HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

#Alert: Koniec stanu epidemii w Polsce. Minister Zdrowia podaje datę

Mocą nowego rozporządzenia RM przedłużeniu ulegną aktualnie obowiązujące przepisy dot. obostrzeń wprowadzonych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zasady te opisujemy dla Państwa tutaj: https://pcslegal.pl/alert-likwidacja-kwarantanny-po-przyjezdzie-do-polski/. Mają one być stosowane jeszcze do 31 maja 2022 r.

Jednocześnie zgodnie z dzisiejszą zapowiedzią ministra zdrowia w połowie maja nastąpi zniesienie stanu epidemii i ponowne wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego. W terminie tym należy więc oczekiwać kolejnych zmian i być może dalszego luzowania obostrzeń.

Mimo zniesienia stanu epidemii obowiązujące obecnie na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej przedłużenia m.in. okresów ważności zezwoleń na pobyt czasowy i wiz krajowych pozostaną w mocy. Dotyczy to też w szczególności przedłużeń okresów ważności zezwoleń na pracę i okresów uprawniających do pracy na podstawie oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi.

Automatyczne przedłużenia tych okresów i okresów ważności innych dokumentów wydanych cudzoziemcom wynikające z tarczy będą obowiązywać jeszcze do czasu odwołania aktualnie planowanego do wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego i w terminie kolejnych 30 dni. Będzie tak oczywiście przy założeniu, że w międzyczasie stan epidemii nie zostanie wprowadzony ponownie w związku z kolejną falą zakażeń.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #19: Czy w razie zlikwidowania funduszu przez pracodawcę niewykorzystane w danym roku kalendarzowym środki również przechodzą na następny rok? 

Odpowiedź: Tak. Pracodawca ma obowiązek wydatkować wszystkie środki zgromadzone w ramach funduszu na cele socjalne, nawet jeśli sam fundusz został zlikwidowany. Nie ma on możliwości wykorzystania ich na inne cele, tj. przykładowo nie może przeksięgować ich na rachunek obrotowy firmy  (por. B. Tomaszewska, „Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Komentarz”, Warszawa 2013). Dlatego niewykorzystane w danym roku środki funduszu przechodzą na następny rok niezależnie od tego, czy fundusz w tym roku będzie istniał. 

Szkolenie: Polityka wynagrodzeń w sektorze finansowym – sprawozdawczość, zarządzanie ryzykiem i standardy ESG

Zapraszamy do udziału w szkoleniu organizowanym przez MMC Polska.

W ramach wydarzenia adw. Bartosz Tomanek wygłosi prelekcję: ESG w kontekście polityki wynagrodzeń i relacji pracowniczych w sektorze finansowym.

  • Wpływ ESG na kulturę organizacyjną i HR pracodawcy;
  • Różnorodność, równość, well-being jako społeczne wskaźniki ESG dla organizacji z sektora finansowego;
  • Wykorzystanie standardów ESG w systemie motywacyjnym kadry kierowniczej;
  • Zbliżająca się implementacja dyrektywy work-life balance – nowe rozwiązania w zakresie uprawnień opiekuńczych pracowników i menedżerów.

Termin: 25 maja br., godz. 10:45-12:15, stacjonarnie i online.

Rejestracja oraz szczegółowa agenda: tutaj.

Webinar: Powiadomienie ze specustawy ukraińskiej, a oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi

PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global wraz z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami zaprasza do udziału w webinarze: Powiadomienie ze specustawy ukraińskiej, a oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi.

Podczas webinaru omówimy między innymi następujące zagadnienia:

  • Praca obywateli Ukrainy w oparciu o specustawę i instytucja powiadomienia;
  • Nowe oblicze oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi;
  • Obowiązki pracodawców przy zatrudnianiu cudzoziemców oraz skutki potencjalnych naruszeń.

Termin: 6 czerwca br., godz. 14:00-15:00, online.

Rejestracja oraz szczegółowa agenda: tutaj. 

Zezwolenia na pracę dla cudzoziemców delegowanych do Polski w ramach grupy przedsiębiorstw

PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień | Littler Global wraz z Polskim Stowarzyszeniem Zarządzania Kadrami zaprasza do udziału w webinarze: Zezwolenia na pracę dla cudzoziemców delegowanych do Polski w ramach grupy przedsiębiorstw.

