HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Webinar: Kluczowe zmiany w prawie pracy 2022

Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global wspólnie z Brytyjnsko Polską Izbą Handlową i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zapraszają do udziału w webinarze: Kluczowe zmiany w prawie pracy 2022

Początek każdego roku to ważny czas zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Jest to moment, w którym w życie wchodzą istotne zmiany z perspektywy prawa HR. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Pragniemy przedstawić Państwu 10 najważniejszych z nich.

W ramach wydarzenia omówimy m.in:

  • rewolucję podatkową związaną z wprowadzeniem Polskiego Ładu;
  • wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę;
  • zmiany w zasiłkach z ubezpieczenia społecznego;
  • nowe wykroczenia w Kodeksie pracy;
  • stan prac nad ustawą o sygnalistach;
  • przewidywane rozwiązania związane z implementacją dyrektywy work-life balance;
  • kwestię wypalenia zawodowego;
  • zmiany w prawie imigracyjnym;
  • projekt ustawy dotyczący weryfikacji testów w kierunku Covid-19;
  • istotne modyfikacje, jakie w 2022 roku planowane są w Kodeksie pracy.

Termin: 2 lutego godz. 11:00-12:00, online.

W wydarzeniu wezmą udział:

r. pr. Sławomir Paruch, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global,

r. pr. Karolina Kanclerz, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Rejestracja: tutaj

Zdrowe Miejsce Pracy: Stres w pracy

Pracodawca jest zobowiązany dbać o bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Stres jest oczywiście nieodłączną częścią życia zawodowego, jednak jego nadmiar powoduje, że warunki pracy przestają być i bezpieczne, i higieniczne. Warto też wiedzieć, że badania brytyjskiego Departamentu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa (HSE) z 2018/19 r. wykazały, że z powodu stresu nie przepracowano łącznie 12.8 miliona godzin. Z kolei z polskiego raportu „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2021” wynika, że ponad 1/3 pracowników wskazała stres jako jeden z 5 najistotniejszych czynników wpływających na ich pracę.

Negatywnymi objawami zwiększonego poziomu stresu mogą być np.:

  • spadek efektywności w pracy;
  • nieumiejętność wykonania standardowych zadań i prostych poleceń;
  • niepodobne do pracownika błędy;
  • brak zaangażowania;
  • izolowanie się od współpracowników;
  • zwiększona liczba nieobecności w pracy.

Podjęcie działań mających na celu przeciwdziałanie stresowi w pracy nie powinno być zatem postrzegane tylko jako obowiązek pracodawcy, ale także jako narzędzie do zwiększenia efektywności pracowników.

Nie ma oczywiście jednego uniwersalnego modelu zarządzania stresem w pracy. Przyjęta przez pracodawcę strategia walki ze stresem musi zostać indywidualnie dopasowana do sytuacji w firmie: stanu psychicznego pracowników oraz głównych czynników stresogennych w danym miejscu pracy. W zależności od potrzeb można wdrożyć działania, takie jak:

  • stworzenie przejrzystej struktury w firmie – znajomość swojej roli i miejsca w firmie zwiększa pewność siebie pracownika;
  • wyznaczanie jasnych celów i dzielenie się feedbackiem – takie działania zmniejszają obawy pracowników o to, jak ich praca jest odbierana przez przełożonych;
  • zachęcanie do aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia poprzez m.in. współfinansowanie benefitów sportowych;
  • wdrożenie polityki rozwiązywania konfliktów i zgłaszania niepożądanych zachowań;
  • szkolenia dla liderów zespołów z zakresu zarządzania zespołem i redukcji stresu;
  • wprowadzenie elastycznego czasu pracy na stanowiskach, na których stwierdzono wysoki poziom stresu;
  • poprawianie fizycznych warunków pracy, np. poprzez zapewnienie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, zmniejszenie poziomu hałasu na stanowiskach;
  • poprawianie psychospołecznych warunków pracy, np. poprzez rozdzielenie obowiązków na większą liczbę pracowników;
  • utworzenie czasowych stanowisk pracy o mniejszych wymaganiach i czasowe przenoszenie pracowników do mniej obciążającej pracy;
  • aktualizowanie ocen ryzyka zawodowego i informowanie pracowników o możliwym obciążeniu psychicznym związanym z zajmowanym stanowiskiem.

