HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Pogotowie BHP PCS | Littler: Jakie obowiązki w zakresie BHP ciążą na pracodawcy w okresie zimowym?

11.01.2024

Zaniepokojeni spadającymi temperaturami pracownicy Pan Jakuba pracujący na otwartej przestrzeni, zwrócili się do niego z prośbą o dodatkowe posiłki profilaktyczne i napoje na czas niskich temperatur. Pan Jakub nie wie, jakie posiłki i napoje oraz w jakiej ilość powinny być dostarczane pracownikom. Z Internetu Pan Jakub dowiedział się, że oprócz posiłków i napojów powinien przekazać pracownikom dodatkową odzież roboczą. Jakie obowiązki w zakresie BHP ciążą na Panu Jakubie w okresie zimowym?

Odpowiedź: W okresie zimowym tj. od 1 listopada do 31 marca, Pan Jakub powinien zapewnić pracownikom wykonującym pracę w otwartej przestrzeni m.in. profilaktyczne posiłki i napoje, właściwą odzież roboczą, a także odpowiednią przestrzeń do ogrzania.

Pracownikom, wykonującym pracę na otwartej przestrzeni, związaną z wysiłkiem fizycznym powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet, Pan Jakub musi zapewnić jeden, gorący profilaktyczny posiłek, który powinien zawierać około 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów, 15% białek oraz posiadać wartość kaloryczną około 1000 kcal. W przypadku, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 10 stopni, oprócz posiłków, Pan Jakub musi zapewnić pracownikom także gorące napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.

Pan Jakub jest obowiązany zapewnić pracownikom także odzież ochronną i środki ochrony głowy, stóp oraz rąk, które zapewnią im odpowiednie warunki termiczne.

Dodatkowo, przy pracach wykonywanych na otwartej przestrzeni Pan Jakub powinien zapewnić pracownikom pomieszczenia umożliwiające ogrzanie się, w których powinna zostać zapewniona temperatura co najmniej 16°C (289 K), a na każdego pracownika najliczniejszej zmiany powinno przypadać co najmniej 0,1 m2 powierzchni, przy czym całkowita powierzchnia pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2.