugiego z wymienionych urlopów. W ich przypadku przeliczenie zasiłków jest szczególnie opłacalne. Mogą zyskać łącznie nawet kilka tysięcy złotych. Będzie to zależało od tego, czy złożą odpowiedni wniosek w określonym, dość krótkim terminie. Nie jest to powszechna wiedza, brakuje informacji o tak istotnej zmianie zasad odpłatności, a nowe przepisy wkrótce wchodzą w życie. – r. pr. Karolina Kanclerz komentuje dla Business Insider Polska.

Artykuł: tutaj.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #70: W jaki sposób pracodawca może uzyskać informacje dotyczące sytuacji materialnej, życiowej i rodzinnej?

Odpowiedź: Przede wszystkim są to świadczenia pracownika jak również oświadczenia i zaświadczenia od podmiotów trzecich. Źródłem informacji o sytuacji socjalnej pracownika będą dokumenty zgromadzone w jego aktach osobowych czy zgłoszeniach do ubezpieczenia społecznego. Uważamy, że zbieranie ich w celach związanych ze stosunkiem pracy uprawnia do ich wykorzystania na gruncie funduszu. W orzecznictwie sądów przyjmuje się jednak, że dokumenty nie muszą być jedynym źródłem takich informacji. Jak przykładowo wskazał SA w Szczecinie „wobec treści prawa nie można więc odrzucić założenia, że informacje o pracownikach pracodawca zbiera samodzielnie, na podstawie rozmów i znajomości z pracownikami, względnie z wiadomości przekazywanych przez bezpośrednich przełożonych (np. kierownika sklepu lub brygadzisty). (…) Właściwym sposobem zdobycia informacji uzupełniających o sytuacji osób uprawnionych mogą być również ich oświadczenia, składane w dowolnej formie, choć możliwe jest też określenie przez pracodawcę wzoru czy choćby tylko zakresu informacji. W kontekście obowiązujących regulacji właściwym sposobem zdobycia informacji o sytuacji osób uprawnionych mogą być nawet ich oświadczenia anonimowe lub też dokonanie anonimowego rozpoznania. Informacje o sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej można zatem czerpać także od bezpośrednich przełożonych, którzy mają codzienny kontakt z pracownikami” (wyrok z 24 maja 2013 r., sygn. akt III AUa 18/13). 

Nowe obowiązki i kary dla pracodawców. 26 kwietnia wchodzi w życie nowelizacja kodeksu pracy

Wbrew obawom pracodawców nie będzie obowiązku dostarczenia każdemu etatowcowi nowej informacji o warunkach zatrudnienia. Zgodnie z art. 22 ustawy nowelizującej kodeks pracy w stosunku do pracowników, których umowy o pracę trwają w dniu wejścia w życie nowych regulacji, tj. 26 kwietnia 2023 r., pracodawcy będą zobowiązani uzupełnić ten dokument jedynie na wniosek samego pracownika. Pracodawcy korzystający z pracowników tymczasowych będą mieli krótszy okres na przedstawienie stosownej informacji do agencji pracy tymczasowej, gdyż będą to dwa miesiące od otrzymania stosownego wniosku. – adw. Bartosz Tomanek komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

XI Kongres HR Spółek Giełdowych SEG

Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler zaprasza do udziału w XI Kongresie HR Spółek Giełdowych SEG, podczas którego zostaną poruszone zagadnienia istotne z punktu widzenia działów HR spółek giełdowych.

W trakcie Kongresu nasi Prawnicy omówią temat: Spory zbiorowe w praktyce:

  • przedstawianie przez działaczy związkowych żądań nadmiarowych lub niemogących stanowić
    przedmiotu sporu,
  • najczęstsze nadużycia ze strony organizacji związkowych w trakcie prowadzenia sporów
    zbiorowych,
  • sposoby radzenia sobie z nielegalnymi akcjami protestacyjnymi oraz groźbami strajku,
  • propozycja zmian w przepisach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz ich ocena.

Termin: 10-11 maja br., Hotel Warszawianka w Jachrance.

