HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Czy “śmieciówki” zostaną ozusowane?

Ozusowanie umów cywilnoprawnych było zapowiadane już od kilku lat. Według zapowiedzi, zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2025 r. Będzie to duża rewolucja, która spowoduje wzrost kosztów zatrudnienia. Tak istotne zmiany dla umów cywilnoprawnych będą dużym obciążeniem finansowym dla pracodawców. – adw. Karolina Schiffter gościem programu Pytanie na Śniadanie.

Materiał jest dostępny tutaj.

Underperformance – jak zarządzić tym zjawiskiem?

Skuteczne zarządzenie underperformancem to jedno z głównych wyzwań, z jakim mierzą się pracodawcy. W dobie powszechnej pracy zdalnej oraz innych elastycznych form organizacji pracy pracodawcom trudniej jest zadbać o morale często rozproszonego i niewspółpracującego ze sobą bezpośrednio na co dzień zespołu. Często skutkuje to spadkiem jakości oraz efektywności świadczonej przez poszczególnych pracowników pracy. Jak radzić sobie z underperformancem? – r. pr. Paweł Sych oraz apl. radc. Kinga Ciosk dla magazynu HR na Szpilkach.

Artykuł dostępny w kwietniowo-czerwcowym wydaniu magazynu.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #122: Co może znaleźć się w paczkach dla dzieci? 

Odpowiedź: Ustawa nie precyzuje tego w żadnym zakresie pozostawiając swobodę pracodawcy. Oczywiście powinny to być produkty, które są przeznaczone dla dzieci, co wyłącza alkohol czy papierosy. Przepisy nie wskazują jednak sankcji za naruszenie tego ograniczenia. 

Szanse i wyzwania dla działów HR

Raportowanie w obszarach ESG dla osób z działów HR będzie nie tylko wyzwaniem, ale też szansą na wniesienie kolejnej wartości do organizacji i pokazania, jak istotne są procesy związane z pracownikami. Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju została opublikowana w grudniu 2022 roku. Dla części podmiotów stanowi modyfikację aktualnego sposobu sporządzania raportów ESG i przełożenie posiadanej praktyki na nowe standardy raportowania, lecz dla większości wprowadza zupełnie nowy obowiązek w tym zakresie. Co istotne, w kolejnych latach obowiązek ten będzie dotyczył coraz większej liczby podmiotów. – adw. Bartosz Tomanek oraz apl. radc. Mateusz Krajewski dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

Aleksander Dżuryło: Ukraińcy posiadający status UKR będą mogli otrzymać specjalne karty pobytu

Status UKR zostanie automatycznie przedłużony do 30 września następnego roku. Przedłużenie to dotyczy także wiz i kart pobytu, które wcześniej utraciły ważność. Niepracujący członkowie rodziny ze statusem UKR, w szczególności małoletnie dzieci, będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt w celu łączenia rodzin. Wcześniej takiej możliwości nie było. Jednak główną innowacją projektu zmian do specustawy są specjalne karty pobytu dla Ukraińców posiadających status UKR. – Aleksander Dżuryło komentuje te zagadnienia w wywiadzie dla Polskiego Radia.

Wywiad w języku ukraińskim jest dostępny: tutaj.

 

Олександр Джурило: українці зі статусом UKR зможуть отримувати спеціальні карти побиту в Польщі

Cтатус UKR автоматично продовжиться до 30 вересня наступного року. Це продовження також стосується віз і карт побиту, які закінчилися раніше. Також повинні дозволити подаватись на карту побиту членам родини зі статусом UKR, які не працюють, зокрема неповнолітнім дітям. Раніше це було неможливо. Але головне нововведення у проєкті змін до закону для українців – спеціальні карти побиту для осіб зі статусом UKR.  – Олександр Джурило в інтерв’ю для Польського Радіо.

Інтерв‘ю доступне за посиланням.

PIP nie może karać za wynagradzanie za pracę w soboty

Państwowa Inspekcja Pracy coraz częściej domaga się karania pracodawców za niezapewnienie zatrudnionym dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę. W ten sposób dochodzi bowiem do przekroczenia przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. To z kolei stanowi dla PIP wykroczenie i w przypadku odmowy przyjęcia mandatu inspekcja kieruje do sądów karnych wnioski o ukaranie. Bez znaczenia dla PIP jest to, że pracownicy otrzymują w zamian za pracę w sobotę rekompensatę finansową. Takie działania w wielu przypadkach są absurdalne, gdy weźmie się pod uwagę okoliczności, w jakich dochodzi do braku zapewnienia dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę, a nadto, gdy wczyta się w treść przepisu. – r. pr. Łukasz Chruściel oraz r. pr. Sandra Szybak-Bizacka komentują dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

