HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Pracodawca w kwarantannie może zarządzać firmą, jeśli nie jest na zwolnieniu

31.03.2020

Izolacja a zdalne zarządzanie
To, że przedsiębiorca ma w takiej sytuacji zakaz wychodzenia z domu, nie oznacza, że nie jest wstanie zdalnie zarządzać swoją firmą. Może to robić pod warunkiem jednak, że w tym czasie nie jest na zasiłku chorobowym. Korzystanie z niego przekreśla bowiem możliwość pracy.

Jeśli więc jest zdrowy i może pracować, może utrzymywać kontakt zdalny z pracownikami, wydając im polecenia przez telefon, za pośrednictwem ich  bezpośrednich przełożonych czy drogą mailową. O wysyłaniu pism przez kuriera czy bezpośrednim ich wręczaniu musi jednak zapomnieć. Nie ma jednak przeszkód w korespondencji elektronicznej.

– Przedsiębiorcy poddani kwarantannie mogą pracować zdalnie, o ile pozwala na to charakter wykonywanych przez nich obowiązków. Jeżeli nie – należy im się zasiłek chorobowy. Są to dwie rozłączne sytuacje: albo będą prowadzić działalność i pracować, albo będą otrzymywać zasiłek chorobowy – podkreśla Robert Stępień, radca prawny, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter. I dodaje: – To samo dotyczy osób objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym. Taki nadzór ma takie same skutki, jak kwarantanna.

Komentarz dla Prawo.pl. Artykuł dostępny tutaj.