Podczas webinaru omówimy między innymi następujące zagadnienia:

  • Obowiązek posiadania zezwolenia na pracę i możliwe zwolnienia;
  • Opcje powiązań między spółkami z grupy;
  • Wymagana dokumentacja;
  • Obowiązki pracodawcy zagranicznego w związku z delegowaniem pracowników do Polski – niezbędne notyfikacje i inne pułapki ustawodawcy.

Termin: 19 maja br., godz. 14:00-15:00, online.

Rejestracja oraz szczegółowa agenda: tutaj. 

List intencyjny – czy ma znaczenie prawne?

Praktyka rynku pracy pokazuje, że w procesach rekrutacyjnych nierzadko można spotkać się z wykorzystaniem przez pracodawcę listu intencyjnego lub mailowego potwierdzenia warunków umowy jako wyrażenia chęci do nawiązania współpracy. Należy jednak wskazać, że nie jest to równoznaczne z zawarciem umowy o pracę i tym samym nie powinno być traktowane przez kandydata jako gwarancja nowej posady, tylko jako potencjalna możliwość. – adw. Bartosz Tomanek oraz apl. radc. Martyna Krawczyk komentują dla IT-Leaders.

Artykuł: tutaj.

Prawnicze newslettery

Autor musi wiedzieć do kogo pisze – inaczej piszemy do obecnych klientów, a inaczej do osób potencjalnie zainteresowanych naszym doradztwem. – adw. Bartosz Tomanek w wywiadzie dla prawo.pl podzielił się swoim doświadczeniem w komunikacji prawniczej na LinkedIn.

PCS | Littler to szereg newsletterów, w tym Perspektywy HR, a na LinkedIn Informacje poufne czy Human Matters. Nasi autorzy w przystępny sposób piszą dla osób zajmujących się HR i prawem pracy z perspektywy pracodawców.

Więcej w artykułe tutaj.

Zapowiadają się rewolucyjne zmiany w Kodeksie Pracy

Początkiem sierpnia br. upłynie termin na wdrożenie do polskiego porządku prawnego dwóch unijnych dyrektyw: dyrektywy w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej oraz tzw. dyrektywy „work-life balance”. Pracodawcy muszą zatem liczyć się z dużą ilością zmian, które czekają ich organizacje. Prezentujemy najważniejsze z nich. – r. pr. Paweł Sych oraz Kinga Ciosk komentują dla magazynu Rekruter.

Artykuł: tutaj.

Zdrowe miejsce pracy: Uwaga! Hałas

Hałas to jeden z czynników fizycznych, który bywa dolegliwy zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Hałas w środowisku pracy definiuje się jako każdy niepożądany dźwięk, który może być uciążliwy albo szkodliwy dla zdrowia lub może zwiększać ryzyko wypadku przy pracy. Hałas towarzyszący pracy ma zdecydowanie negatywny wpływ na zdrowie pracownika i od wielu lat stanowi jeden z głównych czynników powodujących powstanie chorób zawodowych.

Warto podkreślić, że w raportach opracowywanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną jako zagrożenie dla zdrowia pracowników, wskazywany jest nie tylko wpływ hałasu na narząd słuchu, ale także pozasłuchowe skutki działania hałasu, które objawiają się wpływem głównie na ośrodkowy układ nerwowy i układ wydzielania wewnętrznego, a w konsekwencji na stan i funkcje wielu narządów wewnętrznych. Bodźce słuchowe mogą wpływać na różne funkcje organizmu nawet wtedy, gdy nie dochodzi do powstania wrażeń słuchowych. Reakcje pozasłuchowe mogą objawiać się wzrostem częstości skurczów serca i ciśnienia krwi, skurczów obwodowych naczyń krwionośnych, zmniejszeniem częstości oddechów, intensywności perystaltyki jelit oraz odruchami motorycznymi (skurcz mięśni). Pozasłuchowe skutki hałasu są uogólnioną odpowiedzią organizmu na działanie hałasu jako stresora.

Branże, które są najbardziej narażone na hałas to m.in. przemysł, górnictwo i budownictwo – często tam gdzie źródłem dźwięku są wykorzystywane do pracy maszyny czy narzędzia. W przypadku ekspozycji na hałas przekraczającej 80 dB konieczne jest stosowanie przerw w pracy lub ograniczania czasu pracy, aby ograniczyć możliwość uszczerbku dla zdrowia.

