HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Pogotowie BHP PCS | Littler: Czy pracodawca może cofnąć Pani Kasi zgodę na pracę zdalną, jeżeli nie zapewniła ona ergonomicznych warunkach pracy w swoim mieszkaniu?

16.02.2023

W zeszłym tygodniu Pani Kasia zawarła swoją pierwszą umowę o pracę w wymarzonym zawodzie. Po kilku dniach pracy w biurze, poprosiła pracodawcę o zgodę na pracę zdalną z domu i złożyła w tym celu wszystkie niezbędne dokumenty, w tym oświadczenie o posiadaniu odpowiednich warunków do wykonywania pracy zdalnej w mieszkaniu, uwzględniających zasady BHP i ergonomię miejsca pracy. Pracodawca nie miał zastrzeżeń co do oświadczenia i zawarł z Panią Kasią uzgodnienie o pracy zdalnej. Pani Kasia nie wspomniała jednak, że pokój, w którym będzie wykonywała pracę zdalną jest dzielony z dwiema innymi koleżankami, które również pracują w pełni zdalnie. Dziewczyny nie posiadają w mieszkaniu ani biurka, ani blatu, na którym mogłyby pracować i wszystkie korzystają w tym celu z wąskiej, szafki RTV, znajdującej się tuż nad podłogą w ich wspólnym pokoju. W ocenie Pani Kasi takie warunki nie przeszkadzają jej w wykonywaniu pracy, dlatego nie zamierza ich zmienić. Czy Pracodawca będzie mógł cofnąć zgodę na wykonywanie pracy w formie zdalnej z uwagi na uchybienia w zakresie BHP, nawet jeżeli nie przeszkadzają one Pani Kasi?

Odpowiedź: Tak. Pomimo tego, że ww. warunki nie przeszkadzają Pani Kasi w wykonywaniu pracy, pracodawca nie może się na nie zgodzić, gdyż nie są zgodne z przepisami bhp. W konsekwencji, pracodawca może wezwać Panią Kasię do usunięcia uchybień w wyznaczonym terminie albo cofnąć jej zgodę na wykonywanie pracy zdalnej. Choć obowiązki z zakresu BHP przy pracy zdalnej zostały rozdzielone między pracownika, a pracodawcę i to pracownik jest zobowiązany do zapewnienia ergonomicznych warunków pracy, pracodawca nie jest zwolniony z generalnej odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy.

Opisane warunki pracy nie spełniają minimalnych norm przewidzianych dla stanowiska pracy zdalnej, w szczególności w zakresie odpowiedniego blatu i siedziska, co szczegółowo zostało opisane przez pracodawcą w Instrukcji BHP pracy zdalnej, z którą Pani Kasi zapoznała się jeszcze przed dopuszczeniem do pracy zdalnej.

Pani Kasia chcąc kontynuować pracę w trybie zdalnym powinna zapewnić ergonomiczne warunki pracy określone w Instrukcji BHP pracy zdalnej oraz poinformować o tym pracodawcę.