HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

#robimycolubimy: Zuzanna Janelli – kulinarna podróżniczka

Dużo pracujemy, często pod presją czasu, wiele od siebie wymagamy, żeby dostarczać naszym Klientom usługi na najwyższym poziomie, ale nie od dzisiaj wiadomo, że nie samą pracą człowiek żyje….

Zuzanna Janelli jest aplikantką adwokacką, prawniczką we wrocławskim biurze PCS | Littler, która interesuje się podróżami i pieczeniem. Oprócz prawa pracy, w obszarze jej zainteresowań znajduje się prawo ochrony danych osobowych i prawo pracy m.in. w zakresie uregulowań Unii Europejskiej.

Jak Zuzanna łączy przepisy prawa i przepisy kulinarne oraz skąd ma zamiłowanie do gotowania? O tym i nie tylko rozmawialiśmy w ramach naszego cyklu #robimycolubimy.

 

1. Czym zajmujesz się w wolnej chwili? Co robi prawnik PCS | Littler po godzinach?

Obecnie dużą część mojego czasu wolnego wypełnia różnego rodzaju aktywność fizyczna – głównie jest to siłownia, bieganie lub jazda na rowerze. Jestem zwolenniczką wykorzystywania pięknej pogody, dlatego też, aby zrelaksować się po dniu pracy za biurkiem, lubię spędzić ten czas na zewnątrz. Jeżeli ta wolna chwila jest dłuższa (mowa tu o weekendzie lub urlopie), to chętnie gdzieś wyjeżdżam. Bardzo polubiłam krótkie, weekendowe wyjazdy – znajduje loty tak, aby wylecieć w piątek po pracy, a wrócić w niedzielę wieczorem. Ostatnio dzięki takiemu połączeniu udało mi się zwiedzić w sobotę Bolonię, a w niedzielę smakować makaron we Florencji.

2. Czy zawsze miałaś duszę podróżnika? Jak zaczęła się Twoja przygoda z podróżowaniem?

Od zawsze chyba nie – może inaczej – na początku miałam duszyczkę podróżnika, teraz mogę powiedzieć, że mam duszę (śmiech). Od małego często gdzieś wyjeżdżałam z rodziną i moja przygoda z podróżowaniem zaczęła się właśnie od wyjazdów rodzinnych. Później dopiero zaczęłam coraz bardziej doceniać możliwość swobodnego podróżowania i odwiedzania nowych miejsc. Podczas podróży, pomimo tego, że przez większość czasu chodzę i zwiedzam, regeneruje siły i ładuję baterie do dalszej pracy. Zauważyłam zdecydowaną poprawę w moim samopoczuciu, jeżeli na weekend uda mi się wyrwać z rutyny, doświadczyć nowych bodźców i spróbować rzeczy, których nie mam okazji robić na co dzień. W podróżowaniu lubię nie tylko to, że zobaczę nowe miejsce, poznam nową kulturę, czy skosztuję nowych potraw, ale przede wszystkim mam okazję doświadczyć tego wszystkiego z bliskimi mi osobami.

3. W jaki sposób wyznaczasz kolejne cele podróży?

Nie mam na to konkretnego sposobu. Nie prowadzę formalnej listy, na której odznaczam odwiedzone miejsca. Aktualnie na szczycie moich podróżniczych destynacji jest Nowy Jork. Jest to moje marzenie od wielu lat, które mam nadzieję, w przyszłym roku spełnić. Często proces planowania kolejnych celów podróży wygląda tak, że zobaczę zdjęcie jakiegoś miejsca, a następnie przechodzę do etapu szukania lotów albo transportu. Jestem osobą ciepłolubną, więc w większości przypadków wymogiem co do kolejnych celów podróży jest słoneczna pogoda. Często wyznacznikiem moich kolejnych destynacji są też tanie loty – wiem, w które dni tygodnia najlepiej sprawdzać aplikacje linii lotniczych i właśnie wtedy staram się polować na najatrakcyjniejsze oferty.

4. W jaki sposób kolekcjonujesz wspomnienia z podróży?

Przede wszystkim kolekcjonuję wspomnienia w formie zdjęć – obiecuję sobie, że w końcu je wszystkie wywołam i zrobię album, ale niestety do dzisiaj nie udało mi się tego zrobić. Lubię też kupować sobie małą pamiątkę z miejsc, które odwiedzę, np. biżuterię albo jakiś element wystroju domu. Kiedyś jeszcze przywoziłam magnesy, ale moja lodówka ma jednak ograniczoną przestrzeń, dlatego też zaprzestałam tej praktyki. Mam również w zwyczaju przywozić z moich zagranicznych podróży prezenty dla bliskich – włoską oliwę, belgijską czekoladę, czy marokańskie przyprawy.

