HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Raport: HR Compliance w firmach w Polsce 2022

Zapraszamy do zapoznania się z raportem “HR Compliance w firmach w Polsce 2022“, który zawiera zestawienie aktualnych trendów i najczęstszych praktyk podejmowanych w zakresie HR Compliance w firmach w Polsce w najważniejszych obszarach związanych z zatrudnieniem.

Raport został przygotowany na podstawie wypełnionej przez polskich pracodawców ankiety, udostępnianej z okazji dorocznej konferencji HR Compliance Summit, organizowanej przez kancelarię PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler. Podstawą do opracowania niniejszego raportu były odpowiedzi od stu respondentów.

Raport do pobrania jest dostępny: tutaj.

Webinar: Zmiany w Kodeksie pracy

Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler zaprasza do udziału w webinarze Zmiany w kodeksie pracy, organizowanym przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

Podczas webinaru r. pr. Sławomir Paruch, r. pr. Robert Stępień oraz adw. Bartosz Tomanek poruszą temat Jak uregulować pracę zdalną według nowych zasad oraz omówią następujące zagadnienia:

  • Regulamin pracy zdalnej – aktualizować czy pisać od nowa;
  • Co trzeba, a co warto ująć w regulaminie pracy zdalnej;
  • Nowe obowiązki w zakresie BHP – uniwersalna ocena ryzyka zawodowego i nie tylko;
  • Praca zdalna z zagranicy – jak bezpiecznie umożliwić pracę z każdego miejsca na świecie.

Termin: 26 stycznia 2023 r., godz. 10:00-11:30, online.

Szczegółowa agenda oraz rejestracja: tutaj.

Będą dodatkowe badania medycyny pracy

Wraz z nowelizacją kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej oraz kontroli trzeźwości, Sejm 1 grudnia br. przyjął zmiany dotyczące nowych badań profilaktycznych pracowników. Rozszerzeniu ma ulec art. 229 kodeksu pracy poprzez wprowadzenie możliwości skierowania pracownika, za jego zgodą, do udziału w programie zdrowotnym lub programie polityki zdrowotnej. – apl. radc. Oskar Kwiatkowski komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #53: Czy pracodawca przy obliczaniu corocznego odpisu podstawowego na fundusz jako zatrudnionych powinien brać też pod uwagę osoby związane z nim umową cywilnoprawną, jak np. zlecenie? 

Odpowiedź: Nie. Co prawda ustawodawca posłużył się pojęciem przeciętnej liczby „zatrudnionych”, a nie „pracowników”, ale w orzecznictwie oraz doktrynie nie ma wątpliwości, że naliczając coroczny odpis podstawowy na fundusz, pracodawca powinien brać pod uwagę osoby pozostające z nim w stosunku pracy. Są to więc wyłącznie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Porozmawiajmy o pieniądzach – pytania i odpowiedzi

Pytanie #4: Czy pracodawca może żądać od pracownika by przedłożył zeznanie roczne? Swoje lub wszystkich członków rodziny?

Odpowiedź: Tak, Przyznawanie świadczeń z funduszu uzależnia się od sytuacji socjalnej, którą ustala się najczęściej w oparciu o składane przez osoby uprawnione oświadczenia. Natomiast art. 8 ust. 1a ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych przewiduje, że pracodawca może żądać udokumentowania danych osobowych w zakresie niezbędnym do ich potwierdzenia. Może to odbywać się np. poprzez okazanie zeznań rocznych osoby uprawnionej i członków rodziny.

Praca zdalna w kodeksie pracy

  1. W jaki sposób wprowadzić pracę zdalną?
  2. Czy pracodawca ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracownika podczas pracy zdalnej?
  3. Czy pracodawca może kontrolować pracownika podczas pracy zdalnej?

– r. pr. Sławomir Paruch, r. pr. Robert Stępień oraz Kinga Krzysztofik odpowiadają na pytania emitentów dla Parkiet.

Artykuł dostępny tutaj.

Państwo nie dopłaci do zatrudnienia rozwodnika i singla – praca zdalna dla małżonków

Państwo chce w większym stopniu pomagać osobom ze zmarginalizowanych terenów, jednak w niektórych przypadkach ta pomoc będzie zależeć od ich… stanu cywilnego. Zarówno w samym projekcie ustawy, jak i w uzasadnieniu do jego treści próżno szukać wyjaśnienia dlaczego związki partnerskie (nieformalne) zostały przez ustawodawcę pominięte – r. pr. Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz komentuje dla prawo.pl.

Artykuł: tutaj.

Konferencja: Wyzwania i trudności w relacjach pracodawca – organizacje związkowe

Zapraszamy do udziału w konferencji Wyzwania i trudności w relacjach pracodawca-organizacje związkowe – najlepsze praktyki regulujące relacje ze związkami zawodowymi, organizowanej przez „Rzeczpospolitą”.

Podczas szkolenia nasi Prawnicy w praktycznym ujęciu omówią największe wyzwania oraz trudności, na które napotykają się pracodawcy w relacjach z organizacjami związkowymi.

Prelegenci podzielą się z Państwem swoim wieloletnim doświadczeniem w kształtowaniu relacji związkowych u największych pracodawców w Polsce. Opowiedzą także o mechanizmach weryfikacji statusu i uprawnień organizacji związkowych oraz możliwości kwestionowania ochrony stosunku pracy działaczy związkowych dopuszczających się naruszeń.

Podczas konferencji prelegenci odpowiedzą m.in. na pytania:

  • Czy czeka nas rewolucja w sporach zbiorowych? – projekt nowej ustawy o sporach zbiorowych.
  • Jak zachować reguły Compliance w relacjach ze związkami zawodowymi?
  • Jak egzekwować od organizacji związkowych działania zgodne z prawem?
  • Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec związków zawodowych oraz pracowników zawyżających swoją liczebność lub dopuszczających się innych naruszeń w tym zakresie?
  • Jak organizacje związkowe nadużywają przepisów o sporach zbiorowych?
  • Jak radzić sobie z nielegalnymi akcjami protestacyjnymi organizowanymi pod pretekstem zgromadzenia publicznego?
  • Jak prowadzić dialog z pracownikami, aby przyniósł odpowiednie rezultaty?
  • Jakie są granice krytyki pracodawcy w sieci?
  • Jak wprowadzić politykę korzystania z mediów społecznościowych?
  • Jak skutecznie radzić sobie ze związkowcami dopuszczającymi się nadużyć w Internecie?
  • Jaki jest zakres ochrony stosunku pracy przysługujący działaczom związkowym?
  • Jakie są najczęstsze nadużycia w zakresie ochrony stosunku pracy?
  • Jak wygląda procedura poprzedzająca decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem – przedstawicielem organizacji związkowej?

Termin: 22 lutego 2023 r., godz. 9:30-15:35, online.

Rejestracja oraz szczegółowa agenda: tutaj. 

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.