HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Cykl: Ufaj i kontroluj

Zapraszamy do udziału w cyklu webinarów Ufaj i kontroluj.

Wydawać by się mogło, że zaufanie i kontrola to przeciwstawne pojęcia. Ale czy na pewno? W naszej ocenie możliwe jest takie pogodzenie obu stanowisk aby korzystali na tym zarówno pracodawcy i pracownicy. Zarówno zaufanie jak i kontrola są nieodzownym elementem stosunku pracy – kluczem jest znalezienie złotego środka. W trakcie naszego cyklu opowiemy jak działać, aby pogodzić oba te elementy, na co uważać aby nie nadużyć jednego czy drugiego oraz kiedy kontrola musi wziąć górę nad zaufaniem.

1.Na pierwszym spotkaniu „Czy kontrola to zawsze monitoring?” opowiemy m.in. o tym gdzie jest granica między kontrolą a monitoringiem oraz czy monitoring może być stosowany tylko i wyłącznie w celach wskazanych w kodeksie pracy.

Termin: 8 listopada 2022 r., godz. 11:00-11:45, online.

 

2. Lojalność a zaufanie – jak to pogodzić?

Jednym z podstawowych obowiązków pracowników jest zachowanie lojalności w stosunku do pracodawcy. W trakcie spotkania omówimy rozwiązania, które w ramach zaufania do pracownika ochronią interesy pracodawcy. Omówimy m.in. jak zobowiązać pracownika do zachowania poufności, jak uniknąć i badać konflikt interesów czy jak skutecznie wprowadzić zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej. Nie zabraknie również kwestii związanych z ochroną danych osobowych.

Termin: 8 grudnia 2022 r., godz. 11:00-11:45, online.

 

3.  Kontrola pracy zdalnej – nowe przepisy i praktyczne rozwiązania

Praca zdalna w sposób oczywisty może prowadzić do mniejszej kontroli pracowników a tym samym narażać interesy pracodawców. W trakcie spotkania opowiemy:

  • jak kontrolę regulują nowe przepisy;
  • gdzie są największe zagrożenia;
  • jakie mamy na to rozwiązania i metody na ochronę interesów pracodawców.

Termin: 26 stycznia 2023 r., godz. 11:00-11:45, online.

 

4. Zadaniowy czas pracy i czas pracy w warunkach zdalnych – czy da się to skutecznie kontrolować? 

Kontrola czasu pracy przy systemie zadaniowego czasu pracy czy przy pracy zdalnej niejednokrotnie może rodzić praktyczne problemy. W konsekwencji pracodawca może spotkać się z żądaniami pracowników wypłaty wynagrodzenia i dodatku za nadgodziny. W trakcie spotkania podzielimy się naszym praktycznym doświadczeniem i powiemy m.in. jak uregulować te kwestie, jak w praktyce kontrolować czas pracy i co zrobić aby zminimalizować ryzyka dla pracodawcy.

Termin: 28 lutego 2023 r., godz. 11:00-11:45, online.

 

5. Narzędzia płacowe jako element kontroli i zaufania

Narzędzia płacowe mogą być jednym z elementów budowania zaufania pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i przyczyniać się do długofalowej współpracy. Z drugiej strony, mogą one również świetnie służyć jako element kontroli pracy pracowników. W trakcie spotkania opowiemy jakie rozwiązania mogą stosować pracodawcy, aby jak najlepiej osiągnąć te cele. Podzielimy się naszymi doświadczeniami z praktyki wskazując jednocześnie jak nie popełnić błędów w ich stosowaniu. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się m. in. kwestie związane z premiami, programami motywacyjnymi ale również odpowiedzialnością finansową pracowników.

Termin: 30 marca 2023 r., godz. 11:00-11:45, online.

 

6. Wdrożenie przepisów work-life balance a kontrola i zaufanie

Już 26 kwietnia zaczną obowiązywać nowe przepisy związane z wdrożeniem dyrektyw work-life balance i o przejrzystych warunkach zatrudnienia. Nowe przepisy przyznają nowe uprawnienia pracownikom oraz ograniczenia dla pracodawcy. W trakcie spotkania powiemy co pracodawca będzie mógł kontrolować i jak postępować, aby budować wzajemne zaufanie w zgodzie z nowymi przepisami.

