HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Nowe zasady delegowania pracowników do Polski w mocy od 4 września 2020 r.

Nowelizacja ustawy o delegowaniu pracowników wejdzie w życie 4 września 2020 r. (14 dni po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw).

Oznacza to, że od 4 września 2020 r. pracodawcy delegujący pracowników do Polski będą musieli spełniać nowe obowiązki – m.in. w szerszym stopniu zapewniać delegowanym pracownikom warunki zatrudnienia regulowane polskimi przepisami oraz w terminie 7 dni informować PIP o zmianach wszelkich okoliczności dotyczących delegowania.

Nowe obowiązki dotyczą zarówno delegowań rozpoczętych po 4 września 2020 r., jak i tych, które na dzień 4 września 2020 r. już będą w toku.

Więcej informacji na temat nowych zasad delegowania można przeczytać tutaj.

Polska otwiera się na loty międzynarodowe z większości krajów; nowe kategorie cudzoziemców uprawnione do wjazdu

Od 12 sierpnia 2020 roku Polska otworzyła swoje granice dla bezpośrednich lotów z większości krajów świata. Bezpośrednie loty do Polski są niemożliwe tylko w przypadku 44 krajów. Wśród krajów objętych zakazem znajdują się Chiny, Rosja, Brazylia i Stany Zjednoczone. Pełną listę 44 krajów można znaleźć tutaj: [link].

Pasażerowie bezpośrednich lotów do Polski są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do Polski (z wyjątkiem podróżnych odbywających bezpośrednie loty z Białorusi i Ukrainy – obowiązek kwarantanny po wjeździe został przywrócony dla tych lotów od 15 sierpnia 2020 r.).

Ograniczenia dotyczące kategorii cudzoziemców uprawnionych do wjazdu do Polski w dalszym ciągu obowiązują również w przypadku podróży spoza strefy Schengen (mają zastosowanie liczne wyjątki).

Od 13 sierpnia 2020 r. dodano nową kategorię cudzoziemców uprawnionych do wjazdu do Polski ­­­- obywatele i legalni rezydenci 8 wskazanych krajów (w tym np. Kanady i Japonii) mogą przybyć do Polski samolotem na zwykłych warunkach sprzed epidemii Covid-19, niezależnie od celu wizyty i kraju z którego przylatują. Pełną listę 8 uprawnionych krajów i więcej informacji można znaleźć tutaj: [link].

Polska otwiera się na loty z dodatkowych krajów uznanych za bezpieczne epidemicznie

Od 12 sierpnia 2020 roku Polska otworzyła swoje granice dla bezpośrednich lotów z większości krajów świata. Bezpośrednie loty do Polski są niemożliwe tylko w przypadku 44 krajów. Pełna lista krajów objętych zakazem znajduje się poniżej:

1) Bośnia i Hercegowina;

2) Chiny;

3) Czarnogóra;

4) Wyspy Świętego Tomasza i Książęca;

5) Rosja;

6) Brazylia;

7) Andora;

8) Arabia Saudyjska;

9) Bahrajn;

10) Eswatini (dawniej Suazi);

11) Meksyk;

12) Izrael;

13) Katar;

14) Kuwejt;

15) Argentyna;

16) Armenia;

17) Chile;

18) Republika Dominikany;

19) Ekwador;

20) Gabon;

21) Gwatemala;

22) Honduras;

23) Irak;

24) Kazachstan;

25) Kirgistan;

26) Kolumbia;

27) Kosowo;

28) Kostaryka;

29) Macedonia Północna;

30) Malediwy;

31) Mołdawia;

32) Panama;

33) Peru;

34) Republika Południowej Afryki (RPA);

35) Salwador;

36) Serbia;

37) Singapur;

38) Surinam;

39) Republika Zielonego Przylądka;

40) Stany Zjednoczone;

41) Oman;

42) Luksemburg;

43) Boliwia;

44) Bahamy.

Pasażerowie bezpośrednich lotów do Polski są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny po wjeździe do Polski (z wyjątkiem podróżnych odbywających bezpośrednie loty z Białorusi i Ukrainy – obowiązek kwarantanny po wjeździe został przywrócony dla tych lotów od 15 sierpnia 2020 r.).

Ograniczenia dotyczące kategorii cudzoziemców uprawnionych do wjazdu do Polski w dalszym ciągu obowiązują również w przypadku podróży spoza strefy Schengen (mają zastosowanie liczne wyjątki).

Od 13 sierpnia 2020 r. dodano nową kategorię cudzoziemców uprawnionych do wjazdu do Polski ­­­- obywatele i legalni rezydenci 8 wskazanych krajów mogą przybyć do Polski samolotem na zwykłych warunkach sprzed epidemii Covid-19, niezależnie od celu wizyty i kraju z którego przylatują. Pełną listę 8 uprawionych krajów przedstawiono poniżej:

1) Gruzja

2) Japonia

3) Kanada

4) Nowa Zelandia

5) Tajlandia

6) Korea Południowa

7) Tunezja

8) Australia

Polskie władze nie określiły, kto będzie uważany za legalnego rezydenta ww. krajów. Straż Graniczna może w szczególności weryfikować wizy lub zezwolenia na pobyt wydane przez jeden z tych krajów w celu podjęcia decyzji o zezwoleniu na wjazd do Polski.

