HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Rejestr umów o dzieło od 2021 roku

Wielu przedsiębiorców rezygnuje z umów o dzieło i przenosi takie osoby na etaty lub zlecenia. Czasem rezygnują ze współpracy. Należy pamiętać, że jeśli zrezygnują z umowy o dzieło i przeniosą taką osobę np. na oskładkowane zlecenie, to pojawi się ona w rejestrach ZUS jako zlecenie i powstanie pytanie, co się zmieniło w relacjach z wykonawcą dzieła od nowego roku. Może to doprowadzić do kontroli za poprzednie lata i zakwestionowania stosowanych dotychczas umów. –  r. pr. Łukasz Chruściel komentuje dla Rzeczpospolitej.

Artykuł dostępny tutaj. 

#koronawirusalert: Nowe rozporządzenie antycovidowe

Nowe rozporządzenie antycovidowe – rozszerzony obowiązek kwarantanny i ograniczenia w prowadzeniu działalności.

Wczoraj, tj. 21 grudnia br. opublikowano nowe rozporządzenie, które zacznie obowiązywać od 28 grudnia br. do 17 stycznia 2021 r.

Najważniejsze zmiany dotyczą rozszerzenia kręgu osób, które będą zobowiązane do poddania się kwarantannie. Zmieniono również krąg podmiotów, których działalność podlegać będzie ograniczeniom.

Kwarantanna po przekroczeniu granicy

Co do zasady osoby przyjeżdzające do Polski spoza państwa członkowskiego UE będą zobowiązane do odbycia kwarantanny wynoszącej 10 dni od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Z obowiązku zwolnione będą osoby, które przekraczają granicę w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, m.in. załogi samolotów czy kierowców wykonujących międzynarodowy transport samochodowy.

W przypadku przyjazdu z państwa członkowskiego UE kwarantanna będzie dotyczyć przypadków przekraczania granicy samolotem, pociągiem lub samochodem przystosowanym do transportu więcej niż 9 osób (łącznie z kierowcą). Obowiązek ten nie będzie dotyczył więc osób przekraczających granicę na własną rękę samochodem osobowym. Poza wyjątkami analogicznymi jak w przypadku przekraczania granicy z państwa spoza UE, z kwarantanny zwolnione będą osoby, które przekraczają granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce lub w państwie sąsiednim.

Ponadto z obowiązku kwarantanny zwolnione będą osoby zaszczepione przeciwko COVID-19 i posiadające odpowiednie zaświadczenie o poddaniu się szczepieniu.

Ograniczenia w prowadzeniu działalności handlowej

Od 28 grudnia br. zmianie ulegnie krąg podmiotów, które w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchni sprzedaży lub świadczenia usług powyżej 2000 m2 nie będą mogły prowadzić działalności. Zakaz obejmie m.in. przedsiębiorców, których przeważająca działalność polega na sprzedaży odzieży lub butów. Natomiast z dotychczasowego zakazu wyłączeni zostali ci przedsiębiorcy, w przypadku których przeważająca działalność stanowi sprzedaż mebli. Ponadto zakazane będzie prowadzenie sprzedaży detalicznej lub świadczenia usług na wyspach handlowych znajdujących się ww. obiektach.  Zakaz obowiązywać będzie do 17 stycznia 2021 r.

Ponadto w placówkach handlowych niezbędne będzie odkażanie stanowisk kasowych co najmniej raz na godzinę oraz zapewnienie rękawiczek lub środków do dezynfekcji rąk. Są to obowiązki przedsiębiorców, których niespełnienie może skutkować m.in. nieprzyznaniem lub odebraniem pomocy publicznej udzielonej na podstawie tzw. ustawy antykryzysowej.

Działalność hoteli a wyjazdy służbowe

Zmianie ulegną również zasady prowadzenia działalności hotelowej. Co do zasady nie będzie już możliwe korzystanie z usług noclegowych w razie wykonywania czynności służbowych lub zawodowych. Wyjątki od tej zasady zostały wymienione w rozporządzeniu i dot. m.in. osób wykonujących zawód medyczny, kierowców transportu drogowego, załóg statków, samolotów czy pociągów, jak również pełnomocników procesowych, świadków czy biegłych wezwanych na rozprawę przed sądem. Osoba, która będzie chciała skorzystać z noclegu w hotelu będzie musiała potwierdzić, że objęta jest którymkolwiek z wyjątków, za pomocy właściwego dokumentu, np. wezwania z sądu na dany dzień rozprawy. Dodatkowo z zakazu wyłączone są hotele robotnicze oraz hotele dla pracowników sezonowych.