Co warto jednak zaznaczyć, z niepożądanym hałasem spotykają się także pracownicy pracujący w przestrzeniach biurowych. W przypadku biur, wprawdzie rzadziej dochodzi do przekroczenia wyznaczonych norm hałasu czy występowania chorób związanych z uszkodzeniem słuchu, jednak hałas występujący na przykład w open space, czy call center może przyczyniać się do gorszego samopoczucia pracowników, oraz do jakości czy też wydajności ich pracy. Może także wpływać na ich koncentracje oraz powodować zmęczenie i stres.

Istnieją różne metody oraz środki ograniczające hałas w pomieszczeniach biurowych. Należą do nich np. dodatkowe przerwy dla pracowników, stworzenie pokojów ciszy, wydzielenie pomieszczeń zawierających źródła hałasu (np. szumiącej serwerowni) czy zastosowanie przegród izolujących dźwięk. Istotnym uzupełnieniem tych działań jest także profilaktyka medyczna.

Przepisy prawa nakładają na pracodawcę szereg obowiązków związanych z zagadnieniem hałasu w miejscu pracy. Głównym ich źródłem jest rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 5 sierpnia 2005 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach związanych z narażeniem na hałas lub drgania mechaniczne. Według rozporządzenia pracodawca jest zobowiązany do:

  • dokonywania pomiarów hałasu i porównywania tych wyników z wyznaczonymi normami (np. z NDN- najwyższe dopuszczalne natężenie);
  • oceny, eliminowania albo ograniczania ryzyka zawodowego związanego z narażeniem pracowników na hałas;
  • udostępniania środków ochrony indywidualnej słuchu w przypadku, gdy uniknięcie albo wyeliminowanie ryzyka zawodowego jest niemożliwe;
  • oznaczania i wydzielania stref, w których pomiar hałasu jest wyższy niż wyznaczone normy, a także ograniczania dostępu do takich miejsc, jeżeli jest to możliwe;
  • podejmowania działań w przypadku narażenia indywidualnego na hałas;
  • zapewniania informacji i szkoleń związanych z wynikami oceny ryzyka zawodowego dla pracowników narażonych na działanie hałasu.

Każdy pracodawca obowiązany jest zweryfikować natężenie hałasu, występujące w organizowanym przez niego miejscu pracy. Pierwszy pomiar hałasu powinno wykonać się nie później niż w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności. Wyniki badań należy przechowywać przez okres 3 lat. Częstotliwość wykonywania następnych pomiarów zależy od uzyskanych wyników. W zależności od stopnia przekroczenia wyznaczonych norm, pomiary wykonuje się co najmniej raz w roku albo co najmniej raz na dwa lata. Jeżeli wyznaczona norma nie jest przekroczona podczas przeprowadzanych dwóch pomiarów w odstępie 2 lat, przeprowadzanie kolejnych pomiarów hałasu nie jest konieczne. Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników o wynikach pomiarów hałasu.

Kwestia ekspozycji na hałas nie może być pominięta w wystawianym przez pracodawcę skierowaniu na badania, w którym pracodawca określa stanowisko pracy, na którym pracownik ma być/jest zatrudniony oraz opis warunków pracy uwzględniający informacje o występowaniu na nim czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.

Jeśli chcieliby Państwo uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcy w zakresie ochrony pracowników przed nadmiernym hałasem w miejscu pracy – zapraszamy do kontaktu.

Zatrudnianie cudzoziemców – zasady ogólne oraz przepisy specustawy ukraińskiej

Zapraszamy do lektury najnowszej publikacji Zatrudnianie Cudzoziemców – zasady ogólne oraz przepisy specustawy ukraińskiej wydanej wspólnie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

W publikacji znajdą Państwo omówienie między innymi następujących zagadnień:

  • Jakie formalności wiążą się z zatrudnianiem cudzoziemców;
  • Kto jest uprawniony do wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę;
  • Jak wygląda procedura uzyskiwania zezwoleń na pracę;
  • Szczególne rozwiązania covidowe dotyczące cudzoziemców;
  • Zatrudnianie obywateli Wielkiej Brytanii;
  • Szczególne zasady dotyczące zatrudnienia obywateli Ukrainy.

Książka do nabycia: tutaj. 

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.