HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

HR Legal Update: Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego od 1 lipca br. – konsekwencje w prawie pracy, prawie imigracyjnym i postępowaniu cywilnym

 Wielu Pracodawców zastanawia się nad tym, co w praktyce będzie oznaczało dla nich odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego, a niejednemu Pracodawcy wizja post-epidemiczna spędza sen z powiek – i słusznie. Do życia wraca bowiem szereg przepisów, które należy mieć na uwadze prowadząc zakład pracy i to nie tylko w obszarze prawa pracy, ale także w zakresie prawa imigracyjnego.

O tym, na co muszą przygotować się Pracodawcy od 1 lipca br. dowiedzą się Państwo z poniższego zestawienia.

Zapraszamy do lektury!

Pobierz PDF: tutaj.

Poradnik DGP: Kodeks pracy. Sprawdź nowe rodzaje wykroczeń

Wraz z ostatnią nowelizacją Kodeksu pracy, katalog wykroczeń w nim zawarty został znacząco rozszerzony. Wprowadzono sankcje wobec pracodawców, którzy nie wywiążą się należycie z ciążących na nich nowych obowiązków wobec pracowników. Kary sięgają od tysiąca do 30 tys. złotych. – r. pr. Karolina Kanclerz, adw. Krzysztof Gąsior, apl. radc. Michalina Lewandowska-Alama, apl. radc. Kinga Krzysztofik, apl. adw. Anna Kencel, apl. radc. Kinga Ciosk komentują dla Dziennika Gazety Prawnej.

Poradnik jest dostępny tutaj.

Odwołanie stanu epidemicznego. Od lipca koniec antycovidowych ułatwień w prawie pracy

Od 1 lipca, w związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego, wracają obowiązki pracodawców w zakresie szkoleń i badań lekarskich pracowników. Ustawa antycovidowa przewiduje 180-dniowy okres przejściowy, który kończy się dopiero 28 grudnia 2023 r. Nie ma więc obaw o to, że powstaną teraz gigantyczne kolejki do lekarzy medycyny pracy. Nie oznacza to jednak, że pracodawcy mogą odkładać te badania w nieskończoność. Tym bardziej że początek okresu przejściowego przypada w okresie urlopowym, a koniec – w czasie świąt Bożego Narodzenia. – adw. Bartosz Tomanek komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj.

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #78: Czy pracodawca, będąc administratorem funduszu, ma obowiązek uzgadniać z zakładowymi organizacjami związkowymi przyznawanie pracownikom świadczeń z funduszu?

Odpowiedź: W tym zakresie należy odwołać się do ustawy o związkach zawodowych. Zgodnie z art. 27 ust. 2 powołanej ustawy przyznanie pracownikom świadczeń z funduszu dokonywane jest w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową. Zakres pojęcia „przyznanie świadczeń” powinien zostać ustalony w kontekście art. 7 u.z.z., tj. w ujęciu zbiorowym i indywidualnym. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu w zakresie praw i interesów zbiorowych związki zawodowe reprezentują wszystkich pracowników, niezależnie od ich przynależności związkowej. W związku z tym pracodawca ma obowiązek uzgadniać z zakładową organizacją związkową przyznawanie świadczeń na poziomie zbiorowym, tj. np. kwotę przeznaczoną na realizację określonego rodzaju świadczenia w danym roku, o ile nie wynika ona z regulaminu uzgodnionego uprzednio ze związkiem. Uzgodnienie przyznawania świadczeń w ujęciu indywidualnym powinno odbyć się zgodnie z art. 7 ust. 2 u.z.z., według którego w sprawach indywidualnych stosunków pracy związki zawodowe reprezentują prawa i interesy swoich członków, a pracowników niezrzeszonych tylko na ich wniosek. Oznacza to, że pracodawca jest zobowiązany uzgodnić indywidualne przyznanie świadczenia z funduszu danemu pracownikowi tylko wtedy, gdy jest on członkiem zakładowej organizacji związkowej lub ewentualnie w przypadku, gdy pracownik niezrzeszony wystąpi do związku z wnioskiem o objęcie ochroną. Z tych względów pracodawca jest uprawniony do zwrócenia się do zakładowej organizacji związkowej o udzielenie informacji o pracownikach korzystających z ich ochrony, tj. w trybie art. 30 ust. 3 u.z.z. Wystąpienie to powinno ograniczyć się tylko do pracowników, którym pracodawca zamierza przyznać świadczenia z funduszu. Brak przekazania przez związek żądanej informacji w ustawowym terminie 5 dni będzie skutkować zwolnieniem pracodawcy z obowiązku uzgodnienia ze związkiem przyznania indywidualnego świadczenia z funduszu. Tylko taka wykładnia art. 27 ust. 2 u.z.z. gwarantuje zachowanie negatywnej wolności związkowej. W przeciwnym razie, tj. gdyby pracodawca miał obowiązek uzgadniania przyznawania indywidualnych świadczeń z funduszu ze związkiem zawodowym, związek zawodowy miałby pełną wiedzę o sytuacji socjalnej pracowników niebędących członkami związku zawodowego. Pracownik niebędący członkiem związku ma prawo oczekiwać, że informacje, które przekazuje we wniosku o świadczenia socjalne, np. potwierdzające jego trudną sytuację życiową, będą wykorzystane tylko przez pracodawcę i tylko w zakresie koniecznym do przyznania świadczeń socjalnych.

