HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Zdrowe miejsce pracy: Wonny problem

17.05.2022

W naszym cyklu dotyczącym bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy mówiliśmy już o wpływie hałasu czy temperatury na pracę i samopoczucie pracowników, a dziś chcielibyśmy poruszyć temat zapachu miejsca pracy. Przyjemna woń, aura świeżości w miejscu pracy mają znaczenie nie tylko w wymiarze estetycznym. Mogą one także wpływać na wizerunek firmy w oczach klientów, czy na zwiększenie efektywności i wydajności pracowników.

Czynniki wpływające na zapach w miejscu pracy są różne – z tymi które wynikają ze specyfiki działalności prowadzonej przez pracodawcę trudno skutecznie walczyć. W pewnych branżach, przy procesach produkcyjnych czy sortowaniu odpadów, nie da się całkowicie wyeliminować czynników drażniących zmysł powonienia, w takich wypadkach pracodawca musi kierować się technicznymi wytycznymi i przestrzegać określonych norm. Co istotne nie będą one dotyczyć emisji samych zapachów, a stężeń określonych substancji. Warto bowiem zaznaczyć, że mimo wynikającego z art. 85 Ustawy prawo ochrony środowiska – obowiązku ochrony powietrza – ustawodawca nie przewidział w polskim porządku prawnym ochrony powietrza przed zapachami, a jedynie przed określonymi substancjami w powietrzu. Zapach, czy też odór jest substancją niemierzalną, zaś jego odczuwanie w każdym przypadku ma charakter subiektywny. Zapachy, pomimo, iż mogą być uciążliwe nie mogą być badane, ponieważ w systemie prawnym nie istnieją normy prawne, które odnosiłyby się do zapachów (tak m.in. WSA w Warszawie w wyroku z dnia 6 marca 2014 r. (VIII SA/Wa 911/13).

Rozważając kwestie organizacji miejsca pracy wszędzie tam gdzie praca związana jest ze stosowaniem lub wydzielaniem się substancji trujących, zakaźnych, promieniotwórczych, drażniących lub uczulających oraz innych substancji o nieprzyjemnym zapachu, a także przy pracach pylących w wilgotnym i gorącym mikroklimacie lub powodujących intensywne brudzenie, pracodawca musi pamiętać o obowiązku zapewnienia co najmniej jednej kabiny natryskowej (z ciepłą wodą), na każdych 5 pracowników (lecz nie mniej niż jedną przy mniejszej liczbie zatrudnionych) – tak aby pracownicy jak najszybciej mogli pozbyć się uciążliwych woni.

To co powinno być przedmiotem zainteresowania, a niekiedy również zdecydowanej reakcji ze strony pracodawcy to sytuację, w których uciążliwa woń, jest następstwem działań będących w zasięgu władztwa pracodawcy. Wprawdzie jak już wspomnieliśmy powyżej, odczucia zapachowe to kwestia często subiektywna, ale są wonie, które w okolicznościach zawodowych trudno uznać za właściwe czy pożądane. Nieprzyjemny czy zbyt intensywny zapach w miejscu pracy może pochodzić choćby z niewysprzątanych toalet, nieopróżnionych koszy na śmieci, mocno przyprawionego jedzenia spożywanego przez pracowników, czy od samych pracowników, którzy są na bakier z higieną. Pracodawca jest obowiązany dbać nie tylko o bezpieczne, ale i o higieniczne środowisko pracy – to jest między innymi takie, w którym pracownik nie odczuwa dyskomfortu wynikającego z rozprzestrzeniania się kłopotliwych zapachów, brudu czy zanieczyszczenia. Konieczne jest zatem zapewnienie, aby miejsce pracy i pomieszczenia sanitarne były regularnie czyszczone i dezynfekowane. Ponadto przełożony ma prawo oczekiwać od pracowników, choćby mając na względzie ogólny obowiązek przestrzegania przez pracowników przepisów BHP (art. 211 KP) – dbałości o respektowanie zasad higieny i czystości w miejscu pracy. Może także wymagać pamiętania o obowiązku przestrzegania w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego (art. 100 KP). Brak zachowania powyższych reguł, przejawiający się choćby w przynoszeniu intensywnie pachnącego jedzenia, czy wpadaniu do biura po wytężonym treningu sportowym, może dla pracownika skończyć się odpowiedzialnością porządkową lub nawet dyscyplinarną, w przypadku jaskrawego czy powtarzającego się zachowania, które jest szkodliwe dla innych pracowników, albo w sposób istotny wpływa na ich skupienie czy koncentrację.

Chętnie pomożemy Państwu w przygotowaniu zasad dotyczących utrzymywania porządku i higieny w miejscu pracy – zapraszamy do kontaktu.