HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

L4 w dniu wypowiedzenia wysłanego e-mailem nie uchroni przed zwolnieniem

Powstanie zdarzeń uzasadniających ochronę już po wypowiedzeniu umowy nie stanowi przeszkody do rozwiązania stosunku pracy, chociażby przesłanki tej ochrony istniały w dniu złożenia oświadczenia lub w dniu rozpoczęcia się ustawowego okresu wypowiedzenia – wynika z jednego z wyroków Sądu Najwyższego – r. pr. Paweł Sych oraz Patryk Kozieł komentują dla Rzeczpospolitej. 

Artykuł dostępny tutaj. 

Ranking Kancelarii Prawniczych 2020

Nasza kancelaria otrzymała dwie nagrody w Rankingu Kancelarii Prawniczych 2020 Rzeczpospolitej: 

wyróżnienie za stronę www poświęconą doradztwu prawnemu podczas epidemii,
• III miejsce w kategorii najlepsze strony internetowe kancelarii prawniczych.

Nagrody są kwintesencją tego, w jaki sposób podchodzimy do spraw naszych Klientów – responsywnie, proaktywnie i z pożytkiem dla odbiorcy.

Dziękujemy za przyznane nagrody.

Zachęcamy do obserwowania naszego profilu Linkedin oraz strony www PCS | Littler. 

Elastyczny czas pracy – pytania i odpowiedzi

Pytanie#15. Czy w zadaniowym systemie czasu pracy pracownik może mieć wyznaczone godziny pracy tożsame z godzinami pracy biura? tj. jeśli biuro jest otwarte w danych ramach to pracownik musi pracować w tych właśnie godzinach?

Odpowiedź: W zadaniowym systemie czasu pracy to pracownik powinien decydować w jakich konkretnie godzinach będzie wykonywać pracę w ramach obowiązujących go norm czasu pracy. Wyznaczanie przez pracodawcę sztywnych godzin pracy byłoby niezgodne z istotą tego systemu. Pewne ograniczenia mogą jednak wynikać ze specyfiki danej pracy i konieczności jej realizacji w określonym miejscu lub czasie. Jeżeli zatem praca musi być realizowana w biurze do którego dostęp jest możliwy jedynie w godzinach np. od 7 do 22, to wprowadzenie takiego ograniczenia nie przekreśla w dalszym ciągu swobody co do konkretnych godzin pracy. Pracownik bowiem dalej ma możliwość decydowania w jakich godzinach będzie realizował swoje obowiązki w ramach ustalonego przedziału czasowego. Takie rozwiązanie należy zatem uznać za dopuszczalne.

Wypełnij naszą ankietę dla pracodawców dotyczącą COVID-19

Pandemia COVID-19 nadal wywiera wpływ na miejsce pracy dlatego przeprowadzamy krótkie badanie, aby przeanalizować kwestie, na które zwracają uwagę europejscy pracodawcy. Zapraszamy do udziału w ankiecie online, której wypełnienie zajmie 5-7 minut: https://research.zarca.com/r/2020EuropeSurvey

Wszystkie odpowiedzi będą traktowane jako poufne. W podziękowaniu za Twoją opinię prześlemy szczegółową analizę wyników ankiety.

Z góry dziękujemy za udział w badaniu.

Spotkanie on-line: Organizacja pracy w biurze w dobie pandemii COVID-19

Zapraszamy na kolejne spotkanie online, tym razem poświęcone powrotom do biura, organizacji pracy w biurze w dobie pandemii COVID-19 oraz zasadom postępowania na wypadek stwierdzenia przypadku koronawirusa w zakładzie pracy.

Pracownicy sukcesywnie wracają do biur. Dla pracodawców oznacza to wyzwanie związane z odpowiednim zorganizowaniem pracy w biurze, z zachowaniem standardów bezpieczeństwa. Uregulowania wymaga w szczególności sposób postępowania w sytuacji, w której w zakładzie pracy wystąpi przypadek koronawirusa. Ministerstwo wydało wytyczne w tej sprawie, a inspekcja sanitarna dopytuje o wewnętrzne procedury. Powiemy, czy i dlaczego warto takie procedury wprowadzić oraz co i w jaki sposób w nich uregulować.

Termin: 4 sierpnia 2020 r., godz. 11:00-11:45, on-line.

