
Cykl #MobbingPoNowemu: Kto może być sprawcą mobbingu?
16.04.2025
Najczęściej w powszechnym mniemaniu ofiarą mobbingu jest podwładny, a sprawcą przełożony. Sytuacja może być jednak odwrotna – wtedy to przełożony będzie ofiarą mobbingu. Już obecne przepisy pozwalają na taką kwalifikację tych zachowań. Ma to również swoją nazwę – „staffing”. (Uzasadnienie wyroku SN z 13.02.2024 r., II PSKP 29/22).
Obecne przepisy prawa, jak i orzecznictwo, zakładają możliwość występowania mobbingu horyzontalnego – gdy ofiarą i mobberem są współpracownicy. Co więcej, działania mobbingowe mogą pochodzić od osób trzecich, niezwiązanych z pracodawcą stosunkiem pracy – a więc od kontrahentów czy kontraktorów.
W każdym z powyższych przypadków, to pracodawca jest odpowiedziany za przeciwdziałanie mobbingowi. (Wyrok SN z 3.08.2011 r., I PK 35/11).
Co na to nowy projekt ustawy, zmieniający definicję mobbingu?
Projektowane przepisy doprecyzowują, od kogo mogą pochodzić zachowania noszące znamiona mobbingu. Mobberem może być więc w szczególności:
- pracodawca,
- przełożony,
- osoba zajmująca równorzędne stanowisko,
- podwładny,
- inni pracownicy,
- a także osoby zatrudnione na innej podstawie niż stosunek pracy.
Ponadto, mobbing może pochodzić zarówno od jednej osoby, jak i od grupy osób.
Proponowane przepisy, w tym zakresie, potwierdzają obecny stan prawny i dorobek orzecznictwa.
To doprecyzowanie przepisów oceniamy pozytywnie. Wskazanie wprost, kto może być sprawcą mobbingu pozwoli lepiej zrozumieć przepisy i przeciwdziałać niepożądanym w miejscu pracy zachowaniom.
Więcej w kolejnych publikacjach z cyklu MobbingPoNowemu.
Zachęcamy do śledzenia i kontaktu.