HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Elastyczny czas pracy – pytania i odpowiedzi

Pytanie#12: Czy pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy, pracując poza normalnymi godzinami mają prawo do rekompensaty w formie czasu wolnego?  

Odpowiedź: Przepis art. 1514 § 1 wskazuje, że pracownicy zarządzający w imieniu pracodawcy zakładem pracy wykonują w razie konieczności prace poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia i dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Pomimo, że przepis wyraźnie o tym nie stanowi przyjmuje się również, że za taką pracę nie przysługuje w zamian także czas wolny, gdyż uprawnienie to stanowi alternatywną formę rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych.

 

Kto musi nosić maseczki? Pracodawcy mogą karać finansowo za ich brak

Jeśli pracownik odmawia noszenia maseczki w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, pracodawca ma prawo ukarać go karą pieniężną. Z kolei gdyby pracownik zakaził się COVID-19 w miejscu pracy, pracodawca ponosi pełną odpowiedzialność prawną i finansową za takie zdarzenie – ostrzegają prawnicy – r. pr. Sławomir Paruch dla money.pl

Artykuł dostępny tutaj. 

 

Klienci i kontrahenci cenzurowani bardziej niż pracownicy

Ograniczenie kontaktu bezpośredniego między pracownikami lub klientami do maksimum 15 minut oraz rejestrowanie danych osób przychodzących z zewnątrz: ich nazwisk, imion i numeru telefonu, a nawet mierzenie – za ich zgodą – temperatury – zaleca Centralny Instytut Ochrony Pracy. W ocenie ekspertów, jego wytyczne są tylko wskazówką. Nie są wiążące, ale mogą pomóc w zorganizowaniu pracy w nowej rzeczywistości.  r. pr. Robert Stępień oraz Piotr Kozłowski komentują dla Prawo.pl

Artykuł dostępny tutaj. 

Zmiany w zasadach wjazdu cudzoziemców do Polski w czasie pandemii

Polski rząd zmienił kategorie cudzoziemców zwolnionych z zakazu wjazdu do Polski. Zakaz wjazdu nie ma obecnie zastosowania do przedstawionych poniżej kategorii cudzoziemców. Podkreślono zmiany wprowadzone ostatnią nowelizacją. Zmiany obowiązują od 21 maja.

1.Małżonkowie obywateli polskich, dzieci obywateli polskich, dzieci pozostające pod opieką obywateli polskich.

2. Posiadacze Karty Polaka (Karta Polaka).

3. Szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatycznego i konsularnego misji, tj. osoby posiadające stopień dyplomatyczny i członkowie ich rodzin.

4. Posiadacze zezwolenia na pobyt stały lub czasowy.

5. Posiadacze prawa do pracy na terytorium Polski, tj. cudzoziemcy uprawnieni do pracy na takich samych warunkach jak obywatele polscy, posiadacze zezwoleń na pracę, posiadacze zezwolenia na pracę sezonową, posiadacze krótkoterminowego zezwolenia na pracę (tzw. oświadczenie), pod warunkiem że:

a) wykonują pracę w Polsce lub

b) przedstawią dokumenty potwierdzające, że wykonywanie pracy rozpocznie się wkrótce po przekroczeniu granicy.

6. Cudzoziemcy, którzy prowadzą środek transportu w celu transportu osób lub towarów, a ich tranzyt odbywa się w ramach działalności zawodowej polegającej na transporcie towarów lub przewozu osób.

7. Kierowcy wykonujący międzynarodowy transport drogowy lub międzynarodowy transport kombinowany w tranzycie przez Polskę, aby skorzystać z obowiązkowego okresu odpoczynku w innym kraju.

8. Uczniowie i studenci studiujący w Polsce. Studenci są uprawnieni do wjazdu do Polski bez względu na ich narodowość lub tego czy studiują stacjonarnie.

9. Obywatele państw członkowskich UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii podróżujący przez Polskę nie dłużej niż 12 godzin do miejsca zamieszkania. Małżonkowie i dzieci cudzoziemców w tranzycie są również uprawnieni do przekraczania granicy.

10. Inne szczególnie uzasadnione przypadki (z zastrzeżeniem indywidualnej decyzji dowódcy posterunku Straży Granicznej po zatwierdzeniu przez Komendanta Głównego Straży Granicznej).

Po zmianie obowiązującej od 21 maja członkowie rodziny cudzoziemca posiadający wizę nadal nie są uprawnieni do wjazdu do Polski, jeśli nie należą do żadnej z kategorii wymienionych powyżej.

Webinar z Pulsem Biznesu

Zapraszamy do udziału w webinarze: Współczesne wyzwania i problemy pracodawców w relacjach ze związkami zawodowymi.