Prowadzący: r. pr. Sławomir Paruch oraz r. pr. Robert Stępień

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.  Zgłoszenia prosimy kierować na adres: perspektywyhr@pcslegal.pl

Polska nie wdrożyła nowej dyrektywy o delegowaniu w terminie. Jakie zasady obowiązują po upływie terminu na implementację dyrektyw

W dalszym ciągu trwają prace parlamentarne nad projektem zmiany ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług, mającej na celu wdrożenie przepisów dyrektywy unijnej 2018/957 z 28 czerwca 2018 r.

Mimo że prace nad tym projektem w ostatnim czasie wyraźnie nabrały tempa, to już teraz można śmiało powiedzieć, że wejście w życie proponowanych zmian w wymaganym przez dyrektywę terminie 30 lipca br. jest nierealne.

Skutki dla pracodawców zagranicznych. Brak bezpośredniej skuteczności dyrektywy unijnej.

Braku terminowego wdrożenia dyrektywy unijnej 2018/957 pozostaje bez wpływu na pracodawców delegujących pracowników do Polski. Dopóki ustawa wdrażająca dyrektywę nie wejdzie w życie, delegowanie pracowników do Polski będzie odbywało się na dotychczasowych zasadach.

W szczególności, pracownicy delegowani do Polski nie będą mogli kierować roszczeń do swoich pracodawców opartych bezpośrednio o przepisy dyrektywy 2018/957, której Polska nie wdrożyła w terminie.

Z utrwalonego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE wynika, że w niektórych przypadkach istnieje możliwość bezpośredniego stosowania przepisów dyrektywy, której dane państwo członkowskie nie wdrożyło w terminie – jednak taka możliwość jest ograniczona do relacji między podmiotami prywatnymi a państwem. W związku z tym możliwość bezpośredniego stosowania przepisów Dyrektywy nie odnosi się do stosunków między pracownikami delegowanymi do Polski a ich pracodawcami.

Jeżeli zatem dyrektywa 2018/957 nie zostanie wdrożona na czas, pracodawcy delegujący pracowników do Polski będą mogli nadal stosować polskie przepisy krajowe niezgodne z tą dyrektywą. Nowymi obowiązkami obciążeni zostaną dopiero od dnia wejścia w życie polskiej ustawy zmieniającej ustawę o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług.

Skutki dla pracodawców w Polsce.

Nieterminowe wdrożenie dyrektywy unijnej do polskiego porządku prawnego nie oznacza jednak, że tak samo jak na dotychczasowych zasadach delegować pracowników z Polski za granicę będą mogli też pracodawcy polscy.

Pracodawcy z Polski powinni liczyć się z tym, że inne państwa członkowskie UE wdrożą dyrektywę w terminie. Odpowiednie rozwiązania przygotowane zostały już m. in. we Francji
i Belgii i obecnie czekają już tylko na wejście w życie. Już począwszy od 30 lipca br. na polskich pracodawcach mogą zatem spoczywać obowiązki zagwarantowania dodatkowych warunków zatrudnienia pracownikom delegowanym przez nich do innych państw członkowskich UE.

Zmiany w zasadach delegowania pracowników do Polski – aktualizacja

Polska zmienia przepisy o delegowaniu pracowników w celu implementacji dyrektywy unijnej 2018/957 z 28 czerwca 2018 r.

Prace parlamentarne nad nowelizacją ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług wciąż trwają. Nowe przepisy miały wejść w życie 30 lipca 2020 r., ale już obecnie wiadomo, że dotrzymanie tego terminu jest niemożliwe. Zakładamy, że nowelizacja wejdzie w życie nie wcześniej niż w połowie sierpnia.

I. Przegląd najważniejszych zmian w przepisach

  1. Powiadomienie o zmianach danych zawartych w oświadczeniu o delegowaniu pracownika

Pracodawca delegujący będzie zobowiązany do poinformowania Państwowej Inspekcji Pracy o wszelkich zmianach danych podanych w oświadczeniu o delegowaniu pracownika, w tym w szczególności o planowanych terminach oddelegowania. Obecnie tylko zmiana niektórych danych wymaga nowego powiadomienia.

