Pracownik w wojsku – cykl pytań i odpowiedzi
10.09.2024
W ramach cyklu publikacji Pracownik w wojsku przedstawiamy Państwu wpisy dotyczące uprawnień i obowiązków pracodawców dotyczących pracowników-żołnierzy. Pracodawcy często zastanawiają się czy pracownikom na czas pełnienia służby przysługuje urlop i czy z tego tytułu przysługuje pracodawcy jakakolwiek rekompensata?
#4. Czy pracodawca może zwolnić pracownika powołanego do pełnienia służby wojskowej?
Odpowiedź: Nie. W okresie od dnia doręczenia pracownikowi karty powołania do pełnienia zasadniczej służby wojskowej albo terytorialnej służby wojskowej, a przed jej zakończeniem – pracodawca nie może – co do zasady – rozstać się z pracownikiem.
Stosunek pracy może być rozwiązany tylko za zgodą pracownika.
Powyższego nie stosuje się do umów o pracę zawartych na okres próbny lub na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy, a także jeżeli pracodawca może rozwiązać stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika oraz w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.
Pracownik powołany do pełnienia służby wojskowej podlega także ochronie przed wypowiedzeniem stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego. W tym przypadku pracodawca może jedynie wypowiedzieć pracownikowi dotychczasowe warunki pracy i płacy. Ta zasada nie znajdzie zastosowania w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.