5. Potrafisz łączyć przepisy prawa i przepisy kulinarne. Wiemy, że lubisz spędzać czas w kuchni. Skąd zamiłowanie do pieczenia?

Przepisy prawa i przepisy kulinarne raczej więcej dzieli niż łączy – nie podążając za przepisem kulinarnym na szczęście nie narażam się na żadną odpowiedzialność z tego tytułu, chyba że moja potrawa okaże się trująca (śmiech). Zamiłowanie do pieczenia w moim przypadku wynikło przede wszystkim z podglądania mojej babci i mojej mamy w kuchni, ale także z oglądania dużej ilości programów kulinarnych i filmików na platformie YouTube. Programy kulinarne zafascynowały mnie do tego stopnia, że w wieku 10 lat postanowiłam nagrać swój własny – moja młodsza siostra była kamerzystą, a starsza siostra monterem całego filmiku. „Upiekłam” wtedy ciasto bez pieczenia, czyli blok czekoladowy. Przyznaje – nie był to mój najlepszy wypiek, był za słodki i zawierał w sobie dużą ilość mleka w proszku, ale od czegoś trzeba było zacząć (śmiech). Obecnie filmik ten jest prywatny i odtwarzam go tylko dla zaufanych znajomych, ale zawsze spotyka się z pozytywną reakcją. Moim małym marzeniem jest jeszcze kiedyś poprowadzić własny program kulinarny.

6. Znamy już Twoje kulinarne autorytety. A jak się tego nauczyłaś?

Tak, to jak wspomniałam moja mama i babcia. Obie bardzo dobrze gotują – babcia raczej tradycyjną, polską kuchnię, a mama polską kuchnię w nieco nowoczesnym, „odtłuszczonym” wydaniu (śmiech). Jak byłam mała, to często z siostrami spędzałam wakacje u babci i dziadka na wsi. Jednym z moich wspomnień z tego okresu jest wspólne gotowanie przy użyciu świeżo zebranych warzyw z naszego ogrodu warzywnego. Z babcią też często piekłam ciasta na święta, drożdżówki czy rogaliki półfrancuskie z autorską konfiturą różaną. Fascynujące jest dla mnie, jak poszczególne przepisy w rodzinie przechodzą z pokolenia na pokolenie, przy czym każda osoba lekko modyfikuje przepis i dodaje coś od siebie, swoją cegiełkę – według mnie takie przepisy są najlepsze. Z kolei z mamą częściej szukamy całkowicie nowych przepisów i je odtwarzamy. Zawsze niesamowicie śmieszy mnie reakcja mojej babci, która praktycznie każde „nietradycyjne” danie przez nas przygotowane komentuje słowami „To nie moje smaki”. Od mamy i babci nauczyłam się więc najwięcej, jeżeli chodzi o gotowanie, ale też jestem samoukiem, doskonalącym się na zasadzie prób i błędów.

7. Czy podróże kulinarne inspirują Cię do nowych przepisów/wypieków?

Tak, zdecydowanie. Jestem zwolenniczką turystyki kulinarnej, więc tak jak w pracy często robię tzw. research’e prawne, tak przed wakacjami nieodłącznym elementem przygotowań jest zrobienie research’u kulinarnego, czyli wynalezienie miejsc z najlepszym jedzeniem, wysoko ocenianych lub polecanych przez znajomych, którzy już wcześniej odwiedzili dane miejsce. Podróże są dla mnie ogromna dawką inspiracji do ugotowania lub upieczenia czegoś w domu. Odtwarzając po powrocie potrawę, którą miałam okazję spróbować podczas podróży, mam okazję do powrócenia wspomnieniami do czasu spędzonego w odwiedzonym miejscu.

 

Fotorelacja dostępna: tutaj.