Poświęcony będzie kompleksowemu podejściu do relacji ze związkami zawodowymi, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnej sytuacji gospodarczej.

W tracie szkolenia online r. pr. Robert Stępień, partner odniesie się do współczesnych wyzwań i uwzględni najbardziej istotne, praktyczne problemy pracodawców w zakresie relacji ze związkami zawodowymi.

W trakcie webinaru dowiesz się m.in. :

  • jakie są uprawnienia związków zawodowych w związku z aktualną sytuacją
  • jak zawierać porozumienia ze związkami zawodowymi w zakresie przestoju ekonomicznego czy obniżenia czasu pracy
  • jak może wyglądać udział przedstawicieli związków zawodowych w indywidualnych spotkaniach z pracownikami
  • jakie dane możemy przekazać związkom zawodowym
  • jak przeprowadzać postępowania dotyczące ustalania liczby członków związku zawodowego

Termin: 17 czerwca br., godz. 11:00 – 13:00

Organizator: Puls Biznesu

Szczegółowy program oraz zgłoszenia dostępne tutaj. 

Sądy pracy wreszcie wracają do pracy

Wymiar sprawiedliwości zostaje uruchomiony po przerwie. Wznowieniu ulega także bieg zawieszonych terminów sądowych. Co więcej, na mocy nowych przepisów rozprawy będzie można przeprowadzać zdalnie lub zastąpić je posiedzeniami niejawnymi. Te i inne zmiany wpływają również na sprawy pracownicze – r. pr. Marcin Szlasa-Rokicki oraz r. pr. Robert Stępień wyjaśniają dla Dziennik Gazeta Prawna.

Artykuł dostępny tutaj. 

 

Nowe rozwiązani dot. zatrudnienia i pobytu cudzoziemców w Tarczy Antykryzysowej 3.0

Polskie władze wprowadziły nowe rozwiązania dotyczące statusu cudzoziemców w Polsce. Zmiany które są częścią Tarczy Antykryzysowej 3.0 odzwierciedlają fakt, że urzędy przygotowują się do ponownego otwarcia.

Po nowelizacji obecnie obowiązują następujące rozwiązania dotyczące prawa do pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce (podkreślono zmiany względem Tarczy Antykryzysowej 1.0 i 2.0):

  1. Automatyczne przedłużanie zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi – zezwolenia, które wygasają w okresie epidemii, będą automatycznie przedłużane do 30 dni po zakończeniu stanu epidemii.
  2. Polskie wizy krajowe i zezwolenia na pobyt, które wygasają w okresie stanu epidemii, będą automatycznie przedłużane do 30 dni po zakończeniu stanu epidemii.
  3. Cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie innych dokumentów niż polska wiza krajowa lub polskie zezwolenie na pobyt również skorzystają z automatycznego przedłużenia pobytu, pod warunkiem że przebywali w Polsce w 14 marca 2020 r.
  4. Cudzoziemcy, którzy obecnie przebywają w Polsce na podstawie innych dokumentów niż polska wiza krajowa lub polskie zezwolenie na pobyt i nie przebywali w Polsce w dniu 14 marca 2020 r., również będą mogli kontynuować pobyt w Polsce po wygaśnięciu swojego dokumentu. Aby skorzystać z przedłużenia będą jednak musieli złożyć odpowiedni wniosek w ciągu 30 dni od zakończenia stanu epidemii.
  5. Bieg terminu do złożenia wniosku o rejestrację pobytu obywatela Unii Europejskiej (90 dni od ostatniego przekroczenia polskiej granicy) rozpocznie się 23 maja 2020 r.
  6. Postępowania administracyjne będą kontynuowane, a bieg wszelkich terminów
    w sprawach imigracyjnych rozpocznie się 23 maja 2020 r. Urzędy są uprawnione do wzywania do złożenia nowych dokumentów lub wydawania negatywnych decyzji od 16 maja 2020 r.
  7. Wydłużenie czasu wyjazdu z Polski dla cudzoziemców zobowiązanych do wyjazdu do 30 dni po zakończeniu stanu epidemii.
  8. Automatyczne przedłużanie dokumentów potwierdzających status cudzoziemców takich jak tymczasowe zaświadczenia tożsamości cudzoziemca (np. dla ubiegających się o azyl) i Karty Polaka.
  9. Polskie plastikowe dokumenty tożsamości (karty pobytu), które tracą ważność podczas stanu epidemii, będą automatycznie przedłużane do 30 dni po zakończeniu tego stanu. Takie samo przedłużenie dotyczy kart pobytu członków rodziny obywateli Unii Europejskiej
  10. Ułatwienie komunikacji podczas trwających postępowań. Tymczasowo urzędy imigracyjne będą miały prawo przesyłać wnioskodawcom pisma drogą elektroniczną lub zastąpić obowiązkową wizytę w urzędzie połączeniem wideo.
  11. Zwolnienie z zezwolenia na pracę dla pracowników sezonowych. Uprawnieni pracownicy sezonowi są zwolnieni z posiadania zezwolenia na pracę do 30 dni po zakończeniu stanu epidemii, pod warunkiem że posiadali dokument uprawniający do pracy po 13 Marca 2020 r.
  12. Zdalne składanie wniosków wizowych. Obywatele Ukrainy, Rosji, Białorusi, Armenii, Gruzji i Mołdawii będą mogli wnioskować w swoich krajach o polskie wizy krajowe bez osobistej wizyty w konsulacie.
  13. Obowiązek kwarantanny zniesiony dla pracowników z EU/EOG. Pracownicy z EU lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, którzy podróżują do Polski w związku
    z pracą przez wewnętrzne granice EU będą zwolnieni z odbycia kwarantanny przez 14 dni po wjeździe.
  14. Możliwość zastosowania antykryzysowych rozwiązań prawa pracy do cudzoziemców. Specjalne rozwiązania, które zostały wprowadzone dla pracowników (skierowanie do pracy zdalnej, jednostronne zmniejszenie wymiaru czasu pracy, jednostronne zmniejszenie wynagrodzenia w czasie postoju) może być zastosowane wobec cudzoziemców bez niezgodności z prawem imigracyjnym.

