HR Sygnał: Dyrektywa o ochronie sygnalistów

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie?
 

Czytaj więcej

Jak pomóc Ukrainie? – Gdzie uchodźcy mogą szukać zatrudnienia – przyjazne Ukrainie platformy HR

14.04.2022

Wiele spośród osób uciekających do Polski z Ukrainy jest zainteresowanych jak najszybszym podjęciem tutaj zatrudnienia. Podstawowym problemem często okazuje się jednak nie tyle bariera językowa, co brak wiedzy o tym, gdzie mogą znaleźć interesujące ich oferty pracy. Z pomocą przychodzą m.in. strony rządowe, urzędy pracy oraz prężnie działające portale HR.

pomagamukrainie.gov.pl

Na tej rządowej stronie, dostępnej w trzech wersjach językowych (po polsku, ukraińsku i angielsku) można znaleźć ogólne informacje dotyczące pobytu Ukraińców w Polsce, a w zakładce „praca” podane są linki do stron internetowych zarówno dla osób poszukujących pracy jak i dla pracodawców, nie tylko do ofert krajowych, ale także międzynarodowych.

Urzędy pracy

Urzędy pracy oferują obywatelom Ukrainy możliwość skorzystania zarówno z ogólnie dostępnych form pomocy cudzoziemcom bądź osobom bezrobotnym (na takich samych zasadach, jak Polacy), jak i z pomocy dedykowanej specjalnie dla nich. Urzędy pracy w Krakowie czy Warszawie uruchomiły strony w języku ukraińskim, na których obywatele Ukrainy mogą przeglądać oferty pracy wyłącznie w języku ukraińskim. Dodatkowo obywatele Ukrainy mogą m.in. skorzystać z możliwości przetłumaczenia swojego CV z języka ukraińskiego na język polski, a także z tzw. Zielonej linii, która umożliwia kontakt z konsultantem za pomocą telefonu, Messengera czy też poczty elektronicznej. Warto przypomnieć, że z uwagi na specjalny status obywateli Ukrainy, procedura ich zatrudniania została w dużej mierze odformalizowana – jeśli przebywają oni w Polsce legalnie, pracę mogą podjąć praktycznie od razu, wymagane jest jedynie odpowiednie powiadomienie właśnie urzędu pracy przez pracodawcę.

Platformy HR

Podmioty prywatne również nie pozostają obojętne na sytuację Ukraińców w Polsce. Portale takie jak Aplikuj.pl, OLX.pl, wschodpracuje.pl czy polandpraca-ua.com uruchomiły specjalne zakładki z ofertami pracy na terenie całej Polski wyłącznie dla obywateli Ukrainy, dostępnymi zarówno w języku polskim jak i ukraińskim. Her Impact stworzyła na swojej stronie specjalną zakładkę „Her Impact dla Ukrainy”, na której poszukujące pracy obywatelki Ukrainy oraz przedsiębiorcy chcący udzielić pomocy mogą zgłaszać się z ofertami na wskazane na stronie adresy mailowe. Podobnych inicjatyw na platformach HR-owych jest naprawdę cała moc. Ponadto osoby z Ukrainy szukające pracy oraz przedsiębiorcy poszukujący pracowników ogłaszają się również np. na Facebooku, na specjalnie przygotowanych do tego grupach – w tym wypadku doradzamy jednak ostrożność i korzystanie tylko z zaufanych grup i ogłoszeń.

Organizacje non-profit

Ukraińcy mogą również liczyć na inne formy pomocy. Przykładowo Fundacja Współpracy Polsko Ukraińskiej „U-Work” organizuje cykl spotkań dla obywateli Ukrainy po angielsku, na których omawiane są wszelkie istotne zagadnienia związane ze specyfiką polskiego rynku pracy. Wiele innych organizacji non-profit oprócz pomocy obywatelom Ukrainy w znalezieniu pracy, oferuje również doradztwo zawodowe czy darmowe lekcje języka polskiego.