Poruszymy takie tematy jak:

  • zakaz zakazywania wykonywania innej pracy – jak to pogodzić z lojalnością i zaufaniem?
  • jak realizować uprawnienia do nowych zwolnień od pracy?
  • jak reagować na wnioski o zmianę warunków zatrudnienia?
  • elastyczna organizacja pracy – jak działać aby uniknąć nadużyć.

Termin: 24 kwietnia 2023 r., godz. 11:00-11:45, online.

 

7. Postępowania wyjaśniające dot. mobbingu, dyskryminacji i innych niedozwolonych czynów (w tym postepowania z zakresu compliance i whistleblowingowe)

Termin: 31 maja 2023 r., godz. 11:00-11:45, online.
Rejestracja: tutaj.

 

Zapraszamy do uczestnictwa!

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #44: Czy skorzystanie z możliwości zawieszenia obowiązków wynikających z ustawy o zfśs jest uzależnione od wprowadzenia przestoju ekonomicznego albo obniżonego wymiaru czasu pracy?

Odpowiedź: Nie. Warunkiem skorzystania z rozwiązań związanych z zawieszeniem obowiązków wynikających z ustawy o zfśs jest jedynie wystąpienie spadku obrotów gospodarczych lub istotnego wzrostu obciążenia funduszu wynagrodzeń. Przepis nie wymaga wprowadzenia innych rozwiązań. Oczywiście zawieszenie możliwe jest tylko w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19.

Warsztat: Compliance w działach HR – zarządzanie kapitałem ludzkim, digitalizacja procesów, regulacje prawne

Zapraszamy do udziału w warsztatach dotyczących prawnych, praktycznych i aktualnych wyzwań dla działów HR, organizowanym przez MMC Polska.

Zarządzanie kapitałem ludzkim na wielu płaszczyznach jest skomplikowanym procesem, wymagającym znajomości wielu procesów, prawa i reagowania na nagłe sytuacje. Podczas dwudniowych warsztatów Eksperci przedstawią prawne, praktyczne i aktualne wyzwania dla działów HR. Zdobędą Państwo kompleksową wiedzę na temat negocjacji ze Związkami Zawodowymi, budowania odpowiedniego systemu wynagrodzeń oraz procedur zatrudniania cudzoziemców z i spoza Unii Europejskiej. Prelegenci omówią także proces digitalizacji i automatyzacji procesów HR ze wskazaniem korzyści, wymogów prawnych i możliwych rozwiązań.

W ramach warsztatów online r. pr. Karolina Kanclerz oraz adw. Bartosz Tomanek przedstawią zaganienie: Restrukturyzacja struktur w firmie: przekwalifikowanie pracowników, zwolnienia, programy dobrowolnych odejść – prawidłowa komunikacja z pracownikiem.

Termin: 5-6 grudnia br., godz. 9:00-15:00, online.

Rejestracja oraz szczegółowa agenda: tutaj.

Zdrowe miejsce pracy: Uwaga – wypadek

12 września Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane na temat wypadków przy pracy w pierwszym półroczu 2022 r. Choć liczba wypadków przy pracy wciąż jest wysoka, to warto podkreślić, że poszczególne wskaźniki nieznacznie się poprawiły – czas pokaże czy w kolejnych okresach ta pozytywna tendencja się utrzyma. W I. półroczu 2022 r. zgłoszono 27.900 wypadków przy pracy, co w porównaniu do I. półrocza 2021 r. jest wartością o 2,6% niższą. Podobnie zmniejszeniu uległa liczba pracowników poszkodowanych wypadkami przy pracy z 2,01 w I. półroczu 2021 r. do 1,89 w I. półroczu 2022 r.

W zakresie poszczególnych rodzajów wypadków dane dotyczące 2022 r. były w dużej mierze zbieżne z I. półroczem roku poprzedniego. Osób poszkodowanych w: 1) śmiertelnych wypadkach przy pracy było 0,3%, czyli tyle samo, ile w I. półroczu roku 2021 i 2020 r., 2) ciężkich wypadkach przy pracy – 0,5%, czyli spadek o 0,1% w porównaniu do I. półrocza roku poprzedniego, zaś liczba poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 2,8%, podczas gdy w 2021 r. liczba ta wzrosła aż o 9,7% w stosunku do 2020 r.

