#Alert: Koniec przedłużenia pobytu cudzoziemców dzięki Covid. Uchodźcy z Ukrainy nie złożą wniosku
24.10.2022
Ukraińcy którzy przyjechali do Polski w związku z wojną nie będą mieli możliwości złożenia wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy w uproszczonym trybie, po 9 miesiącach od przybycia do Polski. Z kolei cudzoziemcy którzy przebywają w Polsce na podstawie np. wiz wydłużonych w związku z epidemią Covid utracą wkrótce przedłużenie prawa pobytu w Polsce.
Tzw. specustawa ukraińska przewiduje możliwość ubiegania się w uproszczonym trybie o zezwolenie na pobyt czasowy przez obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Składanie wniosków przez pierwszych cudzoziemców miało ruszyć już pod koniec listopada br. Ze względu na planowane uchylenie odpowiedniego przepisu specustawy, złożenie wniosków nie będzie możliwe.
Uchodźcy z Ukrainy będą mieli jednak w dalszym ciągu zapewnione prawo pobytu w Polsce do 24 sierpnia 2023 roku. Wciąż możliwe będzie także uzyskanie elektronicznego dokumentu pobytowego Diia.pl. Nie wiadomo natomiast, kiedy uchodźcy z Ukrainy będą mieli możliwość złożenia tradycyjnego wniosku na pobyt czasowy. Obecne przepisy blokują taką możliwość. W celu umożliwienia złożenia wniosków i dalszego przedłużenie pobytu w Polsce, niezbędne będzie przyjęcie dodatkowych przepisów przed 24 sierpnia 2023 r.
Uchylony zostanie także przepis przedłużający prawo pobytu cudzoziemców w Polsce ze względu na epidemię koronawirusa. Zmiana dotyczy osób, które dotychczas nie złożyły wniosków o zezwolenie na pobyt, ale w dalszym ciągu przebywają w Polsce np. na podstawie wizy której data ważności już minęła.
Nieznany jest jeszcze termin końcowy możliwości składania wniosków w celu zalegalizowania dalszego pobytu w Polsce przez cudzoziemców z tej grupy. Zalecamy już teraz podjąć działania w tym kierunku. Uwzględniając przepisy przejściowe projektu oraz jego pilny charakter, data końcowa składania wniosków może przypadać nawet na pierwszą połowę grudnia br. Ponadto należy spodziewać się wzrostu ilości składanych wniosków po przyjęciu ustawy i wydaniu odpowiednich komunikatów przez urzędy na ich stronach internetowych.
Likwidacja automatycznego przedłużenia prawa pobytu w Polsce dotyczy jednak głównie cudzoziemców o innym obywatelstwie niż ukraińskie. Obywatele Ukrainy na podstawie tzw. specustawy ukraińskiej mają zapewnione wydłużone prawo pobytu w Polsce, które jest niezależne od przepisów związanych z epidemią koronawirusa.
Z dodatkowej ochrony w tym zakresie korzystają także obywatele Ukrainy, którzy nie przyjechali do Polski w związku z wojną. Na podstawie projektu pobyt tej grupy Ukraińców zostanie dodatkowo przedłużony do 24 sierpnia 2023 roku. Stanowi to poprawę sytuacji części z nich. Obecne przepisy w niektórych przypadkach zapewniają przedłużenie prawa pobytu Ukraińców (przebywających w Polsce jeszcze przed wojną) jedynie do 31 grudnia br.