Funduszowe czwartki – pytania i odpowiedzi
12.07.2024
Pytanie #132: W jakich sytuacjach pracodawca może zwiększyć wysokość corocznego odpisu podstawowego na fundusz?
Odpowiedź: Pracodawca może zwiększyć wysokość corocznego odpisu podstawowego na fundusz w przypadkach ściśle określonych przez ustawę. Pierwszym z nich jest możliwość zwiększenia tego odpisu o 6,25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której wydano orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Przesłanki wydania tego orzeczenia regulują przepisy ustawy o rehabilitacji zawodowej oraz społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Drugą możliwością jest zwiększenie corocznego odpisu podstawowego na fundusz o 6,25% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do opieki socjalnej sprawowanej przez pracodawcę, w tym także ze zlikwidowanych zakładów pracy. Trzecią możliwością jest zwiększenie odpisu przez pracodawców, którzy łączne spełnią następujące przesłanki:
1) utworzyli zakładowy żłobek lub klub dziecięcy;
2) przeznaczyli na ten cel z odpisu podstawowego kwotę równą 7,5 punktu procentowego tego odpisu;
3) przeznaczyli 7,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj. całość zwiększenia, na prowadzenie ww. żłobka lub klubu dziecięcego.
Co istotne, przepis ustawy wspomina o 7,5 punktu procentowego odpisu. Oznacza to, że pozostała część odpisu, która będzie przeznaczona na inne rodzaje działalności socjalnej pracodawcy, wyniesie 30% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (dla odpisu w wysokości 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) lub 42,5% (dla odpisu w wysokości 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia). W związku z tym, że odpis podstawowy na pracowników młodocianych wynosi 5%, 6% lub 7% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych latach nauki, zwiększenie odpisu podstawowego o 7,5 punktu procentowego nie odnosi się do nich, gdyż faktycznie prowadziłoby to do podwyższenia odpisu na tych pracowników.