Obowiązki pracodawców

Podobnie jak dotychczas, pracodawcy będą zobowiązani do zapewnienia osobom zatrudnionym rękawiczek lub środków dezynfekujących, jak również do zachowania odległości między stanowiskami pracy wynoszącej co najmniej 1,5 m. Odległość ta może być mniejsza jedynie w sytuacji, gdy jej zapewnienie nie jest możliwe ze względu na charakter działalności wykonywanej w danym zakładzie pracy (np. na linii produkcyjnej). W takiej sytuacji pracodawca musi jednak zapewnić inne środki ochrony indywidualnej mające zapobiegać zakażeniom.

Ponadto utrzymany został obowiązek zasłania ust i nosa przez pracowników, jeżeli w danym pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba. Nakaz ten jest jednak względy, bowiem pracodawca może postanowić, że obowiązek ten nie będzie stosowany. W takiej sytuacji rekomendujemy jednak każdorazowo ocenę, jakie jest ryzyko zakażenia, z uwzględnieniem warunków pracy oraz ewentualnie zastosowanie innych środków zapobiegawczych. Nakaz ten nadal nie będzie obowiązywał w trakcie spożywania posiłków oraz napojów.

Zadaniem prawników jest umożliwianie sprawnego funkcjonowania firm

Zadaniem prawników jest umożliwianie sprawnego funkcjonowania firm – r. pr. Sławomir Paruch w rozmowie z redaktorem Wojciechem Tumidalskim dla RZECZoPRAWIE.

O rozwoju @PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler, nawiązaniu współpracy z Littler, pandemii oraz standardach współpracy z prawnikami.

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy: tutaj. 

Loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od 22 grudnia

Polski rząd ogłosił za pośrednictwem mediów, że loty z Wielkiej Brytanii zostaną zawieszone od wtorku (tj. od północy między poniedziałkiem a wtorkiem).

Ponadto planuje się wprowadzenie dziesięciodniowej kwarantanny dla przybywających ze strefy Schengen, przynajmniej dla osób podróżujących transportem zbiorowym. Nie wiadomo jeszcze, czy kwarantanna będzie miała zastosowanie również w przypadku podróży lotniczych.

Podróżni, którzy zostali już zaszczepieni przeciwko COVID-19, będą zwolnieni z kwarantanny po przyjeździe.

Pomimo planowanego wprowadzenia kwarantanny dla przybywających ze strefy Schengen, wydaje się, że rząd nie przewiduje  ponownego wprowadzenia kontroli na granicach Schengen. Odpowiedzialność za zgłaszanie podróżnych w celu przeprowadzenia kwarantanny zostanie przeniesiona na przewoźników.

Na chwilę obecną teksty projektów rozporządzeń nie są dostępne. Ze względu na krótki przedział czasowy zakładamy, że rozporządzenia zostaną opublikowane na ostatnią chwilę, bez możliwości zaznajomienia się z ich treścią przed publikacją.

 

HRwChmurze: Chatboty w służbie rekrutacji

Automatyzacja oraz digitalizacja nawet podstawowych procesów w firmie może przynieść przedsiębiorstwom wiele korzyści. Pierwszą z zalet, jakie dostrzegamy, jest oszczędność czasu, a w rezultacie środków, które są niezbędne do zorganizowania danego procesu. Dlatego też coraz popularniejsze staje się stosowanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Przykładem takiego rozwiązania są chatboty, które coraz częściej angażuje się w proces rekrutacji. Głównym powodem ich „zaangażowania” jest przede wszystkim chęć skrócenie czasu rekrutacji, przy jednoczesnym utrzymaniu odpowiedniego poziomu, który nie zniechęci potencjalnych kandydatów już na starcie. Należy pamiętać, że rola chatbotów ma charakter pomocniczy, gdyż mogą one być wykorzystane głównie w celu udzielania odpowiedzi na pytania kandydatów. Oprócz samego wspomagania, mogą również wyręczać rekrutrów w początkowym stadium procesu.