Prelegenci:
Michał Bodziony, prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler,
apl. radc. Kinga Ciosk, prawnik w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler,
Robert Wąchała, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Szczegółowe informacje oraz agenda: tutaj.

Pogotowie BHP PCS | Littler: Czy Pracodawca powinien zaakceptować protokół powypadkowy, którego nie widział poszkodowany-pracownik?

Pani Joanna podczas pracy zdalnej spadła z taboretu i trafiła do szpitala. Zespół powypadkowy sporządził protokół powypadkowy i przekazał go od razu Pracodawcy do zatwierdzenia, ponieważ Pani Joanna wciąż przebywa w szpitalu i nie ma z nią kontaktu. Zresztą, w ocenie zespołu powypadkowego, Pani Joanna i tak nie złożyłaby zastrzeżeń do protokołu, dlatego nie było sensu jej go przedstawiać. Czy Pracodawca powinien zatwierdzić protokół powypadkowy, którego nie widział poszkodowany-pracownik?

Odpowiedź: Nie. Obowiązujące przepisy przewidują, że zespół powypadkowy jest zobowiązany do zapoznania poszkodowanego-pracownika z treścią protokołu powypadkowego przed jego zatwierdzeniem. W przeciwnym razie protokół nie będzie odpowiadał warunkom przewidzianym w przepisach i będzie wymagał uzupełnienia.

Jakie czynności powinien podjąć Pracodawca i zespół powypadkowy w takiej sytuacji?

  • Pracodawca powinien zwrócić niezatwierdzony protokół powypadkowy zespołowi powypadkowemu w celu jego wyjaśnienia i uzupełnienia;
  • Zespół powypadkowy, po dokonaniu wyjaśnień i uzupełnień powinien sporządzić nowy protokół powypadkowy, do którego dołącza protokół powypadkowy niezatwierdzony przez pracodawcę;
  • Sporządzenie nowego protokołu powinno nastąpić w terminie 5 dni od jego zwrócenia;
  • Nowy protokół wraz z poprzednim powinien zostać przedstawiony Pani Joannie w celu złożenia ewentualnych uwag i zastrzeżeń, a następnie przekazany Pracodawcy.

Jeżeli Pani Joanna nadal przebywa w szpitalu i nie ma możliwości zapoznania się z protokołem to zespół powypadkowy powinien zamieścić taką informację w protokole i zawiadomić Pracodawcę o przyczynie opóźnienia. Po zapoznaniu się z protokołem przez Panią Joannę protokół powinien zostać przekazany Pracodawcy do zatwierdzenia.

GMI Legal Update: Ochrona czasowa dla Ukraińców będzie przedłużona

Sejm uchwalił kolejny pakiet zmian specustawy ukraińskiej. Poniżej prezentujemy najistotniejsze z planowanych rozwiązań:

  1. Okres ochrony czasowej zostanie przedłużony do 4 marca 2024 r.
  2. Niektórzy z ukraińskich uchodźców będą jednak mogli w Polsce przebywać dłużej. Pobyt niepełnoletnich dzieci, które 4 marca 2024 r. będą chodzić do przedszkola lub szkoły i ich rodziców lub opiekunów będzie uznawało się za legalny do
    31 sierpnia 2024 r. Niepełnoletni maturzyści-poprawkowicze i ich rodzice lub opiekunowie będą z kolei mogli przebywać w Polsce do 30 września 2024 r.
  3. Automatycznemu wydłużeniu do 4 marca 2024 r. ulegnie także ważność posiadanych przez Ukraińców wiz krajowych i zezwoleń na pobyt czasowy. Dotyczy to dokumentów, których ważność normalnie kończyłaby się najwcześniej 24 lutego 2022 r.
  4. Za legalny – do 4 marca 2024 r. – będzie uznawać się także pobyt obywateli Ukrainy, przebywających w Polsce na podstawie polskich wiz Schengen, wiz lub dokumentów pobytowych wydanych przez inne państwa obszaru Schhengen albo ruchu bezwizowego, jeśli ostatni dzień ich dozwolonego pobytu na tej podstawie przypadał
    w okresie od 24 lutego 2022 r.
  5. Specjalny mechanizm ochronny eliminujący ryzyko negatywnej decyzji w sprawie zezwolenia na pobyt czasowy także zostanie przedłużony do 4 marca 2024 r.
    W przypadku niespełnienia kryteriów udzielenia takiego zezwolenia wnioskodawca otrzyma (z zastrzeżeniem pewnych wyjątków) odrębny rodzaj zezwolenia na pobyt tylko na 1 rok.
  6. Do 4 marca 2024 r. wydłużone zostanie również zawieszenie terminów na rozpatrzenie spraw dot. zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Tym samym możliwość zwalczania bezczynność władz lub przewlekłego prowadzenia postępowania w takich sprawach będzie nadal ograniczone.