PCS otwiera biuro we Wrocławiu. Mec. Karolina Kanclerz obejmuje funkcję Partnera Zarządzającego biurem we Wrocławiu

W maju br. Karolina Kanclerz, radca prawny wraz ze swoim Zespołem dołącza do kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter. Obejmuje stanowisko: Partnera, Zarządzającego biurem kancelarii we Wrocławiu.

Obecność PCS we Wrocławiu jest odpowiedzią na oczekiwania Klientów z Wrocławia i regionu dolnośląskiego. Połączenie doświadczeń Karoliny i pozostałych Partnerów PCS oraz ich zespołów, jak również rozległej struktury PCS, zapewni wyjątkową możliwość kontynuacji współpracy z Klientami w biurze PCS we Wrocławiu.

Karolina od kilkunastu lat świadczy pomoc prawną dla Klientów z Wrocławia i regionu dolnośląskiego. Karolina zdobywa uznanie Klientów i Partnerów PCS swoim unikalnym łączeniem interdyscyplinarnego doświadczenia z biznesowym podejściem do prowadzonych spraw. Doradza w sprawach kompleksowego wsparcia działów HR oraz compliance, w tym restrukturyzacji, zatrudniania i zwolnień wyższej kadry menadżerskiej. Wykorzystując kilkunastoletnie doświadczenie procesowe prowadzi Klientów w trakcie postępowań wyjaśniających na tle mobbingu i dyskryminacji.

„Spełniając prośby naszych Klientów, zdecydowaliśmy się na otwarcie kolejnego, piątego już biura kancelarii PCS. Wybór lokalizacji nie był przypadkowy. Na co dzień współpracujemy z wieloma Klientami z Wrocławia i regionu dolnośląskiego. Niezmiernie cieszy nas fakt, że biurem kancelarii pokieruje Karolina Kanclerz, wybitna specjalistka w obszarze prawa pracy, która doskonale zna oraz rozumie specyfikę firm funkcjonujących w regionie. Co znamienne, wszyscy obecni Partnerzy PCS współpracowali z Karoliną przez wiele lat. Okazuje się, że nasze drogi zawodowe rozeszły się na kilka lat, by teraz powrócić i tworzyć razem PCS.” – dodaje Sławomir Paruch partner założyciel PCS.

Karolina przez kilkanaście lat związana była z kancelarią Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, w której wcześniej miała okazję współpracować ze wszystkimi Partnerami PCS.

PCS Paruch Chruściel Schiffter to obecnie największa kancelaria prawa HR w Polsce, która specjalizuje się we wszystkich kwestiach prawa HR dot. zatrudnienia, w tym zatrudnienia i zwolnień, global mobility&immigration, wynagrodzeń i premii, compliance, ZFŚS, ZUS, sporów sądowych, restrukturyzacji, zasad motywacyjnych i lojalnościowych, czasu pracy, programów emerytalnych, PPK, PPE, danych osobowych.

