HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Pogotowie BHP PCS | Littler: Czy pracodawca może utworzyć miejsca pracy bez dostępu do światła dziennego?

08.02.2024

Pan Jakub zamierza otworzyć nowy dział produkcji, w którym ze względu na stosowaną technologię niemożliwe będzie zapewnienie pracownikom światła dziennego. Pracownicy odmówili Panu Jakubowi pracy w pomieszczeniach bez dostępu do światła dziennego, jeśli będą w nich pracować powyżej 4 godzin w trakcie doby. W ocenie pracowników, Pan Jakub jest zobowiązany do zapewnienia światła dziennego w pomieszczeniach stałej pracy, a naruszenie tego obowiązku może zostać uznane za wykroczenie związane z BHP i skutkować nałożeniem na Pana Jakuba grzywny. Czy Pan Jakub może utworzyć miejsca pracy bez dostępu do światła dziennego nie narażając się przy tym na odpowiedzialność wykroczeniową?

Odpowiedź: Tak. Mimo że w nowym dziale produkcji, Pan Jakub zamierza stworzyć wyłącznie pomieszczenia pracy stałej, to nie będzie on zobowiązany do zapewnienia pracownikom światła dziennego z uwagi na stosowaną technologię produkcji.

Przepisy przewidują, że jeżeli ze względu na technologię produkcji, stosowanie światła dziennego w pomieszczeniach pracy stałej tj. pomieszczeniach, w których łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny, nie jest dopuszczalne lub wskazane to pracodawca może zamiast światła dziennego zapewnić pracownikom wyłącznie oświetlenie elektryczne.
Aby jednak nie narażać się na odpowiedzialność wykroczeniową związaną z BHP, Pan Jakub musi uzyskać uprzednią zgodę właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydaną w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy. Zgoda wydawana jest w formie decyzji przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, który przed jej podjęciem przesyła okręgowemu inspektorowi pracy wniosek pracodawcy o wyrażenie zgody na odstępstwo wraz z niezbędną dokumentacją. Dopiero uzyskanie ww. zgody, pozowali Panu Jakubowi na stworzenie miejsc pracy bez dostępu do światła dziennego z uwagi na stosowaną technologię.