HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Cykl #ProcesoweWtorki: Umowa B2B a widmo ustalenia istnienia stosunku pracy

13.05.2025

6 maja br. Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę, która miała zmniejszyć wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Planowane zmiany mogłyby się przełożyć na zwiększenie atrakcyjności współpracy w modelu B2B. Kwestia kosztów, tuż obok zasad współpracy, stanowi niewątpliwie jeden z elementów przemawiających za wyborem tego rodzaju umowy.

W tym kontekście warto również przypomnieć o zapowiadanych i dyskutowanych zmianach w uprawnieniach PIP. Zgodnie z nimi inspektorzy pracy mieliby zyskać prawo do przekształcania umów cywilnoprawnych, w tym B2B, w umowy o pracę.

Chcąc uniknąć potencjalnych sporów dotyczących rodzaju umowy, przedsiębiorcy powinni zadbać o to, aby zarówno treść zawieranych umów, jak i faktyczne warunki i wykonywanie współpracy odpowiadały rodzajowi zawartej umowy. Praktyka pokazuje, że to realia współpracy odgrywają kluczowe znaczenie.

Co może przemawiać za uznaniem umowy B2B za umowę o pracę?

  • Podporządkowanie.
  • Nieprecyzyjne określenie zadań w umowie.
  • Ścisłe narzucenie czasu i miejsca realizacji zadań.
  • Obowiązek osobistej realizacji zadań.
  • Tożsame zasady organizacyjne dla pracowników i współpracowników.
  • Zmiana rodzaju umowy przy zachowaniu dotychczasowych zasad współpracy.

Znaczenie poszczególnych dowodów w procesie o ustalenie istnienia stosunku pracy będziemy omawiać w następnych publikacjach z cyklu #ProcesoweWtorki.

Jesteśmy do dyspozycji.