HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Uczestnicy webinarów pytają: Jeśli pracodawca zamierza wnieść zastrzeżenia do protokołu kontroli PIP, to czy powinien podpisać protokół?

Prowadzący webinaru “Kontrola PIP – jak się przygotować i czego się spodziewać?” organizowanym wspólnie z Brytyjsko-Polską Izbą Handlową, odpowiadają na pytania uczestników.

Pytanie: Jeśli pracodawca zamierza wnieść zastrzeżenia do protokołu kontroli PIP, to czy powinien podpisać protokół? Protokół zawiera przy tym dwa miejsca na podpis – przed pouczeniem o prawie do złożenia zastrzeżeń i po takim pouczeniu.

Odpowiedź: Zgodnie z ustawą o PIP, prawo zgłoszenia umotywowanych zastrzeżeń do ustaleń zawartych w protokole należy zgłosić przed jego podpisaniem, w terminie 7 dni od dnia przedstawienia protokołu. W naszej ocenie możliwe jest przy tym podpisanie protokołu w części przed pouczeniem, tj. pod fragmentem: „w dniu xxx otrzymałem jeden egzemplarz protokołu”. Chcąc wnieść zastrzeżenia, pracodawca nie powinien natomiast składać podpisu na ostatniej stronie protokołu.

Cykl #ProcesoweWtorki: Czy pracodawcy mogli otrzymać dofinansowanie z ustawy antycovidowej i jednocześnie korzystać z odroczenia składek na podstawie umowy z ZUS?

Wygraliśmy z WUP w ważnej sprawie o zwrot dofinansowania!

Jest to prawdopodobnie pierwszy wyrok potwierdzający, że żądanie zwrotu dofinansowania przy odroczeniu terminu płatności składek ZUS jest całkowicie bezpodstawne. Wyrok jest nieprawomocny.

  • Czy pracodawcy mogli otrzymać dofinansowanie z ustawy antycovidowej i jednocześnie korzystać z odroczenia składek na podstawie umowy z ZUS?
  • Tak, przepisy ustawy antycovidowej nie wyłączały możliwości łączenia dofinansowania z odroczeniem terminu płatności składek na podstawie umowy z ZUS. Przeszkody nie stanowi również treść umowy, na podstawie której wypłacane było dofinansowanie.

Sąd podzielił naszą argumentację oddalając w całości powództwo WUP. W ustnych motywach rozstrzygnięcia wskazywał, że:

  • pracodawca prawidłowo oraz w terminie uiścił należne składki na ubezpieczenia społeczne, czego nie zmienia fakt skorzystania z przedłużenia terminu płatności na podstawie umowy z ZUS, której możliwość zawarcia wynika wprost z ustawy,
  • argumentacja WUP w postępowaniu jest absurdalna i prowadzi do naruszenia zasady zaufania obywatela i przedsiębiorcy do państwa,
  • postępowanie WUP polegające na żądaniu zwrotu środków w związku z wydłużeniem terminu płatności składek nie służy obrotowi gospodarczemu.

Nasz Zespół „antycovidowy” w składzie z Paweł Sych i Patryk Kozieł wspiera pracodawców od początku pandemii we wszelkich kwestiach związanych z dofinansowaniami. Wyniki dotychczasowych postępowań sądowych i administracyjnych pokazują wadliwość stanowisk WUP.

Jesteśmy do dyspozycji. Zachęcamy do śledzenia kolejnych publikacji z cyklu #ProcesoweWtorki.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.