#Alert: KONTROLA TRZEŹWOŚCI – PROJEKT NOWELIZACJI KODEKSU PRACY
29.05.2021
Najważniejsze założenia projektu nowelizacji Kodeksu pracy dot. kontroli trzeźwości:
- Pracodawcy będą mogli kontrolować stan trzeźwości jak i obecność środków działających podobnie do alkoholu w organizmach nie tylko pracowników, ale także osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych.
- Badania te będą mogły być przeprowadzane w celu ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia pracodawcy.
- Zasady przeprowadzania badania trzeźwości lub obecności środków podobnych do alkoholu określa się w obwieszczeniu, regulaminie pracy albo układzie zbiorowym pracy. Oznacza to konieczność aktualizacji obecnych dokumentów wewnętrznych pracodawców.
- Dokument wewnętrzny może wskazywać czy kontrole przeprowadzane są np. stale czy wyrywkowo – oznacza to, że co do zasady to pracodawca zdecyduje jaką formę kontroli trzeźwości stosować w zakładzie pracy.
- Projekt nie ogranicza możliwości testowania do konkretnych grup zawodowych – to pracodawca powinien dokonać oceny co do niezbędności i wskazać te grupy w wewnętrznych regulacjach.
- Badania te będą wykonywane przy użyciu metod niewymagających badań laboratoryjnych. W praktyce oznacza to badanie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu za pomocą alkometrów. Wymogi co do stosowanego sprzętu, wskazane zostaną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
- Przy przeprowadzaniu tych badań nie można naruszać godności oraz innych dóbr osobistych osoby, której dotyczy badanie.
- Informację o obecności alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu przechowuje się przez max. 6 miesięcy. Informację tę można przechowywać dłużej, jeśli na jej podstawie została nałożona na pracownika kara porządkowa lub ma ona stanowić dowód w postępowaniu sądowym.
- Dla osób przetwarzających informację o obecności alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu będzie wymagane pisemne upoważnienie od pracodawcy. Może to wymagać aktualizacji udzielonych do tej pory upoważnień do przetwarzania danych.
- Wciąż dopuszczalne będzie żądanie przez pracownika niedopuszczonego do pracy, aby kontrolę jego trzeźwości przeprowadził organ powołany do ochrony porządku publicznego.
- Warunki i sposoby przeprowadzania badań, sposób dokumentowania badań oraz wykaz środków działających podobnie do alkoholu zostaną określone w odrębnym rozporządzeniu.
W celu prawidłowego wdrożenia nowych przepisów konieczne będzie:
a) wprowadzenie stosownej procedury lub aktualizacja obecnych regulacji wewnętrznych;
b) udzielenie odpowiednich upoważnień i weryfikacja zabezpieczeń związanych z przetwarzaniem informacji oraz kręgu osób mających dostęp do danych;
c) poinformowanie pracowników o wprowadzeniu kontroli trzeźwości lub obecności w organizmie środków działających podobnie do alkoholu na 2 tygodnie przed wprowadzeniem jej stosowania;
d) weryfikacja i aktualizacja klauzuli informacyjnej o przetwarzaniu danych pracowników i osób współpracujących.
W przypadku dodatkowych pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.