Ustawą zajmie się teraz Senat. Zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ich publikacji w Dzienniku Ustaw.

O dalszym przebieg prac będziemy informowali na naszym profilu LinkedIn.

Pobierz PDF tutaj.

Kodeks Pracy 2023

Kodeks pracy 2023    komentarz zawierający najnowsze zmiany po kolejnej nowelizacji prawa pracy, wydany wspólnie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

W publikacji zostały omówione następujące zagadnienia:

  • jakie korzyści dla pracowników wprowadziło wdrożenie dyrektywy work-life balance,
  • czy nowe zasady kontroli trzeźwości dotyczą wszystkich pracowników,
  • jakich działań wymaga wdrożenie pracy zdalnej po zmianie przepisów,
  • na jakich zasadach można korzystać z nowego urlopu opiekuńczego,
  • jakie dodatkowe wymagania musi spełniać wypowiedzenie umowy na czas określony,
  • jak ustalić okres, na jaki można zawrzeć umowę na okres próbny,
  • kiedy dodatkowe zatrudnienie u innego pracodawcy jest legalne,
  • jakie nowe uprawnienia przyznano pracującym rodzicom,
  • jakie są skutki podwyższenia wynagrodzenia minimalnego,
  • czy można odmówić podwyżki płac z powodu inflacji,
  • na czym polega ochrona sygnalistów,
  • w jakich sytuacjach warto wydłużyć okres rozliczeniowy lub wprowadzić równoważny czas pracy.

Publikacja jest dostępna do nabycia: tutaj.

Webinar: Jak bronić się przed nieuczciwą konkurencją w świetle nowelizacji Kodeksu Pracy?

Zapraszamy do udziału w webinarze: Jak bronić się przed nieuczciwą konkurencją w świetle nowelizacji Kodeksu Pracy?

Jakie ryzyka dla pracodawcy identyfikujemy w związku z działalnością konkurencyjną? W jaki sposób pracodawca może zabezpieczyć swój interes? Czy pracodawca nadal może żądać od pracownika powstrzymywania się od świadczenia pracy na rzecz konkurencji? Garść praktycznych wskazówek na temat umowie o zakazie konkurencji przedstawimy Państwu na najbliższym webinarze 8 maja 2023 r.

Agenda:

  1. Główne ryzyka dla pracodawcy: działalność konkurencyjna, tajemnica przedsiębiorstwa i wykradanie pracowników.
  2. Jakie narzędzia ochronne może wdrożyć pracodawca?
  3. Zachowanie poufności i zakaz pozyskiwania – charakterystyka
  4. Umowa o zakazie konkurencji – charakterystyka
  5. Umowa o zakazie konkurencji – pułapki
  6. Zakaz konkurencji w świetle nowelizacji Kodeksu Pracy.

Termin: 8 maja br., godz. 11:00 -11:45, online.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Sztuczna inteligencja dużo może, także rozpowszechnić firmowe tajemnice

Dane przekazywane do Chata GPT mogą mieć charakter danych osobowych czy informacji poufnych. Ujawnienie takich danych może być podstawą do rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, jak i odpowiedzialności z innych tytułów, np. z uwagi na naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa. Pracownicy powinni mieć zatem świadomość, że otwartość na nowe technologie może słono kosztować – i to nie tylko pracodawcę, ale również ich samych. – adw. Bartosz Wszeborowski oraz apl. radc. Kinga Krzysztofik komentują dla prawo.pl.

Artykuł tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.