W podziale wypadków przy pracy według rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej cały czas można zaobserwować stałą tendencję do występowania największej i najmniejszej liczy wypadków przy pracy w określonych profesjach. W I. półroczu 2022 r. w podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (5,87%), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (4,86%) oraz przetwórstwo przemysłowe (3,18%), natomiast najniższy w sekcjach: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (0,26%), informacja i komunikacja (0,28%) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (0,42%).

Najczęściej występujące przyczyny wypadków przy pracy w I. półroczu 2022 r. również nie wyłamują się spod ubiegłorocznych analiz i nadal niechlubne pierwsze miejsce zajmuje nieprawidłowe zachowanie się pracowników. W porwaniu do I. półrocza 2021, w I. półroczu 2022 r. niewłaściwe zachowanie się pracowników stanowiło przyczyną aż 61,1% wypadków przy pracy, czyli o 0,3% w stosunku do roku poprzedniego. Najniższy wskaźnik zanotowano ponownie przy niewłaściwym stanie psychofizycznym pracownika (ok. 3%).

Z kolei w zakresie czynności, jakie były wykonywane przez poszkodowanych w chwili wypadku przy pracy dalej przoduje: poruszanie się oraz transport ręczny, zaś najmniejsze wskaźniki zanotowano przy: obecności i operowaniu przedmiotami.

Jeśli chodzi o umiejscowienie urazu spowodowanego wypadkiem przy pracy to ciągle największy ich odsetek dotyczył: kończyn górnych oraz kończyn dolnych, a najmniejszy: szyi wraz z kręgosłupem oraz całego ciała.

Choć wyniki przeprowadzonej przez GUS analizy w zakresie wypadków przy pracy nadal nie napawają optymizmem, o tyle należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że od kilku lat aż 60% wypadków przy pracy nastąpiło na skutek niewłaściwego zachowania się pracowników. Ta okoliczność powinna przekonać pracodawców do częstszych szkoleń w zakresie zapewnienia i przestrzegania przez pracowników bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Warto stale zwiększać świadomość pracowników w kwestiach BHP i uświadamiać pracownikom rolę, jaką oni sami mogą odgrywać w procesie eliminacji powtarzających się uchybień. Włączenie załogi w system identyfikacji zachowań lub zaniechań, które w konsekwencji mogą prowadzić do naruszenia BHP, daje szansę na zahamowanie opisanego powyżej trendu.

Webinar: Procesy podwyżkowe w warunkach wysokiej inflacji

Wspólnie z firmą doradczą Mercer zapraszamy do udziału w webinarze: Procesy podwyżkowe w warunkach wysokiej inflacji – strona prawna procesu, przykładowe strategie dystrybucji podwyżek wraz z prezentacją narzędzi automatyzujących proces – Mercer Salary Increase Tool.

AGENDA

Część 1 – Mercer

  • Podwyżki 22’ i projekcje na 23’ – na bazie badań wynagrodzeniowych Mercera (TRS 2022)
  • Jak zarządzać wynagrodzeniami w obecnym otoczeniu ekonomicznym? Podejście oparte na wskaźnikach inflacji lub benchmarkingu rynku (wybrać właściwie podejście – „pay based on cost of labor & market benchmarking”, czy raczej „pay based on cost of living”?
  • Czy tak naprawdę oba podejścia się różnią?
  • Czy istnienie standardowy algorytm, który możemy zastosować w obu przypadkach?
  • Rola komunikacji i edukowanie pracowników?
  • Jak komunikować obszar wynagrodzeń? Zagrożenia i potencjalne korzyści
  • Jak przygotować pracowników do otwartej rozmowy o wynagrodzeniach? Odwoływanie się do danych rynkowych? Wyjaśnianie, że dane GUS nie zawsze stanowią właściwe odniesienie rynkowe
  • Przykład praktycznych narzędzi – „Salary Increase Toll”.

