HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

HRwChmurze: Kody QR mogą ułatwić zarządzanie procesami HR i komunikację z pracownikami

14.05.2021

Kody kreskowe mogą znacznie usprawnić komunikację z pracownikami. Są szczególnie przydatne w dobie pandemii, bo pozwalają przekazać informacje na odległość, bez potrzeby używania papieru.

Do odczytania kodu QR wystarczy urządzenie wyposażone w kamerkę (np. tablet lub smartfon), jakim dysponuje najpewniej każdy z pracowników. Poprzez zeskanowanie kodu QR osoba (pracownik) w ciągu kilku sekund uzyskuje dostęp do określonych informacji, które mogą zostać mu przekazane w formie tekstu, grafiki lub za pośrednictwem wyświetlonego po zeskanowaniu kodu adresu internetowego.

W dobie szybkiego rozwoju nowych technologii i digitalizacji, kody QR mogą znaleźć szerokie zastosowanie w miejscu pracy. Za pomocą kodów QR pracownik może ściągać treści biuletynów pracowniczych, newsletterów czy innych ogłoszeń. Taka formuła jest przy tym bardzo efektywna – w dzisiejszych czasach pracownik prędzej zapozna się z informacją ściągniętą za pomocą kodu QR na telefon, niż zajrzy na tablicę papierowych ogłoszeń czy przeczyta ogólnego e-maila.

Wykorzystanie kodów QR może mieć również zastosowanie na etapie onboardingu (tj. wdrażania nowego pracownika w zasady panujące w firmie oraz zapoznawania go z kulturą organizacji), zwłaszcza w dobie pandemii koronawirusa, kiedy wielu pracodawców decyduje się na zawieranie z pracownikami umów w formie zdalnej, z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Przekazując pracownikowi odpowiednie kody QR pracodawca może zapoznać go z wewnętrznymi zasadami oraz regulacjami, a także z wizją i wartościami firmy.

Kody QR mogą również okazać się dobrym rozwiązaniem w firmie, w której pracownicy muszą używać specjalnej karty magnetycznej przy wejściu lub chcąc dostać się do poszczególnych pomieszczeń. Pracodawca może umożliwić zatrudnionym zamianę fizycznej karty magnetycznej na specjalny kod QR, który po zeskanowaniu umożliwi wejście na teren firmy lub do danego pomieszczenia.

W ostatnim czasie z uwagą obserwujemy i wspieramy przedsiębiorców w unowocześnianiu działów HR oraz poszukiwaniu coraz to doskonalszych rozwiązań technologicznych mających na celu usprawnienie i urozmaicenie procesu pracy – szczególnie z uwagi na powszechne świadczenie przez pracowników pracy w formie zdalnej. Okres „lockdownu” oraz dystansu społecznego udowodnił, że digitalizacja miejsca pracy jest nie tyle ostatecznością, co przyszłością. Jeżeli możemy przekazać pracownikom informacje bezdotykowo i bardziej ekologicznie, to czemu z tego nie skorzystać.