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady zatrudniania Ukraińców. Pracodawcy będą musieli się pospieszyć

1 lipca 2024 r. wejdzie w życie kolejna nowelizacja specustawy ukraińskiej, czyli ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, która reguluje specjalne zasady pobytu i zatrudniania w Polsce Ukraińców przyjęte w związku z agresją Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Nowelizacja nie zmieni podstawowych założeń specustawy, ale wprowadza wiele istotnych zmian, o których powinni wiedzieć zarówno sami Ukraińcy przebywający w Polsce, jak i ich polscy pracodawcy. Pracodawcy będą mieli mniej czasu na powiadomienie urzędu pracy o zatrudnieniu takiej osoby. Nowelizacja specustawy precyzuje także, w jakich przypadkach będzie konieczne powtórne złożenie takiego dokumentu. – r. pr. Tomasz Rogala dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

Wewnątrzfirmowa polityka AI – jak pracownicy powinni korzystać ze sztucznej inteligencji, aby nie zaszkodzić pracodawcy?

Czy wykorzystywanie narzędzi sztucznej inteligencji przez pracowników jest dla pracodawców całkowicie bezpieczne? Dostawcy otwartych usług AI zapewniają, że stosują najwyższe standardy bezpieczeństwa, a także, że dane nie będą wykorzystywane do innych celów. Nie można jednak wykluczyć, że za pośrednictwem takich usług dane wyciekną i już całkowicie wymkną się spod kontroli pracodawcy. Pracownik, wrzucając treść poufnego dokumentu do na przykład Chat GPT, może mimowolnie dopuścić się incydentu RODO lub naruszyć zasady ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa. O tym, że do tego doszło, pracodawca może się jednak dowiedzieć dopiero wtedy, gdy już pojawią się konsekwencje. – r. pr. Jakub Grabowski komentuje dla IT-Leaders.

Artykuł tutaj.

GMI Legal Update: Europejska ochrona czasowa dla osób wysiedlonych z Ukrainy oficjalnie przedłużona do 4 marca 2026 r.

Z dniem 25 czerwca 2025 r. Rada Europejska przyjęła decyzję o przedłużeniu do 4 marca 2026 r. tymczasowej ochrony dla osób wysiedlonych z Ukrainy w związku z rosyjską agresją w tym kraju.

Należy się spodziewać, że w ślad za przedłużeniem tymczasowej ochrony na szczeblu UE, również polska specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa zostanie w przyszłości ponownie znowelizowana, a automatyczne prawo pobytu obywateli Ukrainy w Polsce zostanie ponownie przedłużone co najmniej do 4 marca 2026 r.

Na chwilę obecną, automatyczne prawo pobytu obywateli Ukrainy w Polsce na podstawie specustawy obowiązuje do 30 września 2025 r.

Pytać czy nie pytać – dylemat pracodawcy w przypadku widocznej ciąży pracownicy

Nieprzedstawienie przez pracownicę zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego stan ciąży, w przypadku, w którym ciąża jest widoczna, nie zwalnia pracodawcy ze stosowania się do nałożonych przepisami obowiązków. Jeśli ciąża jest zauważalna, a mimo to pracownica nie przedstawiła odpowiedniego świadectwa lekarskiego to na pracodawcy ciąży obowiązek realizowania względem kobiety w ciąży uprawnień jej przysługujących. Doświadczenie pokazuje, że teoria nie zawsze idzie jednak w parze z praktyką, a po stronie pracodawców pojawia się szereg pytań m.in. „czy mogą żądać przedłożenia zaświadczenia lekarskiego z kodem B od pracownicy”, „czy w przypadku mylnego uznania, że pracownica jest w ciąży, może ona podnieść zarzut dyskryminacji”, „co, jeśli pracownica będzie się upierała, że w ciąży nie jest – czy mogą żądać przedstawienia zaświadczenia potwierdzającego brak stanu ciąży”. – r. pr. Karolina Kanclerz oraz apl. radc. Michalina Lewandowska-Alama dla kobieta.rp.pl.

Artykuł tutaj.

Jak firmy powinny zarządzać aktywnością pracowników w social mediach?

W dobie wciąż rozwijającej się technologii i digitalizacji życia codziennego coraz bardziej istotne staje się pytanie: kiedy i jak należy reagować na nieodpowiednią aktywność pracowników w Internecie. Odpowiedź na to zagadnienie nie jest jednak jednoznaczna i często nastręcza problemów w praktyce. Czy pracownik może krytykować pracodawcę? Czy zasady współżycia społecznego wiążą pracownika także po pracy? Czy i jak kontrolować zachowania pracowników w mediach społecznościowych? – r. pr. Sławomir Paruch, adw. Michal Włodarczyk oraz apl. radc. Julita Kołodziejska dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

HR Sygnał: Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie

Ustawa o ochronie sygnalistów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że do dnia 24 września br. pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób muszą wdrożyć procedurę zgłoszeń wewnętrznych.