Prowadzący: Malwina Raducka-Sakwerda, Research, Analytics and Client Success Leader oraz Krzysztof Nowak, Mercer Polska CEO

Część 2 – Kancelaria PCS | Littler

  • Sposoby na podniesienie wynagrodzenia pracowników – podnieść wynagrodzenie podstawowe, czy wprowadzić programy premiowe lub retencyjne?
  • Podwyżki wynagrodzeń – wszystkim równo czy można różnicować i na jakich zasadach?
  • Podwyżka – czy trzeba pytać pracownika o zgodę i jakich formalności dopełnić?
  • Ryzyko sporu zbiorowego w razie braku podwyżek – na ile związki zawodowe mogą szantażować pracodawców?
  • Elastyczność – klucz do konkurencyjnego systemu wynagradzania.

Prowadzący: Sławomir Paruch, radca prawny, partner oraz Bartosz Tomanek, adwokat, starszy prawnik

Termin: 10 listopada br., godz. 11:00 – 12:00, online.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Kodeks pracy 2022 – komentarz do wprowadzonych i planowanych zmian

Zapraszamy do lektury Kodeksu pracy 2022 – komentarz do wprowadzonych i planowanych zmian, wydanego wspólnie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

W publikacji znajdą Państwo omówienie między innymi następujących zagadnień:

  • Możliwości kontroli trzeźwości pracowników.
  • Nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej.
  • Zmiany w uprawnieniach pracowniczych wynikające z dyrektywy UE.
  • Ochrona sygnalistów.
  • Rewolucja w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
  • Zmiany w pracowniczych planach kapitałowych (PPK).
  • Polski Ład po 1 lipca 2022 r.
  • Czterodniowy tydzień pracy.
  • Ważne zmiany w umowach cywilnoprawnych.

Książka do nabycia: tutaj.

Debata: Polski rynek pracy dla osób z doświadczeniem uchodźczym

Zapraszamy na spotkanie organizowane przez Fundację Luna Plus.

Punktem wyjścia spotkania będzie nakreślenie obecnej sytuacji rynku pracy pod kątem zatrudniania osób z doświadczeniem uchodźczym a także kontekstu polskiej sytuacji ekonomicznej w związku z wojną. Zaproszeni eksperci poruszą też trudne aspekty związane z następstwami traum wojennych, radzeniu sobie ze stresem w sytuacjach ekstremalnych, sytuacji i potrzebach osób z doświadczeniem uchodźczym.

Podczas spotkania zastanowimy się m.in. czy polski rynek pracy jest otwarty na migrantów, jak zachęcić osoby z doświadczeniem uchodźczym do pracy w polskich firmach, co zrobić by pracowało nam się razem dobrze, jakie stoją przed nami wyzwania?

W ramach wydarzenia Aleksander Dżuryło weźmie udział w debacie na temat otwartości polskiego rynku pracy na uchodźców oraz omówi Aspekty prawne zatrudnienia uchodźców z Ukrainy. Czy jest łatwo?

Termin: 27 października br., godz. 18:00, Kinoteka, wstęp wolny.

Szczegóły spotkania: tutaj.

HR Compliance Summit 2022

Zapraszamy do udziału w 2. edycji  konferencji HR Compliance Summit 2022, organizowanej przez PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler.

Termin: 26 października br., godz. 9:00-15:00, online.

 

Agenda:

Otwarcie 9:00-9:15
HR Compliance jako podstawa nowoczesnego i etycznego przedsiębiorstwa
r. pr. Sławomir Paruch

  • compliance jest zobowiązaniem wobec pracowników, konkurencji i społeczeństwa. Jest deklaracją woli prowadzenia uczciwego biznesu.
  • compliance to coś więcej niż biznes. To styl.
  • powiemy Państwu, jak prowadzić biznes w dobrym stylu!