  1. Delegowanie krótkoterminowe

W przypadku pracowników delegowanych wykonujących pracę w Polsce przez okres 12 miesięcy lub krótszy, katalog minimalnych warunków zatrudnienia zostanie rozszerzony. Począwszy od dnia wejścia w życie nowelizacji pracodawca delegujący będzie zobowiązany do przestrzegania następujących dodatkowych polskich warunków zatrudnienia (jeśli są one korzystniejsze niż te obowiązujące w kraju macierzystym):

a) wynagrodzenia definiowanego jako wszystkie składniki wynagrodzenia;

b) należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową

  1. Delegowanie długoterminowe

W przypadku delegowania długoterminowego pracownikom delegowanym powinny być zagwarantowane wszelkie warunki zatrudnienia wynikające z polskiego prawa pracy, o ile są one korzystniejsze niż odpowiadające im warunki prawa kraju pochodzenia (z kilkoma wyjątkami). Powyższe dotyczy pracowników wykonujących pracę w Polsce powyżej:

a) 18 miesięcy, w przypadku delegowania istniejącego w dniu wejścia w życie nowelizacji;

b) 12 miesięcy, w przypadku nowych delegowań rozpoczynających się po dniu wejścia nowelizacji w życie (przed upływem 12 miesięcy delegowania zastosowanie będą miały warunki delegowania krótkoterminowego).

Okres 12 miesięcy, o którym mowa w powyżej, może zostać przedłużony do 18 miesięcy poprzez złożenie umotywowanego powiadomienia do Inspekcji Pracy przed upływem początkowego okresu 12 miesięcy. Co szczególnie istotne przy obliczaniu okresów delegowania, o których mowa powyżej, sumuje się okres delegowania wszystkich pracowników delegowanych na terytorium RP kolejno przez danego pracodawcę delegującego pracownika na terytorium RP do wykonywania tego samego zadania w tym samym miejscu. Tym samym w niektórych przypadkach może okazać, że nowo oddelegowani pracownicy będą uznawani za tych, którzy przekroczyli już limit 12/18 miesięcy.

Nowe warunki polskiego prawa pracy mające zastosowanie do pracowników delegowanych do Polski w ramach delegowania długoterminowego będą obejmować w szczególności, ale nie tylko, następujące warunki, które nie miały wcześniej zastosowania:

a) warunki dot. wynagrodzenia chorobowego;

b) warunki zwrotu kosztów podróży służbowych na terytorium Polski;

c) obowiązkowe dodatki, takie jak dodatek za pracę w godzinach nocnych lub wynagrodzenie za czas przestoju;

d) warunki odpowiedzialności pracownika za szkodę;

e) uprawnienia związane z ciążą i rodzicielstwem (np. prawo do czasu wolnego od pracy, ograniczenia dotyczące godzin nadliczbowych i podróży służbowych);

f) całość procedur i ograniczeń dotyczących przyznawania urlopów wypoczynkowych (wysokość prawa do urlopu wypoczynkowego obowiązuje już na obecnych zasadach);

g) prawo do przerw w czasie pracy innych niż urlopy wypoczynkowe;

h) ograniczenia dotyczące pracy w niedziele i polskie dni wolne od pracy.

  1. Rozszerzenie zakresu uprawnień inspekcji pracy

Nowe przepisy rozszerzają również zakres uprawnień Państwowej Inspekcji Pracy (w szczególności w odniesieniu do współpracy międzynarodowej) i kładą większy nacisk na monitorowanie przestrzegania przepisów i wykrywanie nadużyć. W związku z powyższym należy spodziewać się zwiększonej liczby kontroli po wejściu w życie nowych przepisów.

II. Nasze rekomendacje

Biorąc powyższe pod uwagę, zachęcamy już teraz do zweryfikowania warunków zatrudnienia pracowników delegowanych do Polski, w szczególności w zakresie ich składników wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą. Ponadto podejmując decyzję co do warunków przysługujących pracownikowi delegowanemu rekomendujemy zasięgnąć równocześnie porady w ramach polskiego prawa pracy, jak również prawa kraju pochodzenia pracownika delegowanego. Kluczowe jest bowiem to, aby warunki zatrudnienia gwarantowane pracownikowi delegowanemu były nie mniej korzystne niż te wynikające z prawa polskiego.

Spotkania on-line dla Klientów PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global

Zapraszamy na cykl wydarzeń on-line, który adresujemy tylko i wyłącznie do Klientów PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global.