Wspólnik iluzoryczny: Formalnie jest, ale dla ZUS i SN jakby go nie było

Trudno dostrzec racjonalność argumentów koncepcji iluzorycznego wspólnika. Po raz kolejny okazuje się, że prawo ubezpieczeń społecznych jest ważniejsze niż inne działy prawa, w tym kodeks spółek handlowych czy kodeks pracy. Kodeks spółek handlowych nie zna konceptu wspólnika iluzorycznego, nawet bowiem wspólnik, który posiada 1 proc. udziałów, nadal ma określone uprawnienia, a taka spółka nie może być uznana za spółkę jednoosobową. Koncepcja ta jest niestety pokłosiem systemu ubezpieczeń społecznych. Ustawa stanowi bowiem, że za przedsiębiorcę na gruncie tej ustawy w przypadku wspólników spółki z o.o. uznaje się tylko wspólnika spółki jednoosobowej, tymczasem ZUS i SN contra legem za wspólnika jednoosobowego uznają również wspólnika, który nie posiada 100 proc. udziałów. – r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej. 

Artykuł: tutaj.

Webinar: Workation z perspektywy HR – jak skutecznie tym zarządzić?

Zapraszamy do udziału w webinarze: Workation z perspektywy HR – jak skutecznie tym zarządzić? 

Podczas webinaru omówimy między innymi:

  • praca zdalna z zagranicy – jak poprawnie wdrożyć;
  • nielimitowany urlop wypoczynkowy – jak wprowadzić i czy warto;
  • ewidencja czasu pracy – jak nie narazić się na zarzuty i roszczenia;
  • przetwarzanie danych osobowych a praca z różnych krajów świata;
  • praca zdalna a grupy uprzywilejowane – czy trzeba wyrażać zgodę.

Termin: 5 lipca br., godz. 11:00-11:45, online.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Poradnik DGP: Kodeks pracy. Sprawdź nowe rodzaje wykroczeń

Wraz z ostatnią nowelizacją Kodeksu pracy, katalog wykroczeń w nim zawarty został znacząco rozszerzony. Wprowadzono sankcje wobec pracodawców, którzy nie wywiążą się należycie z ciążących na nich nowych obowiązków wobec pracowników. Kary sięgają od tysiąca do 30 tys. złotych. – r. pr. Karolina Kanclerz, adw. Krzysztof Gąsior, apl. radc. Michalina Lewandowska-Alama, apl. radc. Kinga Krzysztofik, apl. adw. Anna Kencel, apl. radc. Kinga Ciosk komentują dla Dziennika Gazety Prawnej.

Poradnik jest dostępny: tutaj.

Zmiany w legalizacji zatrudnienia oraz pobytu obywateli Ukrainy na podstawie najnowszej nowelizacji specustawy

Specustawa przewiduje wiele ułatwień dotyczących legalizacji pobytu i pracy Ukraińców. Od początku wojny była ona ponad 10-krotnie nowelizowana, co wynika przede wszystkim z niejasnych przepisów specustawy, które były tworzone w bardzo szybkim tempie. 28 stycznia 2023 r. weszła w życie kolejna zmiana specustawy. Znowelizowane przepisy dotyczą przede wszystkim zasad legalizacji pobytu oraz pracy obywateli Ukrainy w Polsce. – adw. Karolina Schiffter oraz Rafał Stabach komentują dla Food-Lex.

Artykuł: tutaj.

Spokojne wakacje ukraińskich uchodźców w Polsce

Przedłużenie terminu ich legalnego pobytu do 4 marca 2024 r. wynika z dostosowania prawa polskiego do przepisów unijnych, które obecnie zapewniają ukraińskim uchodźcom pobyt właśnie do tej daty. Nasze przepisy idą jednak jeszcze dalej, dla wielu uchodźców możliwość pobytu zakończy się dopiero w lecie 2024 r.. Ustawodawca uwzględnił dużą liczbę ukraińskich uchodźców przebywających w Polsce razem z uczącymi się dziećmi i zapewnił im dłuższe prawo pobytu niż wynikające z przepisów unijnych. Dzięki temu ukraińscy pracownicy (będący rodzicami takich dzieci) będą mogli dłużej wykonywać pracę bez składania dodatkowych wniosków w urzędach. Nowelizacja specustawy ukraińskiej przedłuża także stosowanie dodatkowych rozwiązań imigracyjnych dla Ukraińców, jak np. ułatwienia w podejmowaniu działalności gospodarczej. – Marcin Snarski komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

Potrzeby i wyzwania związane z wdrażaniem w przedsiębiorstwach prywatnych modelu pracy zdalnej

Dotychczas obowiązujące regulacje miały charakter dość ograniczony i dość minimalny, były wystarczające w znacznej części i nie było konieczne tak szczegółowe regulowanie zasad pracy zdalnej. Praktyka pokaże, czy nie spowoduje to odchodzenia od pracy zdalnej i powrotu do pracy stacjonarnej na dotychczasowych warunkach, tak jak miało to miejsce w przypadku telepracy obowiązującej wcześniej. – r. pr. Paweł Sych komentuje w wywiadzie dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Wywiad jest dostępny: tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.