Panel I – 9:15-9:45 
Czy aktualne polityki zgłoszeń nieprawidłowości trzeba będzie wymienić na nowe? Niekoniecznie
r. pr. Karolina Kanclerz oraz adw. Bartosz Tomanek

Panel II – 9:45-10:15 
Utrzymanie pracowników – co zrobić, aby „przekupienie” pracownika nie było nierównym traktowaniem pozostałych
r. pr. Miłosz Awedyk oraz r. pr. Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz

  • dlaczego pracownicy decydują się odejść?
  • dlaczego chcemy pracownika zatrzymać?
  • czym i jak bezpiecznie i granicach prawa przekonać odchodzącego do pozostania w firmie?
  • zapobiegajmy odejściom!

Przerwa 10:15-10:30

Panel III – 10:30-11:00
Background screening – gdzie są granice i czy warto to robić?
r. pr. Paweł Sych oraz  apl. radc. Patryk Kozieł

  • background screening jako element systemu zgodności;
  • czy kłamstwo podczas rekrutacji nie ma znaczenia?
  • aktywność w mediach społecznościowych a proces rekrutacji;
  • granice background screeningu;
  • weryfikacja danych o karalności pracowników, wyjątek o którym należy pamiętać.

Panel IV – 11:00-11:30
Kontrole trzeźwości. Co się zmieni po nowelizacji KP?
r. pr. Łukasz Chruściel oraz r. pr. Paweł Sych

  • czy regulacja o kontrolach trzeźwości jest rzeczywiście potrzebna?
  • nowe zasady, nowe obowiązki;
  • kogo będzie można testować? A co z pracą zdalną?
  • dokumentacja badania – ważny element w przypadku zwolnienia pracownika;
  • nie, bo RODO – co w przypadku odmowy poddania się badaniu?

Przerwa 11:30-12:00

Panel V – 12:00-12:30
Jak zabezpieczyć się przed ryzykiem nielegalnego zatrudniania cudzoziemca
adw. Karolina Schiffter oraz r. pr. Tomasz Rogala

  • aktywna rola pracodawcy w postępowaniach imigracyjnych pracowników – cudzoziemców;
  • jak kontrolować prawo do pracy i pobytu w Polsce pracowników – cudzoziemców?
  • formułowanie umów o pracę pracowników – cudzoziemców.

Panel VI – 12:30-13:00 
Udostępnianie dokumentów związkom zawodowym – jak skutecznie zabezpieczyć interesy pracodawcy?
r. pr. Robert Stępień oraz r. pr. Agnieszka Nicińska-Chudy

  • tajemnica przedsiębiorstwa a inne informacje poufne;
  • przekazywanie dokumentów pracodawcy w ramach struktur związkowych;
  • udostępnianie dokumentów publicznie przez związki zawodowe;
  • umowa o poufności ze związkiem zawodowym.

Przerwa 13:00-13:15

Panel VII – 13:15-13:45
Overemployment czyli praca na dwa laptopy: jak zabezpieczyć firmę przed niebezpiecznym trendem
r. pr. Karolina Kanclerz oraz adw. Bartosz Tomanek

Panel VIII – 13:45-14:15
Spór sądowy z pracownikiem – czy jesteś na to przygotowany?
r. pr. Marcin Szlasa-Rokicki oraz r. pr. Sławomir Paruch

  • Które procedury zadziałały, a które pozostały wyłącznie na papierze?
  • Co można zrobić by lepiej przygotować się na spór?
  • Czego spodziewać się już w sądzie?
  • Jaka jest rola działów compliance w przygotowaniu do procesu?

Panel IX – 14:15-14:45
Practical lessons from EU Whistleblower Directive early adopters: Denmark and Ireland
Niall Pelly, GQ Littler
Christian Bonne Rasmussen, Littler | enevold
Moderator: r. pr. Marcin Sanetra

  • brief catch-up re: Whistleblower Directive implementation status across the EU;
  • learning from Directive’s early adopter countries, Denmark and Ireland;
  • discussion with Niall Pelly on the updated Irish legislation on whistleblower protection and its delayed commencing;
  • Christian Bonne Rasmussen from Denmark sharing practical insights on the impact the new law has had on local employers;
  • recommended approach and solutions joint group schemes problem.

Zakończenie 14:45 – 15:00
Podsumowanie i podziękowanie
r. pr. Karolina Kanclerz

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Pobierz broszurę: tutaj.