W tym gronie będziemy chcieli spotykać się z Państwem regularnie raz w miesiącu i rozmawiać o aktualnych zagadnieniach dot. prawa HR.

Pierwsze spotkanie poświęcone będzie tematowi rozliczania czasu pracy w okresie epidemii.

Omówimy między innymi następujące zagadnienia:
• jak zaplanować i rozliczyć czas pracy w obniżonym wymiarze;
• jak najlepiej wykorzystać wydłużony okres rozliczeniowy;
• o czym pamiętać przy czasie pracy zdalnej.

Prowadzący: r. pr. Łukasz Chruściel, partner

Termin: 18 sierpnia 2020 r., (wtorek), godz. 11:00 – 11:30, on-line

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: perspektywyhr@pcslegal.pl

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ze względu na specyfikę spotkania i umożliwienie przeprowadzenie merytorycznej dyskusji liczba miejsc ograniczona.

Zachęcamy do przesyłania wraz ze zgłoszeniem pytań dotyczących tematu. Prowadzący postara się odnieść do nich podczas spotkania.

W potwierdzeniu zgłoszenia otrzymają Państwo informacje o sposobie połączenia.

Spotkanie biznesowe: Premie i benefity w covidowej rzeczywistości oraz rola lidera w okresie zmian

Kancelaria PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global oraz firma Expert Group zapraszają na spotkanie biznesowe Premie i benefity w covidowej rzeczywistości oraz rola lidera w okresie zmian. 

PROGRAM:

I część: Premie i benefity w covidowej rzeczywistości
Prelegent: Karolina Kanclerz, radca prawny, partner, zarządzająca biurem PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global we Wrocławiu

Na spotkaniu odpowie na najczęstsze pytania czy można:

  • zawiesić przyznawanie premii?
  • zrezygnować z dodatków stażowych lub dodatków za znajomość języka?
  • odebrać lub obniżyć pracownikom benefity pozapłacowe (takie jak prywatna opieka medyczna oraz dopłata do posiłków czy taksówek)?
  • zamienić karnet na basen na opiekę psychologiczną?

II część: Rola lidera w okresie zmian
Prelegent: Edyta Czarnecka, Dyrektor Zarządzający w firmie EXPERT GROUP

  • Jak skutecznie angażować pracowników?
  • Dlaczego nie wolno zapominać o motywowaniu pracowników?
  • Podejmowanie decyzji w sytuacjach kryzysowych.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu: Członków zarządów, Dyrektorów działów prawnych, Dyrektorów działów HR.

Termin: 30 lipca 2020 r., godz.: 9.00 – 10.30

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zgłoś udział tutaj.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Czas na zdanie rachunku z tarczy antykryzysowej

OPINIA DLA „RZECZPOSPOLITEJ”

Paweł Sych, szef zespołu wsparcia dot. tarczy antykryzysowej w PCS | Littler Katowice: 

Na obecną chwilę nie ma jeszcze żadnych „decyzji” o zwrocie części lub całości dofinansowania. Używam cudzysłowu celowo, ponieważ całość postępowania odbywa się „bez trybu”. Urzędy twierdzą, że nie jest to postępowanie administracyjne i żadne decyzje administracyjne nie są wydawane. Urzędy zaczną domagać się zwrotu środków wraz z odsetkami dopiero, kiedy rozpoczną się kontrole, a tych na razie nie ma. Mają na to trzy lata od złożenia rozliczenia. Obawiam się jednak, że z powodu niejasnych przepisów oraz braku konkretnych i przejrzystych wytycznych oraz narzędzi do rozliczenia urzędy w przyszłości będą się starały zakwestionować prawidłowość wydatkowania dofinansowań i ich rozliczenia, a tym samym domagać się zwrotu środków. Ponieważ jednak wszystko odbywa się „bez trybu”, urzędom pozostanie chyba ścieżka cywilna. A wówczas to druga strona, a nie przedsiębiorca, będzie musiała wykazać zasadność swoich racji, a co ważniejsze, wykazać podstawę prawną takiego żądania. Wszystko okaże się więc po wydaniu pierwszych prawomocnych orzeczeń w sprawach o zwrot środków.
Artykuł dostępny tutaj.
Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.