Chętnie wesprzemy Państwa w przygotowaniu i realizacji działań mających na celu przeciwdziałanie stresowi w miejscu pracy.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę online – pytania i odpowiedzi

Pytanie #7: Jak podejść do tematu porozumienia stron przy rozwiązaniu online. Czyli zaczynamy od wysłania rozwiązania mailem ale mamy przygotowane porozumienie, które jest przez nas preferowane?

Odpowiedź: Wszystko zależy od konkretnej sytuacji – relacji z pracownikiem i przyczyn rozstania. Co do zasady jednak, w przypadku zdalnego rozwiązywania, odwrotnie niż w przypadku spotkania z pracownikiem w celu rozwiązania umowy lepiej rozpocząć od wysłania pracownikowi wypowiedzenia. W trakcie zdalnego spotkania pracodawca nie ma bowiem możliwości, aby zatrzymać pracownika, a ten, gdy dowie się o zamiarze zwolnienia, może na przykład zakończyć rozmowę online i szybko udać się do lekarza po L4.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę online – pytania i odpowiedzi

Pytanie #6: Jeżeli wyślemy pracownikowi wypowiedzenie mailowo z podpisem kwalifikowanym, mamy potwierdzenie, że tego dnia pracuje (zleciliśmy zadania, jesteśmy z nim w mailowym kontakcie), a dodatkowo mamy potwierdzenie przeczytania wiadomości przez dwie osoby – czy takie wypowiedzenie jest skuteczne?

Odpowiedź: Dla skuteczności wypowiedzenia istotne jest to, czy pracownik ma obiektywną możliwość zapoznania się z jego treścią. Nie chodzi zatem o to, że pracownik musi je przeczytać, ale wystarczy, że wypowiedzenie pojawiło się na skrzynce mailowej pracownika. Jeżeli pracownik w danym dniu pracuje i ma dostęp do poczty, a ponadto otrzymaliśmy potwierdzenie przeczytania – wypowiedzenie jest skuteczne.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę online – pytania i odpowiedzi

Pytanie #5: Spotkałam się z opinią, że samo dostarczenie wypowiedzenia na e-mail jest skuteczne, gdyż pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią a spotkanie jest tylko dodatkiem. Potwierdzenie pracy w tym dniu potwierdza, że mógł się faktycznie zapoznać. Czy Państwo też są takiego zdania?

Odpowiedź: Tak. Dla skuteczności wypowiedzenia istotne jest to, czy pracownik ma obiektywną możliwość zapoznania się z jego treścią (pojawiło się na jego skrzynce, a on miał do niej dostęp), a nie to czy pracownik faktycznie je przeczytał.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #7: Czym jest system kafeteryjny? 

Odpowiedź: System kafeteryjny polega na tym, że pracownik otrzymuje określoną kwotę pieniężną (lub określoną liczbę punktów) w wysokości przysługującej mu zgodnie z regulaminem funduszu i jego sytuacją socjalną, którą może wykorzystać na dowolne świadczenia z określonego kata-logu (pakietu świadczeń). To, które świadczenia są finansowane w ramach kafeterii, określa regulamin funduszu. Pracodawca może określić, że środki przyznane z funduszu w ramach kafeterii można przeznaczyć na bilety do kin, teatrów, wstęp do muzeów oraz dofinansowanie kart multisport. Jeżeli pracownik całą przyznaną kwotę przeznaczył na bile-ty do kin i teatrów, to nie będzie mógł już skorzystać z dofinansowania do karty multisport.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #6: Czy świadczenia z funduszu mogą być wypłacane wyłącznie na wniosek pracownika?

Odpowiedź: Nie. Ustawa nie przewiduje obowiązku składania wniosków w celu uzyskania świadczeń z funduszu. Pracodawca może jednak wprowadzić taki wymóg w regulaminie. Jednakże należy zauważyć, iż w przypadku niektórych rodzajów świadczeń wprowadzenie obowiązkowego trybu wnioskowego mogłoby unicestwić istotę danego świadczenia. Przykładem może być przyznawanie pracownikom paczek świątecznych dla dzieci. Rezygnacja z konieczności składania wniosku w celu uzyskania takiej paczki pozwala uniknąć sytuacji, w której poszczególne dzieci nie dostałyby pa-czek ze względu na roztargnienie czy nieporadność rodziców. Również w przypadku świadczeń w postaci zapomóg celowe może okazać się po-zostawienie pracodawcy możliwości wszczęcia procedury przyznawania zapomogi bez wniosku pracownika, który, znajdując się w trudnej sytuacji życiowej, może wstydzić się poprosić pracodawcę o pomoc.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.