Pracownik w wojsku – cykl pytań i odpowiedzi
30.10.2024
W ramach cyklu publikacji Pracownik w wojsku przedstawiamy Państwu wpisy dotyczące uprawnień i obowiązków pracodawców dotyczących pracowników-żołnierzy.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorców zatrudniających żołnierzy Obrony Terytorialnej lub żołnierzy Aktywnej Rezerwy z podpisem Prezydenta RP.
#11: Czy nowe przepisy przewidują ulgę podatkową dla pracodawców zatrudniających pracowników-żołnierzy?
Odpowiedź: Tak. Ustawa wprowadza ulgę podatkową, która przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania określonej kwoty w zależności od okresu pełnienia służby przez żołnierza Obrony Terytorialnej i Aktywnej Rezerwy zatrudnionego u pracodawcy.
Wsparcie pracodawców polega na możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania kwoty 12.000 zł, jeśli zatrudniony w ramach stosunku pracy żołnierz OT lub AR pełni co najmniej rok nieprzerwanie terytorialną służbę wojskową lub służbę w aktywnej rezerwie. Przepisy ustawy zakładają wzrost wysokości ulgi z każdym rokiem nieprzerwanego pełnienia służby przez żołnierza OT i AR, aż do kwoty 24.000 zł, jeśli staż służby pracownika – żołnierza wynosi co najmniej 5 lat.
Ulga przysługuje na każdego zatrudnionego pracownika – żołnierza OT i AR, który nie jest udziałowcem, akcjonariuszem ani wspólnikiem pracodawcy oraz na rzecz którego pracodawca ponosi miesięczne wydatki w kwocie stanowiącej wysokość co najmniej minimalnego wynagrodzenia.
Pracodawcy będą mogli zastosować ulgę do przychodów osiągniętych od 1 stycznia 2025r. W przypadku pracodawców rozliczających podatek CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2025 r. a zakończył po dniu 31 grudnia 2024 r., ulga będzie mogła zostać zastosowana po raz pierwszy za rok podatkowy rozpoczynający się bezpośrednio po tym roku.