GMI Legal Update: Rząd Ukrainy zaprzestaje wydawania paszportów mężczyznom przebywającym poza Ukrainą, w tym w Polsce

Zgodnie z postanowieniem ukraińskiego rządu opublikowanym 24 kwietnia wieczorem na ukraińskim portalu rządowym, od dnia 23 kwietnia 2024 r. obywatele Ukrainy płci męskiej w wieku od 18 do 60 lat mogą odbierać nowe ukraińskie paszporty wyłącznie na terytorium Ukrainy. Nie mogą natomiast odebrać nowego paszportu na terytorium Polski – nawet jeśli wniosek o jego wydanie został złożony jeszcze przed 23 kwietnia 2024 r.

Ograniczeń nie stosuje się jedynie do tych spośród ww. obywateli Ukrainy, którzy spełniają warunki uprawniające do wyjazdu z terytorium Ukrainy (np. samotni rodzice, ojcowie co najmniej trojga dzieci, niektóre osoby niepełnosprawne).

W niektórych przypadkach istnieje możliwość rozwiązania problemów wynikających z braku ukraińskiego paszportu w oparciu o środki dostępne w polskim prawie – np. poprzez uzyskanie w miejsce ukraińskiego paszportu tzw. polskiego dokumentu podróży dla cudzoziemca – przypadki te podlegają jednak daleko idącym ograniczeniom.

Zaprzestanie wydawania ukraińskich paszportów poza terytorium Ukrainy ma związek z nowymi ukraińskimi przepisami o mobilizacji wojskowej, które mają wejść w życie 18 maja 2024 r.

Brak możliwości odnowienia ukraińskiego paszportu nie oznacza automatycznej utraty prawa pobytu w Polsce po wygaśnięciu dotychczasowego paszportu. Nie oznacza też utraty prawa do pracy w Polsce na podstawie polskiej specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Brak paszportu stanowi jednak poważną przeszkodę z punktu widzenia możliwości podróżowania poza Polskę oraz z punktu widzenia możliwości przedłużenia prawa pobytu w Polsce (np. w drodze uzyskania zezwolenia na pobyt i karty pobytu), co w wielu przypadkach będzie niemożliwe do przezwyciężenia.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #121: Pani Grażyna pojechała wraz z mężem i dziećmi na wyjazd sfinansowany częściowo ze środków funduszu. Podczas pobytu w ośrodku wypoczynkowym syn pani Grażyny zdewastował hotelową stołówkę, czym naruszył regulamin tego ośrodka. Czy pracodawca może z tego tytułu pozbawić panią Grażynę prawa do ponownego ubiegania się o wczasy finansowane ze środków funduszu? 

Odpowiedź: Tak, o ile prawo pozbawienia świadczeń osób naruszających zasady korzystania ze świadczeń i same te zasady zostały przewidziane w regulaminie funduszu. Dodatkowo z reguły pozbawienie prawa ponownego ubiegania się o dane świadczenie jest czasowe, a więc obejmuje okres wskazany w regulaminie. W ramach należytego korzystania ze świadczeń regulamin może przewidywać również inne zasady, jak choćby zakaz odsprzedaży biletów do teatru czy udostępniania karnetów wstępu na siłownię.

Będą nowe zasady zatrudniania uchodźców. Firmy będą miały trudniej

Rząd zaostrza zasady zatrudniania Ukraińców. Najnowszy projekt specustawy przewiduje wymóg złożenia kolejnego powiadomienia o zatrudnieniu obywatela Ukrainy, gdy np.: zmienił się rodzaj umowy pomiędzy podmiotem powierzającym wykonywanie pracy a obywatelem Ukrainy, zmieniło się stanowisko, zmniejszono wymiar czasu pracy, obniżono miesięczną lub godzinową stawkę wynagrodzenia określoną w powiadomieniu. Rozwiązanie to zwiększa obciążenia administracyjnoprawne dla firm, które i tak są znaczące. – adw. Karolina Schiffter komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

Aktywność pracowników w sieci

Pracownik powinien uważać na to, co publikuje w Internecie. Dbałość o imię i wizerunek firmy spoczywają na nim nie tylko w czasie pracy, ale i poza nim. Pracodawca natomiast dysponuje pewnymi narzędziami, które służą przeciwdziałaniu naruszania jego dobrego imienia, jednak czy w świetle przepisów może on monitorować aktywność pracowników w sieci? Odpowiedź budzi wątpliwości, w tym organów nadzorczych. – apl. radc. Julita Kołodziejska komentuje dla kwartalnika „ABI EXPERT”.

Artykuł jest dostępny tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.