HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

HR Sygnał: Najpopularniejsze naruszenia objęte zgłoszeniem – molestowanie

Kolejnym przykładem bardzo popularnego niestety nadużycia jest molestowanie, będące rodzajem dyskryminacji. Molestowaniem jest każde niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery.

Podkreślamy, że molestowanie nie zawsze musi mieć charakter seksualny, choć ten typ w praktyce występuje najczęściej. Molestowanie seksualne charakteryzuje się odnoszeniem do płci ofiary, a zachowania kwalifikujące się jako ten typ molestowania mogą mieć wymiar fizycznych, werbalnych lub pozawerbalnych zjawisk.

Zgodnie z danymi statystycznymi, już co o czwarta osoba zatrudniona lub ucząca się była w swoim miejscu pracy lub nauki świadkiem molestowania seksualnego, natomiast aż 12% dorosłych doświadczyło niechcianych zachowań, propozycji lub żartów o charakterze seksualnym m.in. ze strony swoich współpracowników w miejscu pracy,  co podkreśla skalę problemu.

Obowiązkiem pracodawców jest odpowiednio reagować na wszelkie przejawy molestowania. Przede wszystkim, prawo zabrania wyciągać jakichkolwiek negatywnych konsekwencji wobec pracownika, który podporządkował się molestowaniu lub karać za podjęcie działań przeciwstawiających się molestowaniu.

To jednak zdecydowanie za mało. Nie wystarczy następcza reakcja w jednostkowej sprawie, która często i tak jest utrudniona ze względu na brak dowodów. Konieczna jest prewencja systemowa. Poprzez wdrożenie wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń i wprowadzenie infrastruktury whistleblowingu pracodawcy mogą m.in.:

  • wyeliminować poczucie bezkarności sprawców;
  • stworzyć przeświadczenie, że o wszystkich doznanych krzywdach pracownik może pracodawcę poinformować zachowując anonimowość (tym samym kształtując partnerską relacje);
  • sprawić, że molestowanie przestanie być tematem tabu, a jednocześnie nie uczynić z niego przedmiotu zakładowych plotek;
  • wszcząć postępowania wyjaśniające zmierzające do wyciągnięcia konsekwencji wobec sprawców lub eliminacji fałszywych oskarżeń.

Procedury whislteblowingowe są właściwe w przypadku molestowania również ze względu na ich bardzo intymny i niezwykle osobisty charakter. Implikuje on jednak wymaganie wyższej staranności od pracodawców – jeśli ci chcą, by pracownicy ufali im, dzieląc się w zgłoszeniach problemami o takim charakterze, muszą być w stanie zagwarantować pełną funkcjonalność systemu i bezpieczeństwo wpływających do niego informacji. Wymaga to nie tylko odpowiedniego podejścia i wyszkolenia pracowników, ale także należytego zaplecza technicznego. Ryzyko, że osoba trzecia będzie mogła poznać ich treść skutecznie zniechęci pracowników do podejmowania jakiegokolwiek działania informacyjnego.

Niezależnie od działań polskiego ustawodawcy, apelujemy do pracodawców, aby w ramach swoich wewnętrznych procedur szczególny nacisk kładli na tego typu problemy i wdrażając wewnętrzne kanały dokonywania zgłoszeń mieli na uwadze specyfikę tych, które dotyczą również molestowania.

D&I Meetup #WŁĄCZAMY 2021: Dyskryminacja ze względu na wiek

Zapraszamy do udziału w spotkaniu D&I Meetup #WŁĄCZAMY 2021: Dyskryminacja, mobbing, ostracyzm w rekrutacji i w pracy? organizowanym przez RE:START KARIERY.

Gościem spotkania będzie r. pr. Sławomir Paruch, Partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global.

Moderator: Patrycja Załuska, CEO RE:START KARIERY, ekspert ds. Rynku pracy Uniwersytetu SWPS.

Termin: 30 czerwca br., godz. 15:00, online.

Spotkanie będzie realizowane w formie LIVE (LinkedIn, Facebook i YouTube). Udział w  spotkaniu jest bezpłatny.

Rejestracja: tutaj. 

Zachęcamy do anonimowego zadawania pytań Ekspertowi, który odniesie się do niego podczas spotkania: tutaj. 

Niebieska Karta daje przywileje, ale po dwóch latach mnożą się pytania

Po pierwsze jest wątpliwość, jak liczyć ten czas. Po drugie nie wiadomo, czy zmiana pracodawcy lub nowe warunki zatrudnienia wymuszają zmiany w dokumencie. I najważniejsze: czy niepodjęcie działań w tym zakresie może się skończyć cofnięciem Niebieskiej Karty? – r. pr. Tomasz Rogala oraz apl. radc. Ewa Wysocka komentują dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

 

 

Kontrakt menadżerski w ramach B2B nie jest osobno oskładkowany

W omawianej sprawie SN musiał odpowiedzieć na pojawiające się od lat wątpliwości, czy kontrakt menadżerski (lub umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem), który jest wykonywany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, jest osobnym, podobnie jak umowa zlecenie, tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, czy też podlega oskładkowaniu w ramach działalności gospodarczej. – r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł: tutaj. 

Temat numeru: Bezkonkurencyjna umowa

W Kodeksie pracy możliwość zawierania z pracownikami umów o zakazie konkurencji jest wyrażona wprost od blisko 25 lat. Jednak mimo ćwierćwiecza obecności tych przepisów na rynku powszechnie zdarzają się umowy pełne luk, niemożliwe do wyegzekwowania i skutkujące niepełną ochroną interesów pracodawcy. – r. pr. Łukasz Chruściel oraz apl. radc. Maria Boczek komentują dla Personel Plus @Wolters Kluwer.

Pełna treść artykułu: tutaj. 

Kontrole trzeźwości w miejscu pracy: to nie przełom, to kropka nad i

Nie możemy zgodzić się z twierdzeniem, że nietrzeźwość pracowników może być w jakikolwiek sposób chroniona, w tym w szczególności przez przepisy dotyczące prywatności. Nietrzeźwy pracownik stanowi zagrożenie zarówno dla siebie, jak i innych osób znajdujących się w zakładzie pracy czy też jego okolicy. – r. pr. Robert Stępień, r. pr. Paweł Sych oraz Patryk Kozieł komentują dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł: tutaj.

Nowelizacja przepisów o pracy zdalnej – o czym powinni pamiętać pracodawcy i pracownicy?

Praca zdalna na dużą skalę pojawiła się w Polsce wraz z początkiem epidemii SARS-CoV-2 w marcu 2020 roku. Aktualne przepisy specustawy covidowej mają charakter przejściowy i tylko fragmentarycznie regulują kwestie związane ze świadczeniem pracy spoza firmy. – adw. Bartosz Tomanek komentuje dla IT-Leaders.

Artykuł: tutaj. 

 

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.