Założycielami PCS jest czworo ekspertów: Sławomir Paruch, radca prawny; Łukasz Chruściel, radca prawny; Karolina Schiffter, adwokat oraz Robert Stępień, radca prawny. Zespół PCS tworzy obecnie grono ponad 50 doświadczonych prawników, konsultantów oraz wsparcia administracyjnego. Kancelaria posiada biura w pięciu lokalizacjach: Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu oraz Wrocławiu i planuje dalszą ekspansję, aby sprostać zapotrzebowaniu swoich Klientów.

ZOBACZ NASZ WROCŁAW

Projekt Tarczy Antykryzysowej 4.0 – podsumowanie prac

Prace nad projektem Tarczy Antykryzysowej 4.0 (?) są kontynuowane… Niektóre rozwiązania pozostały, inne zostały usunięte. Poniżej krótka aktualizacja.

1. Zasady wykonywania pracy zdalnej zostały doprecyzowane:

a) praca zdalna jest dopuszczalna, jeżeli pracownik ma możliwości techniczne i lokalowe do wykonywania takiej pracy;

b) pracodawca zapewnia środki pracy, materiały i obsługę logistyczną niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;

c) pracownik może korzystać z własnych środków pracy, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa informacji i danych osobowych;

d) pracownik wykonujący pracę zdalną prowadzi na polecenie pracodawcy ewidencję wykonywanych czynności;

e) pracodawca odpowiada za BHP oraz wypadki przy pracy tylko co do zapewnionych przez niego materiałów i środków pracy.

2. W okresie obowiązywania stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego każda ze stron ma prawo rozwiązania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy z zachowaniem 7-dniowego okresu wypowiedzenia.

3. Pracodawca ma możliwość wprowadzenia przestoju ekonomicznego/obniżenia wymiaru czasu pracy do 20% (nie więcej niż do 0,5 etatu) niezależnie od spadku obrotów:

a) nie jest wymagany konkretny %-owy spadek obrotów (chyba, że pracodawca chce się ubiegać o dofinansowania do wynagrodzeń);

b) warunkiem skorzystania z ww. rozwiązań jest wzrost kosztów wynagrodzeń w stosunku do przychodów ze sprzedaży towarów lub usług (w stosunku miesiąc do miesiąca przypadającego po 1 marca 2020 r.);

c) maksymalny okres korzystania z uprawnienia to nawet 12 miesięcy od ustania stanu epidemii;

d) wymagane jest porozumienie ze związkami zawodowymi albo przedstawicielami pracowników.

4. W okresie obowiązywania stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca ma możliwość jednostronnego udzielenia do 30 dni zaległego urlopu wypoczynkowego.

5. W okresie obowiązywania stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego, o ile u pracodawcy wystąpił %-owy spadek obrotów lub wzrost kosztów wynagrodzeń w rozumieniu ustawy:

a) wysokość odpraw i innych świadczeń z tytułu ustania stosunku pracy ogranicza się do 10-krotności minimalnego wynagrodzenia;

b) zawiesza się obowiązek tworzenia zfśs i dokonywania odpisów oraz obowiązek wypłaty świadczeń urlopowych;

c) pracodawca może zawiesić funkcjonowanie innych funduszy lub wykonanie zobowiązań o charakterze socjalno-bytowym (z wyłączeniem warunków umów o pracę) oraz stosować ustawową wysokość odpisu na zfśs;

6. Skrócenie odpoczynków dobowych i tygodniowych, wprowadzenie równoważnego systemu czasu pracy i okresu rozliczeniowego wydłużonego do maksymalnie 12 miesięcy lub stosowanie mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę jest możliwe nie tylko w przypadku %-owego spadku obrotów, ale również w przypadku wzrostu kosztów wynagrodzeń w stosunku do przychodów, w rozumieniu ustawy.

7. Kontrole u przedsiębiorcy – za zgodą przedsiębiorcy poszczególne czynności kontrolne mogą być przeprowadzane za pośrednictwem operatora pocztowego lub środków komunikacji elektronicznej.

Zerowy przychód nie pozbawia świadczenia postojowego

Zleceniobiorcy mają kłopot z wnioskami o świadczenie postojowe składanymi w maju. Nie wiedzą, jaką kwotę przychodu powinni wpisać, jeśli w kwietniu nic nie zarobili. Zdaniem ekspertów, podawany przychód ma pomóc w ustaleniu wysokości świadczenia, a nie prawa do tego świadczenia. Wpisane „0” nie przekreśla więc szansy na pomoc. Choć decyzja o przyznaniu postojowego w konkretnej sprawie zależy od interpretacji ZUS. – r. pr. Robert Stępień komentuje dla prawo.pl

Artykuł dostępny tutaj. 

 

Podaj swoją nazwę użytkownika lub adres email. Otrzymasz na maila link do zresetowania hasła.