Zdrowe miejsce pracy: Bezpieczeństwo na drogach wewnątrzzakładowych
15.11.2022
Każde miejsce pracy musi być bezpieczne dla osób oraz pojazdów, które są użytkowane na terenie przedsiębiorstwa. Tam, gdzie w zakładzie pracy jednocześnie pracują, poruszają się ludzie i jeżdżą maszyny, samochody czy wózki jezdniowe – nie trudno o wypadek. W takim miejscu konieczne jest odpowiednie zorganizowanie ruchu wewnątrzzakładowego oraz odpowiednie oznakowanie wewnętrznych dróg ruchu.
I. Drogi wewnątrzzakładowe, na których pracodawca ustalił strefę ruchu
- Strefa ruchu jest to obszar obejmujący co najmniej jedną drogę wewnętrzną, na który wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
Wyznaczenie strefy ruchu na drogach wewnątrzzakładowych jest równoznaczne z przeniesieniem na drogi wewnątrzzakładowe zasad i wszystkich przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie zasad ruchu, (a nie tylko znaki, jak w przypadku dróg nie objętych strefą ruchu).
W strefach ruchu policja oraz straż miejska mogą przeprowadzać kontrole i interweniować na takich samych zasadach jak na drogach publicznych.
- W Decyzję o ustaleniu takiej strefy podejmuje podmiot zarządzający drogami wewnętrznymi (BSPZ). W celu oznakowania ustalonej strefy ruchu pracodawca powinien umieścić na wszystkich wjazdach do strefy ruchu znak D-52 „strefa ruchu”. W strefie ruchu stosuje się znaki takie jak na drogach wewnętrznych tj. z grupy małych lub mini.
W celu wskazania wyjazdu z drogi wewnętrznej położonej w strefie ruchu pracodawca powinien umieścić na wszystkich wjazdach do strefy ruchu Znak D-53 „koniec strefy ruchu”. Znak ten umieszcza się na wszystkich wyjazdach ze strefy oznakowanej znakami D-52, w tym samym przekroju poprzecznym drogi co znak D-52. Znak D-53 „koniec strefy ruchu” może być umieszczony po lewej stronie jezdni, na odwrotnej stronie znaku D-52.
- Pracodawca przeprowadza co najmniej raz na 12 miesięcy kontrolę prawidłowości zastosowania, wykonania, funkcjonowania i utrzymania wszystkich znaków drogowych, urządzeń sygnalizacji świetlnej, urządzeń sygnalizacji dźwiękowej oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego umieszczonych na drogach wewnątrzzakładowych objętych strefą ruchu.
II. Drogi wewnątrzzakładowe, na których pracodawca nie ustalił strefy ruchu
- Osoby skręcające z drogi publicznej na drogę wewnątrzzakładową powinny być o tym fakcie informowane. Drogi wewnątrzzakładowe należą do kategorii dróg wewnętrznych (tj. dróg, które nie są zaliczane do dróg publicznych).
W celu wskazania wjazdu z drogi publicznej na drogę wewnątrzzakładową pracodawca powinien ustawić znak D-46 „droga wewnętrzna”. Na znaku może być umieszczony napis wskazujący zarządcę tej drogi (np. pracodawcę).
W celu wskazania wyjazdu z drogi wewnętrznej na drogę publiczną pracodawca powinien ustawić znak D-47 „koniec drogi wewnętrznej”. Znak ten może być umieszczony po lewej stronie jezdni, na odwrotnej stronie znaku D-46. Pojazd wyjeżdżający z drogi wewnętrznej na drogę publiczną włącza się do ruchu co pociąga za sobą obowiązek ustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu drogowego.
- Podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa ruchu na drogach wewnątrzzakładowych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Pracodawca jest zobowiązany zapewnić opracowanie zasad ruchu na tych drogach zgodnie z ustawą z dn. 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. W zasadach ruchu należy określić w szczególności maksymalne prędkości środków transportu i komunikacji na drogach wewnątrzzakładowych, uzależnione od szerokości dróg, natężenia ruchu, widoczności itp.
Pracodawca jest ponadto obowiązany zapewnić, że drogi wewnątrzzakładowe (komunikacyjne i transportowe) są właściwie oznakowane.
Niezgodne z przepisami znakowanie dróg wewnętrznych lub zlecenie wadliwego dokonania tej czynności stanowią wykroczenie zagrożone karą grzywny od 20 do 5000 zł.
Popełnienie powyższego wykroczenia może nastąpić w szczególności przez:
- zastosowanie znaków nieprzewidzianych w obowiązujących przepisach;
- wykorzystanie znaków o wymiarach lub kolorystyce niezgodnej z przepisami;
- postawieniu znaku w niewłaściwym miejscu, w nieodpowiedniej odległości lub wysokości.
Dodatkowo, przy wjeździe i wejściu na teren zakładu powinna być umieszczona odpowiednia instrukcja określająca zasady bezpieczeństwa ruchu na drogach wewnętrznych, o zasadach stosowanych w transporcie wewnątrzzakładowym.
Powinna być też wyznaczona osoba odpowiedzialna za organizację transportu wewnątrzzakładowego w przedsiębiorstwie oraz kontrolę stosowania ustalonych zasad i procedur.
- Na drodze wewnątrzzakładowej, na której pracodawca nie ustalił strefy ruchu, przepisy Ustawy Prawo o ruchu drogowym obowiązują tylko w zakresie koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób oraz w zakresie wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.
Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się więcej na temat zasad bezpieczeństwa na drogach na terenie zakładu pracy – zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością wesprzemy też Państwa w przygotowaniu instrukcji określającej zasady bezpieczeństwa ruchu na drogach wewnątrzzakładowych.