W przypadku cudzoziemców, którzy mogą przebywać bez wizy w uprawnionych krajach, cudzoziemiec będzie musiał udowodnić Straży Granicznej swoje prawo pobytu, aby móc wjechać do Polski. W tej chwili nie ma dalszych informacji, jak władze będą podchodzić do takich przypadków.

Spotkania on-line dla Klientów PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global

Zapraszamy na cykl wydarzeń on-line, który adresujemy tylko i wyłącznie do Klientów PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global.

W tym gronie będziemy chcieli spotykać się z Państwem regularnie raz w miesiącu i rozmawiać o aktualnych zagadnieniach dot. prawa HR.

Temat najbliższego spotkania: Praca hybrydowa w domu i w biurze. 

Omówimy między innymi następujące zagadnienia:

  • czy i jak wprowadzić regulamin pracy hybrydowej;
  • jak bezpiecznie zarządzić czasem pracy;
  • jak zapewnić niezbędny sprzęt i czy pokryć koszty sprzętu prywatnego, w tym biura domowego;
  • jak zapewnić bhp;
  • jak zwalniać za uchybienia przy pracy hybrydowej.

Prowadzący: r. pr. Sławomir Paruch, partner

Termin: 22 września 2020 r., (wtorek), godz. 11:00 – 11:30, on-line

Zgłoszenia prosimy kierować na adres: perspektywyhr@pcslegal.pl

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ze względu na specyfikę spotkania i umożliwienie przeprowadzenie merytorycznej dyskusji liczba miejsc ograniczona.

Zachęcamy do przesyłania wraz ze zgłoszeniem pytań dotyczących tematu. Prowadzący postara się odnieść do nich podczas spotkania.

W potwierdzeniu zgłoszenia otrzymają Państwo informacje o sposobie połączenia.

Dużego biznesu tarcza nie osłoni

Przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 250 osób, mogą ubiegać się o pomoc w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju od 9 czerwca. Jak dotąd zainteresowało się nią nieco ponad 10 proc. z 3,6 tys. uprawnionych podmiotów. Z kompletnym wnioskiem wystąpiło na razie 200 firm, a drugie tyle jest na etapie aplikowania. Wiele wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach liczba chętnych do otrzymania wsparcia niewiele się zmieni. Jak informują nas kancelarie prawne, które pomagają firmom w procesie ubiegania się o pieniądze z tarczy, duzi gracze rezygnują. – Michał Bodziony komentuje dla Dziennika Gazety Prawnej.

Artykuł dostępny tutaj. 

Pasażerowie z Ukrainy i Białorusi ponownie objęci kwarantanną po wjeździe

Od 15 sierpnia 2020 r. pasażerowie bezpośrednich lotów z Ukrainy i Białorusi do Polski są ponownie zobowiązani do poddania się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po wjeździe do Polski.

Pasażerowie bezpośrednich lotów z Ukrainy i Białorusi do Polski byli zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny przez krótki okres, od 8 sierpnia do 14 sierpnia 2020 r. Osoby, które już wjechały w tym okresie do Polski bez kwarantanny, nie muszą teraz poddawać się samoizolacji.

Programy dobrowolnych odejść. PCS | Littler dla Ius Focus

Pracodawca może wprowadzić program dobrowolnych odejść (PDO) zamiast uruchomienia procedury zwolnień grupowych. Nie narusza w ten sposób prawa ani nie zmierza do jego obejścia. Porozumienia o rozwiązaniu umów zawierane na podstawie regulaminu dobrowolnych odejść są wliczane do zwolnień grupowych. Pracodawca ma jednak wybór i może zdecydować, że uruchamia procedurę zwolnień grupowych albo program dobrowolnych odejść, ale bez rygorów proceduralnych przewidzianych w tej ustawie – r. pr. Sandra Szybak-Bizacka oraz apl. radc. Kinga Polewka komentują dla Ius Focus. PCS Paruch Chruściel Schiffter | Littler Global wyłącznym kontrybutorem Ius Focus w zakresie prawa HR.

Artykuł dostępny tutaj.

 

Organizacja pracy w dobie koronawirusa. Kontrole PIP w żółtych i czerwonych strefach

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiada kontrole u pracodawców prowadzących działalność w żółtych i czerwonych strefach zakażeń. Inspektorzy sprawdzą, czy pracodawcy podjęli odpowiednie działania w celu zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, dostosowanych do obecnej sytuacji.

W PCS Paruch Chruściel Schiffter| Littler Global od początku wspieramy naszych Klientów w tym zakresie, wdrażając rozwiązania szyte na miarę i obejmujące w szczególności:

  • stworzenie polityki określającej organizację pracy w dobie koronawirusa
  • dokonanie weryfikacji oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy
  • działania prewencyjne obejmujące budowanie świadomości pracowników w zakresie BHP i nowych warunków pracy
  • wdrożenie polityki postępowania na wypadek wystąpienia przypadku koronawirusa
  • dbałość o prawidłowość prowadzonych kontroli

Zespół #PCS jest do Państwa dyspozycji.

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.