Szereg korzyści, ale pamiętajmy o obowiązkach

Sztuczna inteligencja w procesie rekrutacji może być odpowiedzialna za szereg działań – począwszy od analizowania przesłanych przez kandydatów dokumentów pod kątem ich zbieżności z oczekiwaniami pracodawcy, aż po ustalanie terminów spotkań z kandydatami. Dzięki temu znaczna część czynności powtarzalnych zostaje powierzona algorytmom, a osoby odpowiedzialne za rekrutacje mają możliwość skupienia się na wyborze kandydata, który spełnia oczekiwania firmy. Jest to również niewątpliwie duże udogodnienie dla osób poszukujących pracy. Przyspieszenie procesu rekrutacji skraca jednocześnie czas oczekiwania na odpowiedzi z decyzją o przyjęciu do pracy lub też o odmowie.

Wprowadzając tego rodzaju rozwiązanie, należy jednak pamiętać o podstawowych obowiązkach wynikających z przepisów o ochronie danych osobowych. Możliwość zastosowania mechanizmu zautomatyzowanego podejmowania decyzji jest uzależniona od spełnienia jednej z trzech przesłanek. W przypadku rekrutacji właściwą przesłanką legalizującą jest zgoda kandydata. Mimo że nie mamy możliwości wymuszenia na kandydacie jej udzielenia, to jednak przedstawienie kandydatowi korzyści płynących z tego rodzaju trybu może przyczynić się do podjęcia przez niego decyzji o wyrażeniu zgody. Niewątpliwie osobom poszukującym pracy zależy na tym, by czas od przesłania aplikacji do dnia otrzymania informacji lub zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną był jak najkrótszy. Dzięki automatyzacji procesu czas oczekiwania na finalną odpowiedź z ofertą pracy ulegnie istotnemu skróceniu. Kandydat nie musi bowiem czekać aż rekruter przeanalizuje wszystkie kandydatury, a następnie odpowie każdemu kandydatowi indywidualnie, ponieważ mechanizm oparty na sztucznej inteligencji jest w stanie obsługiwać wiele procesów jednocześnie. Kolejnym pozytywnym aspektem zastosowania sztucznej inteligencji w toku rekrutacji jest uniknięcie podejmowania decyzji na podstawie pozamerytorycznych kryteriów. Właściwie ustawiony algorytm będzie dokonywał wstępnej selekcji tych kandydatów, którzy spełniają określone i obiektywne kryteria, identyczne dla wszystkich aplikujących na dane stanowisko.

Należy jednak pamiętać, że w większości sytuacji nie będzie możliwe oparcie całego procesu rekrutacji jedynie na sztucznej inteligencji. W tym celu należy zapewnić, przynajmniej częściowo, udział czynnika ludzkiego.

Konieczność uwzględnienia czynnika ludzkiego wynika ze stopnia skomplikowania procesu rekrutacyjnego, w którym na danym stanowisku oprócz umiejętności twardych i „mierzalnych” (jak konkretne wykształcenie czy posiadanie uprawnień) liczą się niejednokrotnie również tzw. umiejętności miękkie, które mogą zostać ocenione jedynie przez drugiego człowieka. Nawet najlepsze testy psychologiczne nie są w stanie w pełni ocenić takie umiejętności. Może się to odbywać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzonej w formie wideokonferencji.

Udział czynnika ludzkiego wynika także z konieczności zapewnienia prawa do uzyskania interwencji ludzkiej ze strony administratora, do wyrażenia własnego stanowiska i do zakwestionowania tej decyzji, co zagwarantowane jest przez przepisy o ochronie danych osobiwych. W rezultacie konieczne pozostaje dwutorowe zorganizowanie procesu rekrutacji, w którym jedną z możliwości jest przyspieszona procedura obsługiwana przez chatbota. Warunkiem skorzystania z niej będzie wówczas zgoda kandydata, a w przypadku braku jej wyrażenia kandydat będzie kierowany do „klasycznej” procedury rekrutacyjnej.

Należy również pamiętać, że wyrażenie zgody lub jej brak, nie może wpływać na możliwość uzyskania zatrudnienia. Nie można z góry odrzucać kandydatów, który zgody nie wyrażą. Niemniej jednak pracodawca może zachęcać do skorzystania z trybu zautomatyzowanego, przedstawiając jego zalety z perspektywy kandydata.