#Alert: Koniec przedłużenia pobytu cudzoziemców dzięki Covid. Uchodźcy z Ukrainy nie złożą wniosku

Ukraińcy którzy przyjechali do Polski w związku z wojną nie będą mieli możliwości złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy w uproszczonym trybie, po 9 miesiącach od przybycia do Polski. Z kolei cudzoziemcy którzy przebywają w Polsce na podstawie np. wiz wydłużonych w związku z epidemią Covid utracą wkrótce przedłużenie prawa pobytu w Polsce.

Tzw. specustawa ukraińska przewiduje możliwość ubiegania się w uproszczonym trybie o zezwolenie na pobyt czasowy przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Składanie wniosków przez pierwszych cudzoziemców miało ruszyć już pod koniec listopada br. Ze względu na planowane uchylenie odpowiedniego przepisu specustawy, złożenie wniosków nie będzie możliwe.

Uchodźcy z Ukrainy będą mieli jednak w dalszym ciągu zapewnione prawo pobytu w Polsce do 24 sierpnia 2023 roku. Wciąż możliwe będzie także uzyskanie elektronicznego dokumentu pobytowego Diia.pl. Nie wiadomo natomiast, kiedy uchodźcy z Ukrainy będą mieli możliwość złożenia tradycyjnego wniosku na pobyt czasowy. Obecne przepisy blokują taką możliwość. W celu umożliwienia złożenia wniosków i dalszego przedłużenie pobytu w Polsce, niezbędne będzie przyjęcie dodatkowych przepisów przed 24 sierpnia 2023 r.

Uchylony zostanie także przepis przedłużający prawo pobytu cudzoziemców w Polsce ze względu na epidemię koronawirusa. Zmiana dotyczy osób, które dotychczas nie złożyły wniosków o zezwolenie na pobyt, ale w dalszym ciągu przebywają w Polsce np. na podstawie wizy której data ważności już minęła.

Nieznany jest jeszcze termin końcowy możliwości składania wniosków w celu zalegalizowania dalszego pobytu w Polsce przez cudzoziemców z tej grupy. Zalecamy już teraz podjąć działania w tym kierunku. Uwzględniając przepisy przejściowe projektu oraz jego pilny charakter, data końcowa składania wniosków może przypadać nawet na pierwszą połowę grudnia br. Ponadto należy spodziewać się wzrostu ilości składanych wniosków po przyjęciu ustawy i wydaniu odpowiednich komunikatów przez urzędy na ich stronach internetowych.

Likwidacja automatycznego przedłużenia prawa pobytu w Polsce dotyczy jednak głównie cudzoziemców o innym obywatelstwie niż ukraińskie. Obywatele Ukrainy na podstawie tzw. specustawy ukraińskiej mają zapewnione wydłużone prawo pobytu w Polsce, które jest niezależne od przepisów związanych z epidemią koronawirusa.

Z dodatkowej ochrony w tym zakresie korzystają także obywatele Ukrainy, którzy nie przyjechali do Polski w związku z wojną. Na podstawie projektu pobyt tej grupy Ukraińców zostanie dodatkowo przedłużony do 24 sierpnia 2023 roku. Stanowi to poprawę sytuacji części z nich. Obecne przepisy w niektórych przypadkach zapewniają przedłużenie prawa pobytu Ukraińców (przebywających w Polsce jeszcze przed wojną) jedynie do 31 grudnia br.

Szczególna ochrona trwałości stosunku pracy działacza związkowego a utrata uprawnień zakładowej organizacji związkowej

Skoro bowiem szczególna ochrona związkowa stanowi jedno z uprawnień przysługujących w związku ze statusem zakładowej lub międzyzakładowej organizacji związkowej, to możliwość korzystania z niej powinna być immanentnie związana z tym statusem. Jednakże w praktyce kwestia ta mogła budzić pewne wątpliwości. Wszak w orzecznictwie sądów powszechnych często można spotkać się z wykładnią (swoją drogą – błędną), zgodnie z którą szczególna ochrona stosowana jest wręcz automatycznie. – r. pr. Kinga Polewka-Włoch oraz Julita Kołodziejska komentują dla ius.focus.

Artykuł: tutaj. 

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.