HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Złe zarządzanie środkami socjalnymi to podwójny koszt

W przypadku roszczeń związków zawodowych dotyczących zakładowego funduszu świadczeń socjalnych należy pamiętać o dwóch istotnych kwestiach. Po pierwsze, rzeczywiście związki mają prawo żądać zwrotu środków wydatnych niezgodnie z ustawą, ale jeżeli niezgodność polegała np. na rozdziale środków po równo zamiast według kryteriów socjalnych, wówczas związki mogą żądać zwrotu tylko tej części, która naruszała ustawę. Po drugie, uzgadnianie ze związkami świadczeń z funduszu, o którym mowa w art. 27 ust. 2 ustawy o związkach zawodowych, nie jest sprawą zbiorową, a indywidualną. Na rynku tymczasem funkcjonuje błędna praktyka, że związek uzgadnia świadczenia wszystkich pracowników – niezależnie, czy pracownik jest członkiem tego związku, członkiem innego związku, czy też osobą niezrzeszoną. W szczególności w tym ostatnim przypadku takie podejście narusza negatywną wolność związkową i prawo do prywatności pracownika.  – r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

HR TV: Ochrona danych w trakcie pracy zdalnej. Na co zwrócić uwagę?

🎥 HR TV. Zapraszamy do śledzenia cyklu komentarzy wideo naszych prawników do najistotniejszych zagadnień z obszaru prawa HR.

Odcinek 2: Ochrona danych w trakcie pracy zdalnej. Na co zwrócić uwagę? – komentuje r. pr. Paweł Sych.

💡 Kto odpowiada za naruszenia danych?

💡 Gdzie powinny być uregulowane przepisy ochrony danych w trakcie pracy zdalnej?

💡 Jakich zasad muszą przestrzegać pracownicy pracujący zdalnie?

💡 W jaki sposób chronić prywatne dokumenty w trakcie pracy zdalnej?

Zapraszamy do obejrzenia 👉   tutaj.

Zapraszamy także do lektury artykułu naszego autorstwa: Praca zdalna i badanie trzeźwości: jak stosować nowe przepisy?: tutaj.

Restrukturyzacja zatrudnienia 2023

Restrukturyzacja zatrudnienia 2023 – poradnik wydany wspólnie z Rzeczpospolitą. Zawiera odpowiedzi na wiele pytań, jak skutecznie zastosować różne mechanizmy naprawcze oraz przeprowadzić proces restrukturyzacji w firmie. Wybrane zagadnienia:

  1. Jak zmodyfikować warunki zatrudnienia?
  2. Benefity pozapłacowe, czyli jak firmie zapewnić dobry personel.
  3. Czas pracy.
  4. Praca zdalna na stałe w kodeksie pracy.
  5. Jak zakończyć stosunek pracy?
  6. Program dobrowolnych odejść.
  7. Przejście z umowy o pracę na B2B.

 

Sąd Najwyższy: Powody ustania zakazu konkurencji trzeba wskazać w umowie

Kwestia obowiązywania zakazu konkurencji po rozwiązaniu umowy o pracę niewątpliwie jest problematyczna i w każdym przypadku wymaga dogłębnej analizy, czy, a jeśli tak, to w jakich okolicznościach możliwe jest rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy w drodze wypowiedzenia albo odstąpienia? Komentowany wyrok nie pozostawia żadnych wątpliwości, że jest to możliwe wyłącznie w przypadku, gdy same strony o to wcześniej zadbały w granicach zasady swobody kształtowania treści stosunku prawnego. – adw. Mariusz Maksis komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj.

Koniec czasu pracy nie przeszkodzi w badaniu trzeźwości

Wykonanie testu tuż po skończeniu pracy, w szczególności, kiedy pracownik przebywa jeszcze na terenie zakładu pracy, jest jak najbardziej dopuszczalne i uzasadnione celem prowadzenia takich kontroli. Istotne jest, że to pracodawca w pierwszej kolejności odpowiada za bezpieczeństwo osób przebywających na terenie zakładu pracy. Nie ma znaczenia czy osoby przebywające w miejscu pracy są w trakcie wykonywania pracy, czy tuż przed lub po pracy. – r. pr. Paweł Sych komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Podcast: Czy w 2023 r. rozmowa o dress code ma jeszcze sens?