Chętnie pomożemy wdrożyć cały ekosystem dotyczący zgłaszania nieprawidłowości i ochrony sygnalistów, który będzie działał na rzecz spółki i zwiększy Państwa przewagę konkurencyjną, a nie będzie jedynie spełnieniem ustawowych wymogów.

Co zapewniamy?

✔ Proces wdrożenia traktujemy całościowo, projekt kończy się kompleksowym dostosowaniem Państwa firmy do wymogów prawnych.

✔ W prosty i sprawny sposób przygotujemy Państwa firmę do nowych wymogów. Wiemy co i jak trzeba zrobić. Państwo będą mogli skupić się na prowadzeniu biznesu.

✔ Wprowadzimy zupełnie nowe lub dostosujemy stosowane obecnie rozwiązania, które będą spójne z Państwa praktyką i codziennym funkcjonowaniem organizacji.

✔ Proponowane rozwiązania dostosujemy do specyfiki Państwa biznesu i kultury organizacji – uniwersalna procedura, która sprawdzi się u wszystkich nie istnieje.

✔ Zapewnimy dedykowany Zespół, składający się z ekspertów (adwokatów, radców prawnych, certyfikowanych Compliance Officer’ów), którzy przejmą od Państwa kluczowe obowiązki.

✔ Mamy przygotowane rozwiązania najbardziej problematycznych aspektów takich jak współdzielenie zasobów w grupie, outsourcing usług poza organizację, rozstrzygnięcie co do zakresu stosowanie nowych przepisów do spraw z prawa pracy, przyjmowanie zgłoszeń anonimowych czy wsparcie w prowadzeniu postępowań wyjaśniających.

✔ Otrzymacie Państwo również dostęp do Strefy Klienta PCS | HR Point, na której znajdą Państwo dostęp do darmowych wzorów dokumentów, najczęściej stosowanych w obszarze HR.

Z przyjemnością przedstawimy szczegóły współpracy. Prosimy o kontakt – wycenimy projekt dedykowany dla Państwa.

Pobierz PDF: tutaj.

Łączy nas pasja do prawa (i) pracy

Jesteśmy pasjonatami prawa pracy HR i tego, co robimy. Od początku istnienia PCS | Littler wyznaczamy standardy aktywności i ekspansywności. Pokazujemy nowe kierunki oraz bronimy nowatorskich i innowacyjnych koncepcji. Dzielimy się również naszą wiedzą i doświadczeniem z klientami oraz koleżankami i kolegami ze środowiska prawniczego. Jesteśmy postrzegani na rynku jako pierwszy, naturalny wybór, jeżeli chodzi o doradztwo w prawie pracy.

Artykuł: tutaj.

UODO zmieni stanowisko w sprawach pracowniczych

Zostanie uaktualniony poradnik dotyczący ochrony danych osobowych w miejscu pracy – nie może w nim zabraknąć nowych zjawisk w sferze pracowniczej. Przede wszystkim dotyczy to wykorzystywania nowych technologii w zatrudnieniu, co dziś jest już obecne na każdym etapie. UODO powinien wyjaśnić, kiedy mogą być stosowane takie rozwiązania jak: profilowanie, zautomatyzowane podejmowanie decyzji, sztuczna inteligencja i inne narzędzia oparte na działaniu algorytmów. Wszystkie te elementy są już wykorzystywane przez pracodawców, jednak ze względu na brak wyraźnych, zrozumiałych i – co najistotniejsze – zgodnych z przepisami wytycznych wielu z nich ma wątpliwości, czy w ogóle mogą z nich korzystać i w jakim zakresie. – r. pr. Paweł Sych komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Zasady zatrudniania Ukraińców po zmianach od 1 lipca 2024 r.

15 maja br. Sejm przyjął kolejne zmiany, które w istotnej części dotyczą zasad zatrudniania obywateli Ukrainy. Większość z nich wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Po 30 czerwca br. pracodawca będzie miał tylko 7 dni na złożenie w PUP powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy (obecnie obowiązuje 14 dni od dnia podjęcia zatrudnienia przez obywatela Ukrainy). Ponadto pracodawca będzie musiał w nim wskazać wynagrodzenie nie niższe niż minimalne, aby zatrudnienie uznać za legalne. – adw. Karolina Schiffter oraz r. pr. Tomasz Rogala komentują dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.