HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Zdrowe miejsce pracy: Uwaga – wypadek

25.10.2022

12 września Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane na temat wypadków przy pracy w pierwszym półroczu 2022 r. Choć liczba wypadków przy pracy wciąż jest wysoka, to warto podkreślić, że poszczególne wskaźniki nieznacznie się poprawiły – czas pokaże czy w kolejnych okresach ta pozytywna tendencja się utrzyma. W I. półroczu 2022 r. zgłoszono 27.900 wypadków przy pracy, co w porównaniu do I. półrocza 2021 r. jest wartością o 2,6% niższą. Podobnie zmniejszeniu uległa liczba pracowników poszkodowanych wypadkami przy pracy z 2,01 w I. półroczu 2021 r. do 1,89 w I. półroczu 2022 r.

W zakresie poszczególnych rodzajów wypadków dane dotyczące 2022 r. były w dużej mierze zbieżne z I. półroczem roku poprzedniego. Osób poszkodowanych w: 1) śmiertelnych wypadkach przy pracy było 0,3%, czyli tyle samo, ile w I. półroczu roku 2021 i 2020 r., 2) ciężkich wypadkach przy pracy – 0,5%, czyli spadek o 0,1% w porównaniu do I. półrocza roku poprzedniego, zaś liczba poszkodowanych w wypadkach z innym skutkiem zwiększyła się o 2,8%, podczas gdy w 2021 r. liczba ta wzrosła aż o 9,7% w stosunku do 2020 r.

W podziale wypadków przy pracy według rodzajów prowadzonej działalności gospodarczej cały czas można zaobserwować stałą tendencję do występowania największej i najmniejszej liczy wypadków przy pracy w określonych profesjach. W I. półroczu 2022 r. w podziale według rodzajów działalności gospodarczej najwyższy wskaźnik wypadkowości odnotowano w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (5,87%), dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (4,86%) oraz przetwórstwo przemysłowe (3,18%), natomiast najniższy w sekcjach: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (0,26%), informacja i komunikacja (0,28%) oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa (0,42%).

Najczęściej występujące przyczyny wypadków przy pracy w I. półroczu 2022 r. również nie wyłamują się spod ubiegłorocznych analiz i nadal niechlubne pierwsze miejsce zajmuje nieprawidłowe zachowanie się pracowników. W porwaniu do I. półrocza 2021, w I. półroczu 2022 r. niewłaściwe zachowanie się pracowników stanowiło przyczyną aż 61,1% wypadków przy pracy, czyli o 0,3% w stosunku do roku poprzedniego. Najniższy wskaźnik zanotowano ponownie przy niewłaściwym stanie psychofizycznym pracownika (ok. 3%).

Z kolei w zakresie czynności, jakie były wykonywane przez poszkodowanych w chwili wypadku przy pracy dalej przoduje: poruszanie się oraz transport ręczny, zaś najmniejsze wskaźniki zanotowano przy: obecności i operowaniu przedmiotami.

Jeśli chodzi o umiejscowienie urazu spowodowanego wypadkiem przy pracy to ciągle największy ich odsetek dotyczył: kończyn górnych oraz kończyn dolnych, a najmniejszy: szyi wraz z kręgosłupem oraz całego ciała.

Choć wyniki przeprowadzonej przez GUS analizy w zakresie wypadków przy pracy nadal nie napawają optymizmem, o tyle należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że od kilku lat aż 60% wypadków przy pracy nastąpiło na skutek niewłaściwego zachowania się pracowników. Ta okoliczność powinna przekonać pracodawców do częstszych szkoleń w zakresie zapewnienia i przestrzegania przez pracowników bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Warto stale zwiększać świadomość pracowników w kwestiach BHP i uświadamiać pracownikom rolę, jaką oni sami mogą odgrywać w procesie eliminacji powtarzających się uchybień. Włączenie załogi w system identyfikacji zachowań lub zaniechań, które w konsekwencji mogą prowadzić do naruszenia BHP, daje szansę na zahamowanie opisanego powyżej trendu.