Czy w 2023 r. rozmowa o dress code ma jeszcze sens? – r. pr. Karolina Kanclerz gościem podcastu Oskar Sobolewski “Rynek pracy okiem prawnika”HRK S.A.

  • Z czego wynika, jakie standardy jeśli chodzi o dress code może narzucić pracodawca?Jakie są europejskie standardy i czy polskie orzecznictwo za nimi podąża?
  • Jak tworzyć zasady dress codu, aby nie były dyskryminujące?
  • Czy mężczyzna może oczekiwać wydania mu damskiego uniformu?
  • Czy pracodawca może narzucić wymóg noszenia bielizny w neutralnym kolorze pod białą koszulą?
  • Czy pracownik personelu pokładowego może nosić makijaż i pomalowane paznokcie niezależnie od płci?
  • Czy pracodawca może oczekiwać noszenia wysokich obcasów od pracowników recepcji?

🎧🎧🎧#Podcast dostępny tutaj ↙

▶️ YouTube: https://youtu.be/Z9YyGhfqhW0

🎧 Spotify: https://open.spotify.com/episode/4pXxQJrYh44nODmywb3nbo

🍏 Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/rynek-pracy-okiem-prawnika/id1651241431?i=1000600571491&fbclid=IwAR0TIpVBtMTfb2mnsdgMYjF1YLJa3AXECntMpekRQJYtFYB-sQ04oiMgTls

Google Podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy9jNTJiNmU4Yy9wb2RjYXN0L3Jzcw/episode/ZmYzY2JiM2QtZTBkMS00ZTVhLTgzZDQtNGYxYjBhYzFlZmNk?sa=X&ved=0CAUQkfYCahcKEwi4sp2_o6T9AhUAAAAAHQAAAAAQLA

Badanie trzeźwości zatrudnionych: Pracodawcy będą działać wbrew zaleceniom PIP i UODO

Niektórzy pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na czekanie i mogą już teraz ogłaszać zmiany, aby weszły w życie od 21 lutego, razem z nowelą kodeksu. Ci, którzy obawiają się kontroli PIP czy UODO, powinni się wstrzymać z badaniami. Są jednak tacy przedsiębiorcy, jak np. firmy transportowe, produkcyjne czy kopalnie, którzy już teraz prowadzą takie badania bez pytania zatrudnionych o zgodę, bo muszą dbać o bezpieczeństwo pracy na stanowiskach, od których zależy bezpieczeństwo powszechne, życie i zdrowie osób z otoczenia takiego pracownika. – adw. Bartosz Tomanek komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł tutaj. 

Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi

Pytanie #61: Wszyscy pracownicy Spółki Baron zarabiają ponad 8 tys. zł. Jak w takim przypadku ustalić kryteria socjalne? Czy można w takiej sytuacji w ogóle mówić o trudnej sytuacji materialnej pracowników? 

Odpowiedź: Głównym celem istnienia funduszu jest poprawa sytuacji bytowej pracowników znajdujących się w gorszej sytuacji w porównaniu z innymi zatrudnionymi. Oczywiście zarobki na poziomie 8 tys. zł nie przesądzają jeszcze, że sytuacja socjalna danego pracownika jest dobra. Pracownik może być bowiem jedynym żywicielem wielodzietnej rodziny, dodatkowo niektóre z dzieci mogą być dotknięte poważnymi chorobami czy niepełnosprawnością. Niewątpliwe jednak u takiego pracodawcy większość środków funduszu może być kierowana na świadczenia socjalnej o charakterze niepomocowym, np. wyjazdy integracyjne, karty multisport czy bilety do teatru.

 

Pracodawca nie musi znać płci partnera

Ten przełomowy wyrok TSUE wiele zmieni w podejściu do przetwarzania danych osobowych. Pracodawcy powinni więc jeszcze większą uwagę zwrócić na to, jakie dane przetwarzają i czy potencjalnie przetwarzane dane nie stanowią informacji pośrednio wskazujących na te skatalogowane w art. 9 ust. 1 RODO. O wpadnięcie w pułapkę nie jest trudno – może się bowiem okazać, że pracodawca w sposób nieuprawniony przetwarza dane wrażliwe, narażając się tym samym na wysoką odpowiedzialność. – r. pr. Karolina Kanclerz oraz apl. radc. Kamil Nazimek komentują dla Rzeczpospolitej.

Artykuł tutaj.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.