Zdrowe miejsce pracy: Palenie w miejscu pracy
15.03.2022
Mówiąc o bezpieczeństwie i higienie pracy, czy w szerszym kontekście o zdrowiu pracowników, nie sposób pominąć tematu palenia w miejscu pracy. W Polsce od wielu lat obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, obejmuje on również zakaz palenia w pomieszczeniach zakładu pracy. Brak możliwości „puszczenia dymka” w pracy dotyczy nie tylko tradycyjnych papierosów, ale również popularnych papierosów elektrycznych czy tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych (produktów alternatywnych dla tradycyjnych papierosów).
Będąc w sidłach nałogu – gdzie palić w godzinach pracy?
Aktualnie pracodawca nie ma już obowiązku zorganizowania palarni w miejscu pracy, choć może zdecydować się na organizacje takiej przestrzeni, pamiętając o:
- wyposażeniu palarni w dostateczną ilość popielniczek;
- usytuowaniu palarni w sposób nienarażający osób niepalących na wdychanie dymu tytoniowego;
- przeznaczeniu na palarnię pomieszczenia o powierzchni nie mniejszej niż 4 m2;
- zorganizowaniu przestrzeni w taki sposób, aby na każdego pracownika najliczniejszej zmiany, korzystającego z palarni, przypadało co najmniej 0,1 m2 powierzchni podłogi;
- zapewnieniu przynajmniej 10-krotnej wymiany powietrza w ciągu godziny.
W praktyce palarnie w miejscu pracy spotykane są coraz rzadziej, zaś znaczna część pracodawców decyduje się na powzięcie rygorystycznych kroków i wprowadzenie, w wewnętrznych aktach zakładowych (np. w regulaminie pracy), zakazu palenia na terenie całej firmy, a zatem nie tylko na obszarze biura czy hali produkcyjnej, ale również w przestrzeni na zewnątrz zakładu pracy (na terenie pracodawcy). Za złamanie powyższych reguł, może być przewidziane nałożenie kary porządkowej.
W przypadku gdy pracodawca zdecyduje się na wprowadzenie twardych zakazów, pracownicy mogą wyjść na papierosa jedynie poza teren zakładu pracy, muszą jednak wówczas pamiętać o obowiązku poświęcania czasu pracy na pracę oraz regułach dotyczących przerw w pracy.
Polityka względem palących pracowników zależy de facto od woli pracodawcy. Oprócz dwóch przeciwstawnych rozwiązań – wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscu pracy albo jego dopuszczenia i zorganizowania palarni – możliwe jest również podjęcie innych, prozdrowotnych działań, wspierających pracowników w ich walce z nałogiem.
W takim wypadku możliwe będzie zaproponowanie pracownikom następujących benefitów pracowniczych:
- poszerzenia opieki medycznej;
- finansowania udziału w programach promujących zdrowy tryb życia;
- zapewniania wsparcia w procesie rzucania palenia.
Chętnie wesprzemy Państwa w przygotowaniu wewnętrznych regulacji w zakresie palenia w miejscu pracy.