Kolejnym istotnym obowiązkiem jest konieczność dostosowania treści klauzul informacyjnych. W sytuacji kiedy decyzje o zaakceptowaniu bądź odrzuceniu kandydatury zapadają w sposób zautomatyzowany, administrator realizując obowiązek informacyjny, musi poinformować osobę, której dane osobowe są przetwarzane, o zautomatyzowanym podejmowaniu decyzji, jak również podać istotne informacje o zasadach ich podejmowania, a także o znaczeniu i przewidywanych konsekwencjach takiego przetwarzania. W konsekwencji w klauzuli informacyjnej powinna znaleźć się konkretna informacja o podstawie podejmowanej decyzja.

Dane szczególnych kategorii

Ogólnym wyjątkiem, który podlega wyłączeniu spod możliwości stosowania mechanizmu zautomatyzowanego podejmowania decyzji, są dane szczególnych kategorii – tzw. „dane wrażliwe”. W przypadku ich wystąpienia nie ma możliwości podjęcia decyzji w sposób zautomatyzowany, chyba że mamy do czynienia z sytuacją wyrażenia zgody przez osobę, której dane są przetwarzane lub przetwarzanie jest niezbędne ze względów związanych z ważnym interesem publicznym. Jednocześnie muszą także istnieć właściwe środki ochrony praw, wolności i prawnie uzasadnionych interesów osoby, której dane dotyczą. W praktyce jednak w procesie rekrutacji tematyka danych wrażliwych często jest pomijana, a co za tym idzie z perspektywy zastosowania chatbotów w procesie rekrutacji nie powinna stanowić istotnej przeszkody.

Obchodzenie przepisów o pracy tymczasowej tylko dla ryzykantów

Pracodawca użytkownik, który korzystając z usług różnych agencji pracy tymczasowej wciąż zatrudnia tę samą osobę, ryzykuje, że między nim a tą osobą zostanie ustalony stosunek pracy i że sąd przyznaje jej świadczenia pracownicze za trzy lata wstecz – r. pr. Sławomir Paruch komentuje dla Rzeczpospolitej. 

Artykuł: tutaj. 

Elastyczny czas pracy – pytania i odpowiedzi

Pytanie #28: Jeżeli pracodawca ustala ruchomy czas pracy między godzinami 7 a 11, to w razie pojawienia się potrzeby rozpoczęcia pracy (ze względów biznesowych), o godzinie 10 w wyznaczonym okresie, czy będzie wymagane ustalenie rozkładu czasu pracy? Na przykład, z 7-dniowym wyprzedzeniem?

Przepisy tego nie regulują. Najlepiej gdyby regulamin pracy przewidywał aby w wyjątkowych sytuacjach pracodawca był uprawniony do wskazanie konkretnej godziny danego dnia. 7-dniowe uprzedzenie nie znajdzie zastosowania, choć istotnie pracownik powinien być poinformowany zawczasu żeby móc przeorganizować swój czas np. jeżeli planował przyjść na godz. 11, bo na 10 miał umówionego lekarza.

Elastyczny czas pracy – pytania i odpowiedzi

Pytanie #27: W jaki sposób traktować nadgodziny osób wspomnianych w art. 154 zn4? Czy mogą takie nadgodziny wystąpić? Jak należy dokumentować ten fakt?

Jak rozumiem chodzi o 1514. Takim osobom nie przysługuje prawo do nadgodzin bo to one decydują o swojej organizacji pracy. Jeżeli jednak praca nadliczbowa jest wynikiem stałej i wadliwej organizacji pracy narzuconej przez pracodawcę, wówczas rekompensata przysługuje. Godziny kierowników są ewidencjonowane, w przypadku osób zarządzających nie ma takiego obowiązku – mogą wykazywać liczbę godzin każdym innym dowodem.

Elastyczny czas pracy – pytania i odpowiedzi

Pytanie #26: Jak ma się wykonanie zadań, w krótszym okresie, np. 3 dni robocze, w zadaniowym systemie czasu pracy do normy tygodniowej, która w tym systemie również musi być spełniona?

W systemie zadaniowym nie ma normy czasowej, ale zadaniowa. Liczy się to, czy pracownik wykonał zadania, a nie czy przepracował średnio 40 godz. tygodniowo. Oczywiście, zadania powinny być wyznaczone w takim wymiarze by nadawały się do wykonania w średnio 40 godzin tygodniowo. Jeżeli tak było, a pracownik wyrobi się szybciej jest to jego „zysk”, jeżeli wolniej, to czas ponad normę nie jest pracą nadliczbową.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.