
Cykl #MobbingPoNowemu: Co sąd będzie brał pod uwagę przy ocenie wystąpienia mobbingu?
26.03.2025
Propozycje zmian w Kodeksie pracy, definiujące mobbing na nowo, mają na celu uwzględnienie dotychczasowego orzecznictwa i stanowiska doktryny. Co w takim razie będzie szczególne istotne dla pracodawców?
Przesłanki
- W projektowanej nowelizacji ustawodawca odstępuje od konieczności spełnienia wszystkich przesłanek mobbingu łącznie – w przeciwieństwie do tego, jak jest obecnie.
- Ta zmiana może znacznie ułatwić pracownikom dowodzenie mobbingu przed sądami.
Czynniki
- Ponadto, ustawodawca wskazuje wprost, jakie czynniki sąd powinien brać pod uwagę przy ocenie wystąpienia mobbingu: rodzaj obiektywnego oddziaływania na pracownika, jego subiektywne odczucia lub reakcje, gdy są one racjonalne.
- Pojawiają się jednak uzasadnione wątpliwości wśród praktyków dot. tego, czy subiektywne odczucia mogą być racjonalne.
Działanie
- Co ważne, pracodawcy powinni szczególnie zadbać o działania realnie przeciwdziałające mobbingowi, ponieważ propozycja zmian wyraźnie wskazuje na możliwość uchylenia się pracodawców od odpowiedzialności za mobbing.
- Samo umieszczenie odpowiednich postanowień w procedurach antymobbingowych jest niewystarczające.
- Zgodnie z wyrokiem SN z dnia 3 sierpnia 2011 r. o sygn. I PK 35/11 obecnie pracodawcy również mogą uwolnić się od odpowiedzialności za mobbing, jeśli wykażą podjęcie realnych działań przeciwdziałających mobbingowi.
! Dlatego tak istotne jest, aby pracodawcy nie czekali na potencjalną zmianę przepisów, aby podjąć odpowiednie kroki przeciwdziałające mobbingowi i innym niepożądanym zachowaniom w miejscu pracy.
Więcej w kolejnych publikacjach z cyklu #MobbingPoNowemu.
Zachęcamy do śledzenia i kontaktu.